Trump zawarł ugodę z byłym prawnikiem

Źródło:
Reuters
Donald Trump ma stanąć przed sądem federalnym w Miami. Relacja Marcina Wrony
Donald Trump ma stanąć przed sądem federalnym w Miami. Relacja Marcina Wrony
TVN24
Donald Trump ma stanąć przed sądem federalnym w Miami. Relacja Marcina WronyTVN24

Były osobisty prawnik Donalda Trumpa, który oskarżył organizację byłego prezydenta USA o to, że ta nie pokryła wartych miliony dolarów kosztów obsługi prawnej, zawarł ugodę z Trump Organization - poinformowała w piątek agencja Reutera.

Michael Cohen, niegdyś osobisty prawnik i doradca Donalda Trumpa, zawarł ugodę z Trump Organization, którą oskarżył o to, że ta nie pokryła kosztów obsługi prawnej w wysokości kilku milionów dolarów, które poniósł w związku z pracą dla byłego prezydenta USA.

Prawnicy obu stron ujawnili w piątek ugodę podczas rozprawy w sądzie stanowym w Nowym Jorku na Manhattanie, trzy dni przed planowanym rozpoczęciem procesu.

Warunki ugody nie zostały podane do wiadomości publicznej. Cohen i prawnik Trump Organization wydali oświadczenia, że sprawa "została rozwiązana w sposób zadowalający obie strony".

Cohen - niegdyś zagorzały zwolennik Trumpa – jest teraz jego głośnym krytykiem. Jego wspomnienia "Disloyal" z 2020 roku były bestsellerem New York Timesa. Twierdził, że Trump Organization zrzekła się zgody na płacenie jego rachunków po tym, jak zaczął współpracować ze śledczymi, którzy badali jego pracę dla byłego prezydenta.

Wśród postępowań była między innymi sprawa domniemanej rosyjskiej ingerencji w wybory w 2016 roku oraz sprawa prób uciszenia przez Trumpa kobiet, które twierdziły, że miały z nim romanse.

Spór Trumpa z Cohenem

Cohen pozwał Trumpa w marcu 2019 roku, aby odzyskać blisko 2 mln dolarów opłat oraz kolejne 2 mln dolarów, które nakazano mu zapłacić w jednej ze spraw karnych. Opłaty wciąż rosły, a Trump Organization zapłaciła tylko część z tych pieniędzy – wynika z dokumentów sądowych, do których dotarła agencja Reutera.

Pomimo ugody oczekuje się, że Cohen będzie głównym świadkiem przeciwko Trumpowi w procesie karnym, który ma się odbyć w marcu 2024 roku. Sprawa ta dotyczy płatności dokonanych przez Cohena na rzecz gwiazdy porno Stromy Daniels w celu uciszenia jej przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku.

Cohen domaga się również oddalenia pozwu przez Trumpa o wartości 500 mln dolarów w sądzie federalnym na Florydzie. W tej sprawie Trump oskarżył Cohena o naruszenie zasad etycznych regulujących postępowanie prawników poprzez ujawnianie "prywatnych wiadomości" i "rozpowszechnianie kłamstw" w książkach oraz mediach.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: Reuters