TVN24 | Świat

Amerykańskie prace nad bronią hipersoniczną. Pentagon: testy zakończone sukcesem

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

Armia Stanów Zjednoczonych przeprowadziła w środę testy prototypów komponentów broni hipersonicznej - poinformował Pentagon. Jak dodano, trzy próby zakończyły się sukcesem. Kilka dni temu brytyjski "Financial Times" podawał, że w sierpniu Chiny wystrzeliły pocisk hipersoniczny zdolny do przenoszenia broni jądrowej.

W sobotę brytyjski "Financial Times", powołujący się na kilka niezależnych źródeł,  poinformował, że Pekin wystrzelił w sierpniu pocisk zdolny do przenoszenia broni jądrowej, który okrążył Ziemię na niskiej orbicie, zanim opadł, nie osiągając zaplanowanego celu. - Bacznie się przyglądamy chińskiemu programowi zbrojeń, a zaawansowany potencjał wojskowy tylko zwiększą napięcia w regionie - oznajmił później szef Pentagonu Lloyd Austin.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W czwartek Pentagon podał, że armia Stanów Zjednoczonych przeprowadziła w środę trzy testy prototypów komponentów broni hipersonicznej. Jak dodano, próby zakończyły się sukcesem. 

Pentagon poinformował, że testy komponentów broni "pokazały zaawansowany poziom technologii hipersonicznej, jej możliwości w realistycznym środowisku operacyjnym". Jak podała Agencja Reutera, marynarka wojenna oraz wojska lądowe Stanów Zjednoczonych zamierzają przeprowadzić test pocisku hipersonicznego w roku fiskalnym 2022, który rozpoczął się z początkiem października. Obecnie prace nad dostarczeniem amerykańskiej armii broni hipersonicznej prowadzą największe koncerny zbrojeniowe świata, Lockheed Martin oraz Raytheon.

Czym jest technologia hipersoniczna?

Poza Stanami Zjednoczonymi nad technologią hipersoniczną pracują Chiny, Rosja i co najmniej pięć innych państw. Pociski hipersoniczne, podobnie jak tradycyjne pociski balistyczne, które mogą przenosić broń jądrową, mogą latać z prędkością ponad pięciokrotnie większą niż prędkość dźwięku. Pociski balistyczne lecą wysoko w kosmos, wykonując łuk, aby dotrzeć do celu, podczas gdy pocisk hipersoniczny porusza się po niskiej trajektorii w atmosferze, potencjalnie szybciej uderzając w cel. Co ważne, pocisk hipersoniczny jest zwrotny (jak znacznie wolniejszy, często poddźwiękowy pocisk manewrujący), co utrudnia jego śledzenie i kontratak.

Kraje takie jak Stany Zjednoczone opracowały systemy przeznaczone do obrony przed pociskami samosterującymi i balistycznymi, ale zdolność śledzenia i zestrzeliwania pocisków hipersonicznych jest nieznana. Według niedawnego raportu amerykańskiego Congressional Research Service (CRS), Chiny rozwinęły tę ofensywną technologię, uznając ją za kluczową w obronie przed amerykańskimi postępami w dziedzinie technologii naddźwiękowych i innych.

Autor:ft\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock