Restrykcje za chińskie balony szpiegowskie. Amerykanie wprowadzają sankcje

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA ogłosił wprowadzenie restrykcji handlowych przeciwko sześciu firmom z Chin zaangażowanych w program balonów szpiegowskich Chińskiej Republiki Ludowej. Zostały dodane do listy zawierającej podmioty podejrzewane o działanie na szkodę interesów USA.

Jak wynika z ogłoszenia opublikowanego w Federalnym Rejestrze, na "czarną listę" trafiły firmy z sektora lotniczego i elektronicznego z Pekinu, Nankinu, Kantonu i Shanxi. Zostały one dodane do tak zwanej "Entity List" zawierającej podmioty podejrzewane o działanie na szkodę interesów Stanów Zjednoczonych.

Chiny. Zdjęcie ilustracyjneMaria Passer / Shutterstock

"Te podmioty zostały dodane do listy za ich wsparcie dla wysiłków modernizacyjnych chińskiego wojska, konkretnie programów lotniczych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, w tym statków powietrznych i balonów oraz powiązanych materiałów i komponentów" - napisano w komunikacie. Jak dodano, balony służą Chinom do celów wywiadowczych i rozpoznawczych.

CZYTAJ TAKŻE: USA zestrzeliły chiński balon szpiegowski. US Navy publikuje zdjęcia szczątków >>>

Biały Dom już wcześniej zapowiadał, że podejmie kroki wobec podmiotów wspierających prowadzony od lat przez Chińską Republikę Ludową program szpiegowski z użyciem balonów. Urzędnicy wykluczali jednocześnie przyjęcie szerszych sankcji przeciwko Pekinowi.

Autorka/Autor:js//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Maria Passer / Shutterstock