"Toniemy w obietnicach". Demonstracje podczas szczytu G7

Autor:
dg/kab
Źródło:
PAP

Około tysiąca osób protestowało w sobotę w Falmouth w Wielkiej Brytanii przed centrum medialnym obsługującym szczyt G7. Jak podała agencja Associated Press, głównymi tematami protestów były ochrona klimatu, łamanie praw człowieka w Birmie i Kaszmirze oraz wojna w etiopskim regionie Tigraj.

"G7 to jedna ekościema", "toniemy w obietnicach" - skandowało kilkuset uczestników pokojowego marszu zorganizowanego przez nagłaśniający problemy zmiany klimatu ruch Extinction Rebellion. Od światowych przywódców domagano się podjęcia zdecydowanych działań w sprawie klimatu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Inne protesty koncentrowały się wokół łamania praw człowieka w Birmie i Kaszmirze oraz wojny w Tigraju - dodaje agencja.

Ze względu na surowe środki bezpieczeństwa towarzyszące pierwszemu od rozpoczęcia pandemii szczytowi G7, w którym światowi przywódcy uczestniczą osobiście, żadna z grup aktywistów nie zdołała przedostać się w pobliże miejscowości Carbis Bay. Protesty odbyły się więc w Falmouth, w którym mieści się medialne zaplecze szczytu.

Szczyt G7

Trzydniowy szczyt przywódców państw grupy G7 rozpoczął się w piątek w miejscowości Carbis Bay w Kornwalii. To pierwsze spotkanie "wielkiej siódemki" od czasu wybuchu pandemii COVID-19, podczas którego przywódcy spotykają się osobiście, a nie w formie wideokonferencji.

To także pierwszy szczyt z udziałem Joe Bidena jako prezydenta Stanów Zjednoczonych, premierów Japonii Yoshihide Sugi i Włoch Mario Draghiego oraz najprawdopodobniej ostatni dla kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Siódemkę uzupełniają prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Kanady Justin Trudeau i gospodarz, brytyjski premier Boris Johnson. W szczycie zwyczajowo biorą udział również przywódcy Unii Europejskiej - przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel, a zaproszonymi gośćmi są w tym roku prezydenci Korei Południowej i RPA oraz premierzy Australii i Indii, choć ten ostatni, Narendra Modi, z racji trudniej sytuacji epidemicznej w kraju, uczestniczy w spotkaniach w formie zdalnej.

Głównymi tematami szczytu są pandemia i odbudowa po niej, zapobieganie zmianom klimatu oraz wspieranie wolnego handlu i przeciwdziałanie protekcjonizmowi.

Autor:dg/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości