Biały Dom: wyczerpaliśmy 96 procent środków dostępnych na pomoc Ukrainie

Źródło:
PAP

Wyczerpaliśmy już około 96 procent środków, które otrzymaliśmy od Kongresu na pomoc Ukrainie - powiedział w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak stwierdził, pokazuje to konieczność uchwalenia przez kongres kolejnej transzy wsparcia.

Jak powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby podczas środowego briefingu prasowego, wydanych zostało ok. 96 proc. z ponad 60 mld przydzielonych przez Kongres od początku wojny na pomoc wojskową, gospodarczą i humanitarną dla Kijowa.

Bezpośrednie wsparcie finansowe dla ukraińskiego budżetu, zostało już całkowicie wyczerpane, zaś z budżetu na pomoc wojskową pozostało mniej niż 10 proc., z czego 1,1 mld na uzupełnienie amerykańskiego arsenału.

Biały Dom zabiega o dodatkowe środki na rzecz Ukrainy

W ubiegłym tygodniu rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder powiedział ponadto, że wojsko wciąż ma uprawnienia do przekazania Ukrainie uzbrojenia o wartości ponad 5 mld dol.

Jeszcze w październiku Biały Dom zwrócił się do Kongresu o przydzielenie ponad 60 mld dodatkowych funduszy w związku z wsparciem Ukrainy. Składa się na to m.in. 11,8 mld dol. bezpośredniej pomocy finansowej i ok. 40 mld wydatków wojskowych, m.in. na zakup broni dla Ukrainy, uzupełnienie własnych składów, zwiększenie produkcji amunicji czy dalszą zwiększoną obecność sił USA na wschodniej flance.

Kwota ma wystarczyć do końca obecnego roku fiskalnego, tj. do końca września 2024 r. Los pakietu jest jednak niepewny w obliczu sporu między Republikanami i Demokratami w Kongresie USA.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP