TVN24 | Świat

Wysłannik Departamentu Stanu przyjeżdża do Warszawy. Omówi "zaangażowanie na rzecz wartości demokratycznych"

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
momo/kg
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Przedstawiciel Departamentu Stanu Derek Chollet przybędzie w środę do Warszawy. Podczas wizyty spotka się z przedstawicielami władz i społeczeństwa obywatelskiego, z którymi omówi między innymi "wspólne zaangażowanie na rzecz wartości i instytucji demokratycznych".

Przedstawiciel Departamentu Stanu USA odwiedził najpierw Ukrainę, a w środę przybędzie do Warszawy, gdzie będzie przebywać do 23 lipca. Celem wizyty Dereka Cholleta jest "wzmocnienie strategicznej wartości relacji Stanów Zjednoczonych z Ukrainą i Polską" - czytamy w komunikacie resortu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zgodnie z zapowiedzią w czasie wizyty Chollet ma kontynuować "rozmowy dyplomatyczne z Ukrainą i Polską w wielu kwestiach, w tym dotyczących Nord Stream 2 i szeroko pojętego bezpieczeństwa energetycznego, a także trwających reform".

Derek H. Cholletstate.gov

Plan wizyt w Warszawie i Kijowie

Departament poinformował, że podczas wizyty w Warszawie Chollet spotka się z przedstawicielami władz i społeczeństwa obywatelskiego, z którymi "omówi strategiczne kwestie dwustronne i regionalne", a także poruszy temat "wspólnego zaangażowania na rzecz wartości i instytucji demokratycznych". W planach ma także rozmowy z liderami biznesu mające na celu "wzmocnienie dwustronnych więzi gospodarczych".

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że tematyka rozmów z Derekiem Cholletem będzie dotyczyła m.in. polityki wschodniej, kwestii bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, współpracy gospodarczej i relacji dwustronnych między Polską i USA.

Według zapowiedzi podczas pobytu w Kijowie Chollet miał omawiać kwestię amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji na wschodzie kraju, a także poruszyć temat reform gospodarczych i walki z korupcją na Ukrainie oraz spotkać się z przedstawicielami lokalnego biznesu. 

Autor:momo/kg

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dursun Aydemir/Anadolu Agency/Getty Images