Wielka Brytania i Ukraina podpisały "historyczną" umowę, dotyczy sfery bezpieczeństwa

Źródło:
PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podpisali w piątek w Kijowie porozumienie o współpracy obu państw w sferze bezpieczeństwa. Dokument, który Londyn nazwał "historycznym", formalizuje dotychczasowe i przyszłe wsparcie dla Kijowa.

- Stoimy dzisiaj ramię w ramię, jak przyjaciele i sojusznicy. Jest to sygnałem dla świata, że Ukraina nie jest osamotniona - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po podpisaniu porozumienia. Ukraiński przywódca dodał, że jest to "bezprecedensowy dokument dotyczący bezpieczeństwa".

Nawiązanie do ustaleń krajów G-7

Umowa formalizuje wsparcie w sferze bezpieczeństwa, które Ukraina otrzymywała i będzie otrzymywać w przyszłości od Wielkiej Brytanii - podała agencja Interfax-Ukraina. Chodzi między innymi o wymienianie się danymi wywiadowczymi, kwestie cyberbezpieczeństwa, współpracę przemysłu obronnego. Porozumienie nawiązuje do ustaleń krajów G-7, dotyczących udzielenia Ukrainie dwustronnych gwarancji bezpieczeństwa.

- Podpisany w piątek dokument będzie obowiązywać przez 10 lat i pozostanie w mocy także wtedy, gdy Ukraina dołączy do NATO - powiedział Zełenski. Ocenił, że umowa zawarta z Londynem będzie podstawą do podobnej współpracy z innymi partnerami.

- Historia Europy zmieniła się. To nie jest tylko deklaracja, ale rzeczywistość, która nadejdzie w wyniku brytyjskich gwarancji bezpieczeństwa. Gdyby taki zakres gwarancji osiągnięto po 1991 roku, to agresji rosyjskiej po prostu by nie było - stwierdził Zełenski.

Podkreślił, że Ukraina porozumiała się z Wielką Brytanią w sprawie bezpieczeństwa "we wszystkich sferach: na ziemi, w powietrzu, na morzu i w cyberprzestrzeni". Umowa dotyczy także kwestii granic, sankcji i odbudowy Ukrainy.

Cel wizyty brytyjskiego premiera

Celem wizyty Sunaka w Kijowie jest potwierdzenie, że Zachód nadal wspiera Ukrainę, broniącą się od blisko dwóch lat przed agresją Rosji. Szef brytyjskiego rządu zapewnił w oficjalnym komunikacie, że jego kraj będzie stał u boku Ukrainy "w jej najciemniejszych godzinach i w lepszych czasach, które nadejdą".

Po spotkaniu z Zełenskim Sunak potwierdził zwiększenie pomocy zbrojeniowej dla Kijowa do 2,5 mld funtów w roku fiskalnym 2024-2025. - Wielka Brytania chce dzisiaj ogłosić największy pakiet pomocy obronnej dla Ukrainy od początku wojny - mówił Sunak. - Oznacza to: więcej bezpieczeństwa, więcej broni przeciwpancernej i rakiet, setki tysięcy nowych pocisków artyleryjskich i szkolenie tysięcy żołnierzy ukraińskich - dodał szef brytyjskiego rządu.

Z kwoty 2,5 mld funtów co najmniej 200 mln funtów zostanie przeznaczonych na zamówienie i wyprodukowanie tysiąca dronów dla Ukrainy, w tym maszyn obserwacyjnych, uderzeniowych o dalekim zasięgu i morskich. Tak wielkiego wsparcia w zakresie zaopatrzenia w drony Ukraina nie otrzymała dotąd od żadnego innego kraju.

Autorka/Autor:tas / prpb

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: