Ukraińscy żołnierze na froncie nie będą mogli głosować


Parlament Ukrainy nie zdołał w poniedziałek uchwalić zmian w prawie wyborczym, by w zaplanowanych na najbliższą niedzielę wcześniejszych wyborach parlamentarnych umożliwić głosowanie żołnierzom walczącym z separatystami na wschodzie kraju.

Deputowani nie dali rady nawet przegłosować wprowadzenia punktu dotyczącego tych zmian do porządku obrad, choć głosowanie w tej sprawie powtarzano kilkakrotnie.

Nie udało się zebrać kworum

Autorzy zmian w prawie wyborczym proponowali, by żołnierze i milicjanci, którzy uczestniczą w walkach, mogli oddać głos w wyborach w miejscach, gdzie się obecnie znajdują, a nie w miejscu zameldowania. Parlamentarzyści nie byli jednak w stanie zebrać niezbędnych do tego 226 głosów w 450-osobowej Radzie Najwyższej.

Poniedziałkowe posiedzenie było ostatnim spotkaniem deputowanych obecnej kadencji w gmachu Rady Najwyższej Ukrainy przed niedzielnymi przedterminowymi wyborami.

Szef parlamentu Ołeksandr Turczynow zapowiadał wcześniej, że zainicjuje wprowadzenie zakazu pokazywania rosyjskich seriali przez ukraińskie stacje telewizyjne, ale i ten punkt nie znalazł się w porządku obrad.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko uzyskał prawo do rozwiązania Rady Najwyższej w sierpniu, gdyż po miesiącu od rozpadu koalicji parlamentarnej deputowani nie stworzyli nowej. Wcześniejsze wybory do parlamentu były jednym z haseł Poroszenki podczas kampanii przed zwycięskimi dla niego wyborami prezydenckimi w maju bieżącego roku.

Autor: adso//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: