Świat

USA: Ohio pod wodą

Świat

Aktualizacja:
ReutersŻywioł pustoszy stan Ohio

Powódź, która nawiedziła stan Ohio w USA pochłonęła już 26 ofiar. To najgroźniejsza powódź w tym regionie od 100 lat. Ulewne deszcze padają też w sąsiednich stanach: Iowa, Wisconsin i Minnesota.

Piorun zabił w środę matkę z dzieckiem i mężczyznę próbującego ich ratować na przystanku autobusowym w Madison w stanie Wisconsin. W miejscowości Mansfield w Ohio powódź naruszyła z kolei instalację gazową jednego z domów. Wywołało to pożar, w którym zginął 74-letni mężczyzna.

Gubernator Ohio ogłosił stan wyjątkowy w północnych rejonach tego stanu. Co najmniej 500 osób zostało zmuszonych do ewakuacji. W Ohio i sąsiednich stanach na Środkowym Zachodzie USA wiele osób zostało odciętych od świata, a setki domów jest zniszczonych lub uszkodzonych.

Na zdjęciach lotniczych widać zalane olbrzymie połacie pól uprawnych i dróg. Straty, tylko w stanie Wisconsin, przekroczyły już 38 mln dolarów. W pięciu okręgach wprowadzono stan wyjątkowy.

Na razie deszcze ustąpiły. Teraz meteorologowie prognozują falę ponad 30-stopniowych upałów, które również będą uprzykrzać mieszkańcom życie.

Z kolei na południowym zachodzie szalał tropikalny huragan Erin, który spustoszył znaczne obszary stanów Teksas, Oklahoma i Missouri.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters