Na lotnisku wystrzeliła broń jednego z pasażerów. Wybuchła panika, trzy osoby z obrażeniami

Źródło:
PAP

Na międzynarodowym lotnisku w Atlancie w stanie Georgia podczas kontroli bezpieczeństwa wystrzeliła broń jednego z pasażerów. Trzy osoby doznały obrażeń, prawdopodobnie podczas wybuchu paniki. Loty wstrzymano na dwie godziny.

Incydent miał miejsce ok. godz. 13.30 lokalnego czasu, kiedy operator kontroli bezpieczeństwa przeprowadzał rewizję torby pasażera "z powodu odkrycia zakazanego przedmiotu zidentyfikowanego przez skaner" - podał Urząd ds. Bezpieczeństwa w Transporcie (TSA). "(Operator) powiedział pasażerowi, aby niczego nie dotykał, a gdy otworzył przegródkę zawierającą zakazany przedmiot, pasażer rzucił się do torby i kiedy chwycił broń w tym momencie doszło do jej wystrzelenia" - podał TSA.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Ucieczka właściciela broni i panika na lotnisku

Rzecznik lotniska Andrew Gobeil poinformował, że właściciel broni uciekł z lotniska, choć "nie pozwolono mu odejść". Jak dodał, władze próbują go zlokalizować. - Ponieważ było to w trakcie przeprowadzania kontroli bezpieczeństwa, mamy o nim wszystkie informacje - wyjaśnił Gobeil.

Reginald Moorman z policji z Atlanty poinformował, że mężczyznę, który uciekł po wystrzale, zidentyfikowano jako Kenny'ego Wellsa. - Ma 42 lata. Jest poszukiwany w związku z zarzutami za posiadanie broni palnej na lotnisku przez osobę skazaną - dodał.

Incydent wywołał panikę. Ludzie pośpiesznie opuścili terminal i wyszli na płytę lotniska.

- Ludzie zaczęli uciekać, słychać było krzyki - powiedziała pasażerka Erika Zeidler, która przesłała CNN zdjęcia pokazujące dziesiątki ludzi wbiegających na płytę lotniska. Niektórzy ciągnęli za sobą walizki. - Wstępne doniesienia wskazują, że trzy osoby odniosły niegroźne obrażenia - informował TSA.

Przedstawiciele lotniska poinformowali w oświadczeniu, że śledztwo jest w toku i nie ma zagrożenia dla pasażerów oraz pracowników. Podali na Twitterze, że około dwóch godzin po incydencie wyrażono zgodę na wznowienie normalnych operacji w strefie kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

Rekordowa liczba broni palnej przejętej na lotniskach

Według firmy specjalizującej się w analizach lotniczych (OAG) w 2021 roku lotnisko w Atlancie było najbardziej ruchliwym na świecie. Władze przewidują, że z okazji przypadającego w czwartek Święta Dziękczynienia, w okresie nasilenia podróży od piątku 19 listopada do niedzieli 28 listopada, liczba podróżnych osiągnie poziom sprzed pandemii.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 roku w punktach kontrolnych na amerykańskich lotniskach przejęto rekordową liczbę broni palnej. "W całym kraju funkcjonariusze TSA powstrzymali 4495 pasażerów linii lotniczych przed wniesieniem broni palnej na pokłady samolotów, co przewyższa liczbę 4432 sztuk broni palnej przechwyconych w całym 2019 roku. Na lotnisku w Atlancie w 2021 roku podczas kontroli wykryto 450 sztuk broni palnej" – podała agencja Reutera.

Autorka/Autor:mart

Źródło: PAP