Biały Dom wysyła nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wart 300 mln dolarów

Źródło:
PAP

Administracja Joe Bidena poinformowała we wtorek, że wyśle Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 300 mln dolarów, co będzie pierwszym takim posunięciem od miesięcy. Dodatkowe fundusze dla Kijowa pozostają zablokowane w Kongresie przez republikańskich polityków. W środę rano prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował za pomoc niezbędną nie tylko na polu bitwy, ale i do obrony ukraińskich miast i infrastruktury.

Prezydent USA Joe Biden zatwierdził nowy, nadzwyczajny pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wart 300 mln dolarów - ogłosił we wtorek doradca amerykańskiego prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Jak powiedział podczas briefingu prasowego Sullivan wysłanie nowego pakietu uzbrojenia Ukrainie, mimo wyczerpania się funduszy, było możliwe dzięki nieprzewidzianym oszczędnościom Pentagonu w procesie negocjowania kontraktów.

Zaznaczył jednocześnie, że "skromny" pakiet wystarczy jedynie na kilka tygodni wojny obronnej z Rosją i w żaden sposób nie może zastąpić ani opóźnić uchwalenia przez Kongres nowego pakietu 60 mld dolarów na dalszą pomoc Ukrainie.

Sullivan: to jest pomoc, której Ukraina desperacko potrzebuje

Sullivan powiedział, że w skład nowej transzy, pierwszej od trzech miesięcy, wejdzie znaczna liczba pocisków artyleryjskich oraz rakiet GMLRS do systemów HIMARS.

- To jest pomoc, której Ukraina desperacko potrzebuje, by utrzymać front w obliczu rosyjskich ataków i by odpierać trwające rosyjskie ataki we wschodniej i innych częściach Ukrainy - powiedział Sullivan.

- To nawet nie zbliża się do tego, by sprostać wielkim potrzebom na polu bitwy i nie uchroni Ukrainy przed wyczerpaniem się amunicji w kolejnych tygodniach - dodał.

Po raz kolejny doradca Bidena zaapelował do Izby Reprezentantów o przegłosowanie pakietu pomocy, który na początku lutego uchwalił Senat.

Zełenski dziękuje

Prezydent Ukrainy podziękował w środę rano "prezydentowi USA Joe Bidenowi, jego administracji, Kongresowi i narodowi amerykańskiemu za pakiet pomocy wojskowej o wartości 300 milionów dolarów", podkreślając, że przekazana w nim broń jest niezbędna dla Ukrainy zarówno na polu bitwy, jak i do ochrony miast i infrastruktury.

"Doceniam realizację naszych porozumień z prezydentem Bidenem. Oczekujemy, że Kongres zatwierdzi uzupełnienie tak szybko, jak to możliwe, aby pomóc nam przyspieszyć nasze wspólne zwycięstwo" - zaznaczył przewódca ukraińskiego państwa.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images