Węgrzy chcą pieniędzy przekazanych fundacji ofiar Holokaustu

Przed II wojną światową na Węgrzech mieszkała 600-tysięczna społeczność żydowskaWikipedia

Węgierski rząd premiera Viktora Orbana wystąpił do Konferencji ds. Żydowskich Roszczeń Majątkowych o zwrot "nieuzasadnionych sum pieniężnych" przekazanych dla węgierskich Żydów ocalałych z Holokaustu i mieszkających poza granicami kraju.

W grudniu 2007 roku poprzedni lewicowy rząd premiera Ferenca Gyurcsanya zobowiązał się do wpłaty 21 mln dolarów na konto tej amerykańskiej fundacji wspierającej m.in. węgierskich Żydów, którzy przeżyli Holokaust i wyemigrowali z Węgier po II wojnie światowej oraz ich spadkobierców. Wysokość kwoty wydawała się uzasadniona, ponieważ przed ostatnią wojną na Węgrzech mieszkała 600-tysięczna społeczność żydowska.

Węgry przekazały pieniądze za lata 2007-2010 w wysokości 12,6 mln dolarów najpierw publicznej fundacji ds. żydowskiego dziedzictwa na Węgrzech (MAZSOK), powołanej przez węgierski parlament w 1997 roku. Dwie trzecie tej kwoty następnie przetransferowano na konto Konferencji ds. Żydowskich Roszczeń Majątkowych. Pozostała część posłużyła na wsparcie 18 tysięcy węgierskich Żydów i ich rodzin w kraju. W roku 2011 rząd przekazał na konto MAZSOK kolejną sumę w wysokości 4,2 mln euro. Cele nieznane Przedstawiciel rządu Węgier ds. spraw stosunków z mniejszościami Andras Levente Gall oświadczył jednak teraz, że państwo węgierskie, mimo wcześniejszych wielokrotnych apeli i monitów, nie uzyskało "uzasadnionych i przekonujących informacji", na jakie cele zostały przeznaczone środki skierowane do amerykańskiej fundacji. Pełnomocnik oświadczył, że w maju bieżącego roku rząd po raz ostatni wezwał Konferencję ds. Żydowskich Roszczeń Majątkowych do przedstawienia "uzasadnionych rachunków", ale nie otrzymał w tej sprawie odpowiedzi. Gall dodał, że na podstawie "dotychczasowych informacji z Konferencji ds. Żydowskich Roszczeń Majątkowych nie można jednoznacznie stwierdzić, czy wspomniane pieniądze otrzymały rzeczywiście osoby kwalifikujące się do wsparcia finansowego". - Obawiamy się, że tak nie jest. Taka sytuacja dyskryminuje węgierskich obywateli pochodzenia żydowskiego - ofiary nazistowskich prześladowań - którzy uniknęli deportacji, pozostali na Węgrzech i są objęci pomocą MAZSOK - podkreślił. Chcą zwrotu z odsetkami W tej sytuacji rząd w Budapeszcie wystąpił do amerykańskiej fundacji o zwrot pieniędzy "wraz z odsetkami". Przedstawiciel rządu poinformował o tym ambasadorów Izraela i USA w Budapeszcie, zapewniając, że "jest to normalna procedura prawna, zgodna z systemem legislacyjnym Węgier i Unii Europejskiej, który wymaga dokładnych i terminowych rozliczeń finansowych". Konferencja ds. Żydowskich Roszczeń Majątkowych (Jewish Claim Conference), działająca we współpracy z Izraelem, wynegocjowała od 1951 roku roszczenia od Niemiec, Austrii i innych rządów, finansując programy dla najbardziej potrzebujących żydowskich ofiar nazizmu.

Autor: jak\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia