Biały Dom: nie wyślemy wojsk do Ukrainy, bo nie chcemy III wojny światowej

Źródło:
PAP

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby – odnosząc się do słów prezydenta Francji Emmanuela Macrona o możliwości wysłania wojsk na Ukrainę - przypomniał w piątek, że prezydent Joe Biden nie wyśle wojsk do Ukrainy, bo nie chce III wojny światowej.

- W pełni szanujemy prerogatywy prezydenta Macrona i jego prawo do wyrażania swoich poglądów na temat tego, co dzieje się na Ukrainie, oraz w jaki sposób, dlaczego i w jakim stopniu naród francuski będzie wspierał Ukrainę – powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, odpowiadając podczas briefingu online na pytanie, co Biden myśli o wypowiedziach prezydenta Macrona na temat możliwości wysłania zachodnich wojsk do Ukrainy.

- Jednocześnie jako prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wyraził swój własny pogląd: Nie wyślemy żołnierzy. Prezydent od początku jasno mówił, że nie szukamy III wojny światowej, wojny z Rosją" – podkreślił.

Macron kilkakrotnie w ostatnich miesiącach podtrzymywał, że nie wyklucza wysłania wojsk, argumentując, że odstraszanie Rosji powinno polegać również na tym, by Moskwa nie była pewna tego, co zrobi Zachód.

Biden spotka się z Macronem

Zapowiadając sobotnią wizytę Bidena w Pałacu Elizejskim, przedstawiciel Białego Domu podkreślił, że wojna w Ukrainie i długoterminowe wsparcie dla Kijowa będzie głównym tematem rozmów. Przywódcy mają też rozmawiać o współpracy w regionie Indo-Pacyfiku, w tym, by wzmocnić bezpieczeństwo portów i egzekwowanie prawa na wodach regionu.

Pytany o to, co Bidenowi o sytuacji na ukraińskim froncie powiedział w piątek w Paryżu prezydent Wołodymyr Zełenski, Kirby stwierdził, że ukraiński prezydent przekazał "szczerą" ocenę presji, pod jaką są jego wojska w Donbasie.

Jednocześnie zaznaczył, że m.in. dzięki dostarczeniu pomocy z USA Ukraińcom udało się powstrzymać rosyjskie natarcie wokół Charkowa. - Mówię to z dozą pokory, bo przeciwnik zawsze ma tu coś do powiedzenia, ale w tej chwili z pewnością wygląda na to, że ofensywa pod Charkowem stanęła - powiedział.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON