Ostrzały na wschodzie i południu Ukrainy. Władze informują o zabitych i rannych

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters
Ukraińcy zestrzelili rosyjski śmigłowiec nad Wyspą Węży [8.05.2022]
Ukraińcy zestrzelili rosyjski śmigłowiec nad Wyspą Węży [8.05.2022]Reuters
wideo 2/22
Ukraińcy zestrzelili rosyjski śmigłowiec nad Wyspą Węży [8.05.2022]Reuters

Ukraina broni się przed rosyjską agresją już 75. dzień. Ukraińskie władze przekazały, że w poniedziałek Rosjanie atakowali wschodnie i południowe regiony kraju. Na obwód odeski spadły pociski hipersoniczne Kindżał. - Na terytorium Federacji Rosyjskiej wywieziono ponad 1,185 miliona naszych obywateli, w tym ponad 200 tysięcy dzieci - poinformowała wcześniej ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 2:51

  Demokraci zgodzili się na zwiększenie dodatkowej pomocy dla Ukrainy do wysokości 39,8 miliarda dolarów - poinformowały Reutersa w poniedziałek dwa źródła zaznajomione z propozycją.

 • 0:55

  W obwodzie donieckim w poniedziałek w czasie ostrzału prowadzonego przez wojska rosyjskie sześciu cywilów zostało rannych - napisał w Telegramie szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyrylenko.

  Według zebranych przez niego informacji, od 24 lutego w obwodzie donieckim zginęło 345 osób, a 1019 zostało rannych. Kyrylenko ocenił, że nie jest obecnie możliwe ustalenie dokładnej liczby ofiar w Mariupolu i Wołnowache.

  "Każdy zbrodniarz wojenny zostanie ukarany" - podkreślił szef obwodowej administracji.

 • 22:17

  Obwody na wschodzie i południu Ukrainy – ługański, doniecki, charkowski, odeski i mikołajowski - były w poniedziałek ostrzeliwane przez wojska rosyjskie. Władze tych regionów informują o zabitych i rannych.

  Obwód odeski był atakowany w ciągu dnia trzykrotnie. Przed południem na region wystrzelono z terytorium anektowanego Krymu pociski manewrujące Oniks. Potem samolot Tu-22 zaatakował cele w regionie trzema rakietami Kindżał, raniąc dwie osoby i niszcząc obiekty turystycznej infrastruktury – podało Dowództwo Operacyjne Południe na Telegramie. Późnym wieczorem poinformowano o kolejnym ataku rakietowym.

  Ostrzeliwany był także obwód mikołajowski. W wiosce Szewczenkowe w wyniku ataków doszło do pożaru, w którym zginął człowiek – poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Według szefa władz obwodowych Witalija Kima, cytowanego przez portal Hromadske, w nocy z niedzieli na poniedziałek było więcej ataków niż zazwyczaj. Kim zaznaczył, że są zabici i ranni.

  Według dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy wojsko ukraińskie odparło w ciągu ostatniej doby 15 rosyjskich ataków w Donbasie, niszcząc jeden system rakietowy, 9 czołgów, 25 transporterów opancerzonych i samolot bezzałogowy wroga. Szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko podał, że na skutek rosyjskich ostrzałów rannych zostało sześciu cywilów.

  Niespokojna była również sytuacja w obwodzie charkowskim, który nadal jest ostrzeliwany przez siły rosyjskie. Władze apelują, by nie wracać jeszcze do wyzwolonych miejscowości, gdyż wymagają one rozminowania. Dwie kobiety zginęły w wybuchu miny-pułapki w wiosce Cyrkuny. Podczas wykonywania obowiązków służbowych rannych zostało kilku pirotechników.

 • 22:01

  Ukraina to bijące serce Europy, które w Dniu Zwycięstwa nad nazizmem walczy o nowe zwycięstwo - napisał w poniedziałek na Facebooku prezydent Wołodymyr Zełenski.

  "Dziś, w Dniu zwycięstwa nad nazizmem, walczymy o nowe zwycięstwo. A w tej walce pomagają nam wierni przyjaciele. Miałem przyjemność rozmawiać z przebywającym w Odessie przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem, przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz osobiście spotkać się z sekretarz generalną Rady Europy Mariją Pejczinović Burić" - poinformował Zełenski.

  "Ukraina to serce Europy. A teraz bije – w każdym tego słowa znaczeniu. Walczy o siebie i nie tylko. Nie mam wątpliwości, że inni Europejczycy to rozumieją" - dodał ukraiński prezydent.

 • 20:38

  Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział w poniedziałek w Odessie, w towarzystwie przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela, że Ukraina traci dziennie 170 mln dolarów z powodu braku dostępu do portów, a potencjał eksportowy kraju został zmniejszony o połowę.

  - 90 milionów ton produktów rolnych, które Ukraina zamierzała wyeksportować do krajów w Azji, Afryce i Europie, zostało zablokowanych - wyjaśnił Szmyhal.

  Pewna część dóbr eksportowych jest transportowana ciężarówkami lub koleją, ale reszta utknęła w regionach, które są pod ostrzałem lub została zagrabiona przez Rosję - dodał.

 • 20:03

  Rząd Włoch przeznaczył następne 363 miliony euro na wydatki związane z pobytem uchodźców wojennych z Ukrainy. Tym samym łączna kwota wyasygnowana na ten cel w ciągu dwóch miesięcy wzrosła do ponad 800 mln euro.

  Liczba ukraińskich uchodźców wojennych, przybyłych do Włoch od początku rosyjskiej agresji, przekroczyła 111 tysięcy. Jest wśród nich 57 tysięcy kobiet i 38 tys. dzieci.

 • 19:26

  Wojska rosyjskie wykazują największa aktywność na kierunkach charkowskim i donieckim - podał w poniedziałek wieczorem w podsumowaniu sytuacji operacyjnej, opublikowanym na Facebooku, Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Jednocześnie z informacji, którymi dysponuje ukraińskie dowództwo wynika, że istnieje duże prawdopodobieństwo uderzeń rakietowych w infrastrukturę cywilną i wojskową na terenie całej Ukrainy.

 • 18:14

  85 z 90 haubic M777 zostało już wysłanych z USA na Ukrainę - poinformował w poniedziałek przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, w obsłudze dział przeszkolono też ponad 300 ukraińskich artylerzystów. Resort ma również informacje, że rosyjscy żołnierze nie wykonują rozkazów przełożonych.

 • 18:13

  Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak poparł w poniedziałek propozycję konfiskaty zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego i przekazania ich Ukrainie. Z postulatem tym wystąpił wcześniej tego samego dnia szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

 • 17:07

  Rosjanie ostrzelali drugą największą rafinerię na Ukrainie, położoną w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju. W wyniku ostrzału zapaliły się zakłady na terenie rafinerii, pożar rozprzestrzenił się na powierzchni ponad pół hektara. Jest groźba wybuchu - poinformowała w poniedziałek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

 • 16:09

  Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa: na terytorium Federacji Rosyjskiej wywieziono ponad 1,185 miliona naszych obywateli, w tym ponad 200 tysięcy dzieci.

  - W niektórych obozach znajduje się ponad 20 tysięcy osób. Ci, którzy nie przeszli "filtracji" okupantów, są wywożeni w nieznanych kierunkach i nie wiadomo, jaki jest ich los. Tych, którzy ją przeszli, wywozi się przymusowo do Rosji – przekazała.

 • 16:01

  Stała przedstawicielka Ukrainy przy ONZ w Genewie Jewhenija Filipenko zaapelowała do Rady Praw Człowieka ONZ o zwołanie specjalnej sesji w sprawie zbrodni wojennych popełnianych przez Rosjan na Ukrainie, w tym w sprawie "masowych ofiar w Mariupolu".

 • 15:53

  Ciała trzech cywilów, zabitych strzałem w głowę, znaleziono w pobliżu Makarowa w obwodzie kijowskim, który był okupowany przez wojska rosyjskie – poinformowała w poniedziałek Prokuratura Generalna Ukrainy na Telegramie. Na miejsce pochówku trzech cywilów trafiono na poboczu drogi podczas wykonywania działań śledczych.

 • 15:52

  Prezydent Rosji Władimir Putin ma swoją paradę wojskową i jest to jedyne, co może zaoferować swoim obywatelom – mówiła w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

 • 15:51

  Rząd Rosji podejmuje kroki w kierunku przyłączenia okupowanych obszarów Ukrainy do swojego terytorium - powiedział w poniedziałek rzecznik ukraińskiego resortu obrony Aleksander Motuzjanyk.

  - W ramach obchodów Dnia Zwycięstwa administracja okupanta nasiliła działania kontrwywiadowcze. Na okupowanych terytoriach zwiększono też liczbę punktów kontrolnych i patroli. Wprowadzono godzinę policyjną do 10 maja, a także ograniczenia w przemieszczaniu się miejscowej ludności – powiedział na briefingu w stolicy Ukrainy.

  Dodał, że nadal istnieje zagrożenie atakiem rakietowym na Kijów i obwód kijowski.

 • 15:48

  Jesteśmy po stronie Ukrainy - podkreślał w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron podczas konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Opowiedział się też za dalszymi sankcjami wobec Rosji, by zatrzymać wojnę.

 • 15:47

  Ukraina potrzebuje rozwiązania kryzysu paliwowego. Najbliższe porty, z których moglibyśmy transportować zasoby, to m.in. Gdańsk i Świnoujście - powiedziała w poniedziałek w Warszawie wicepremier Ukrainy, minister gospodarki Julia Swyrydenko.

 • 15:46

  Dwie kobiety zginęły w wybuchu miny pułapki w wiosce Cyrkuny w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy – poinformował w poniedziałek szef wydziału śledczego obwodowej policji Serhij Bołwinow w mediach społecznościowych.

  Powiedział, że ciała kobiet znaleziono w niedzielę podczas rozminowywania terenu pod mostem.

 • 15:21

  Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel złożył niezapowiadaną wizytę w Odessie na południu Ukrainy i podczas spotkania z ukraińskim premierem Denysem Szmyhalem musiał udać się do schronu z powodu ostrzału rakietowego - poinformował w poniedziałek przedstawiciel UE, cytowany przez AFP.

  Michel napisał na Twitterze, że przyjechał na Ukrainę z okazji Dnia Europy. "Nie jesteście sami. UE stoi z wami ramię w ramię" - oświadczył.

 • 15:20

  Zniszczenia w Odessie po ataku rakietowym

 • 15:17

  48 ataków lotniczych na obiekty w obwodach charkowskim i donieckim na wschodzie Ukrainy przypuściło w ciągu ostatniej doby lotnictwo operacyjno-taktyczne Rosji – oświadczył w poniedziałek rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk w przemówieniu zamieszczonym w internecie.

  Rosyjskie lotnictwo dalekiego zasięgu przeprowadziło natomiast pięć ataków w obwodach mikołajowskim i odeskim. Rzecznik zaznaczył, że utrzymuje się ryzyko użycia przez Rosję pocisków manewrujących z akwenu Morza Czarnego na obiekty cywilne i wojskowe Ukrainy.

 • 14:50

  Siły rosyjskie wspierane przez czołgi i artylerię prowadzą szturm na zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu - przekazał w poniedziałek rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjanyk. To ostatni bastion sił ukraińskich w tym położonym na południu kraju mieście.

 • 14:49

  Wzmacniamy linię obrony - poinformował w poniedziałek gubernator obwodu sumskiego, na północnym wschodzie Ukrainy, Dmytro Żywycki, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

  "Można się po nich (Rosjanach - red.) spodziewać wszystkiego. Teraz nie obserwujemy formowania się grup uderzeniowych. Do tego te ostrzały artyleryjskie wskazują, że chcą zdestabilizować granicę. Wzmacniamy linię obrony. Nie możemy mówić o wszystkim publicznie, ale na pewno nie będzie powtórki sytuacji z 24 lutego" - powiedział Żywycki.

 • 14:20

  O ostrzale centralnej części Słowiańska w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy poinformował w poniedziałek szef miejskiej administracji Wadym Lach.

  "Pozdrowienia na 9 maja od 'braci'. Trafili w centralną część miasta. Obecnie oceniamy skalę zniszczeń" – poinformował Lach na Facebooku.

 • 13:38

  Ukraińska Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji poinformowała w poniedziałek, że na okupowanych terytoriach Ukrainy przerwana została transmisja z parady wojskowej i wystąpienia Władimira Putina w Moskwie z okazji Dnia Zwycięstwa.

  "Podczas parady wojskowej i wystąpienia szefa państwa–agresora w jego stolicy, które było transmitowane przez wszystkie kanały propagandowe, transmisja z rosyjskiego satelity nadawana na okupowane przez Rosję terytoria nieoczekiwanie została wyłączona" – poinformował resort. "Rosyjska propaganda na czele ze swoim liderem Putinem nie była w stanie dotrzeć ze swoimi bredniami do Ukraińców, którzy mieszkają na tymczasowo okupowanych terenach" - dodano w komunikacie.

 • 13:31

  Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał, że rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. "Zademonstrowałem drugą część wypełnionej ankiety, potrzebnej do otrzymania statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej"– poinformował Zełenski na Telegramie, dziękując za "wyraźne sygnały poparcia".

 • 13:17

  Nie możemy otwarcie mówić o szczegółach naszych operacji, ale o ich skuteczności świadczy fakt, że w okupowanym przez rosyjskie wojska obwodzie chersońskim nie odbywają się żadne pseudoreferenda - oświadczyła w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, cytowana przez agencję Ukrinform.

  "Najeźdźcy nie uzyskali poparcia mieszkańców obwodu chersońskiego. Przeciwnie - cywile stawiają zaciekły opór, ale to także efekt pracy państwa ukraińskiego. (...) Pseudoreferenda ani się tam nie odbywają, ani nawet nie mogą zostać przeprowadzone, a zatem wykonujemy nasze zadania jak należy" - podkreśliła Malar.

 • 13:15

  Wbrew informacjom rosyjskiej propagandy żołnierze poborowi wciąż wysyłani są na wojnęi giną w pierwszej kolejności - poinformował w poniedziałek portal unian.ua, powołując się na komunikat Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

  "To waśnie poborowi giną jako pierwsi podczas działań wojennych. Do śmierci albo kalectwa prowadzi ich słabe wyszkolenie, przestarzały sprzęt i zaopatrzenie. Kolejną przyczyną wysokiej śmiertelności żołnierzy poborowych jest włączanie ich do walki w pierwszym szeregu - czego odmawiają bardziej doświadczeni żołnierze kontraktowi. Wysyłanie poborowych w strefę działań wojennych jest kolejnym dowodem na stosunek rosyjskiej władzy do własnych obywateli oraz na braki kadrowe w armii agresora. Pomimo ukrytej mobilizacji na terytorium Rosji oraz przymusowej mobilizacji mężczyzn na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, rosyjskie dowództwo ne jest w stanie zapewnić właściwego stanu osobowego w oddziałach" – czytamy w komunikacie.

 • 13:12

  Europa stoi po stronie Ukrainy, a okrutna, bezsensowna inwazja Rosji na ten kraj przypomina nam, dlaczego obchodzimy Dzień Europy, święto Unii Europejskiej, która jest dziś bardziej zjednoczona i silniejsza niż kiedykolwiek - podkreśliła w poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

 • 12:44

  Z powodu wymierzonych w Rosję sankcji pojawiły się trudności z pracą, wzrosły ceny, większość Rosjan nie ma nastroju do świętowania. Organizowanie w takich okolicznościach Parady Zwycięstwa to idiotyzm - oceniła matka rosyjskiego żołnierza walczącego na Ukrainie w rozmowie przechwyconej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

 • 12:38

  Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak: Powtarzamy raz jeszcze. Kraje NATO nie zamierzały napadać na Rosję. Ukraina nie planowała ataku na Krym. Wojskowi rosyjscy giną nie w obronie swojego kraju, a próbując okupować inny kraj. Ta wojna nie miała żadnych powodów racjonalnych, oprócz chorobliwych ambicji imperialnych Rosji.

 • 12:36

  Świat widzi dziś doskonale, kto maszeruje po placu Czerwonym i jaka jest istota rosyjskiej armii – podało ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy. "Rosyjscy żołnierze to zbrodniarze wojenni, którzy nie mają pojęcia o honorze" – zaznaczono.

 • 12:14

  Prorosyjscy separatyści z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) zorganizowali w Mariupolu "paradę zwycięstwa"; zebrano tam część starszych mieszkańców miasta, cywile są też zachęcani do udziału w tym wydarzeniu dodatkowymi racjami żywnościowymi - przekazał w poniedziałek na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

 • 12:13

  Specjalne wideo w związku z wydarzeniem przygotował dla uczestników obrad mer Kijowa Witalij Kliczko. Podziękował w nim za pomoc okazaną do tej pory Ukrainie. - Za opiekę nad uchodźcami, za przekazanie broni defensywnej, która jest nam teraz tak potrzebna do obrony naszej ojczyzny. Obrony naszych rodzin, dzieci, do obrony naszej przyszłości – mówił.

 • 12:12

  We wrocławskiej Hali Stulecia trwa Samorządowy Okrągły Stół, w którym uczestniczą samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, rządu oraz osoby ze świata biznesu i nauki. Celem wydarzenia jest wypracowanie rekomendacji dla strony rządzącej związanych z funkcjonowaniem polskich miast po przyjęciu ponad trzech milionów obywateli z Ukrainy.

 • 12:02

  Poniedziałek będzie decydujący - rosyjskie wojska sforsowały rzekę Doniec i przerzuciły uzbrojenie na drugi brzeg. Rozpoczyna się walka o "drogę życia" z Lisiczańska do Bachmutu - przekazał szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Opanowanie tej trasy odcięłoby obwód ługański od reszty Ukrainy - dodał.

 • 10:57

  Gdy w Moskwie odbywała się parada z okazji Dnia Zwycięstwa, w Kijowie słychać było syreny alarmowe - poinformował serwis internetowy stacji telewizyjnej Sky News, powołując się na informacje ukraińskiego wojska.

  W tym samym czasie żołnierze ukraińscy poinformowali o czterech pociskach precyzyjnych typu Onyx wystrzelonych z Krymu, które uderzyły w port w Odessie. Nie podano na razie żadnych informacji o stratach.

 • 10:55

  Podczas ostatniej ewakuacji z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy rosyjscy okupanci rozdzielili matkę i jej czteroletnią córeczkę Alisę - przekazał pułk Azow, ukraińska formacja broniąca Mariupola.

 • 10:54

  Rosyjski prezydent Władimir Putin i jego generałowie są jak naziści i powinni w ten sam sposób skończyć - powiedział brytyjski minister obrony Ben Wallace w przemówieniu wygłoszonym z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie.

 • 10:42

  Blokada ukraińskich portów przez Rosję to świadome działanie, mające wywołać kryzys żywnościowy na świecie i uchodźczy w Europie – ocenił premier Ukrainy Denys Szmyhal.

  - Po raz pierwszy od stu lat jedno państwo blokuje porty drugiego, aby wywołać kryzys żywnościowy na świecie – stwierdził w rozmowie z agencją RBK-Ukraina szef ukraińskiego rządu. Jak podkreślił Szmyhal, to ta blokada, a nie wprowadzone przez inne państwa antyrosyjskie sankcje są przyczyną gwałtownego wzrostu światowych cen żywności oraz jej braków.

 • 10:33

  Hakerzy włamali się do zapowiedzi programu telewizyjnego wiodących rosyjskich stacji i poinformowali widzów, że "władza ma krew na rękach" - przekazała agencja Interfax-Ukraina.

  Telewidzowie na terytorium Federacji Rosyjskiej poinformowali o zhakowaniu zapowiedzi audycji telewizyjnych w sieciach kablowych Rostelekom, MTS oraz NTW-Plus.

 • 10:27

  Mateusz Lachowski z Charkowa o reakcjach na przemówienie Władimira Putina

 • 10:23

  Wojska rosyjskie wznowiły szturm kombinatu Azowstal w Mariupolu po tym, gdy obwód doniecki opuściła kolumna ONZ z ewakuowanymi cywilami – poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na serwisie Telegram.

  "Jak można się było spodziewać, po wyjeździe kolumny ONZ poza granice obwodu donieckiego okupanci rozpoczęli szturm Azowstalu. W szczególności podjęli próbę przedarcia się przez most, który był drogą ewakuacji" - przekazał Andriuszczenko.

 • 10:21

  Lokalni mieszkańcy poinformowali, że w Połohach w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy rosyjskie wojska ostrzelały około 20 własnych pojazdów, próbując uniknąć wyjazdu na front. Następnie najeźdźcy oskarżyli o to Ukraińców - przekazały na Telegramie władze obwodu zaporoskiego.

 • 9:57

  Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 25 650 żołnierzy, z czego 150 w ciągu ostatniej doby - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  W ciągu minionej doby siły rosyjskie straciły też dwa helikoptery, 15 czołgów, 23 pojazdy opancerzone, cztery systemy artyleryjskie i jeden przeciwlotniczy oraz 17 dronów - wyliczono w komunikacie.

 • 9:22

  Ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk skrytykował niedzielne wystąpienie telewizyjne kanclerza Olafa Scholza z okazji rocznicy zakończenia wojny światowej 8 maja. Zwłaszcza w odniesieniu do realizacji dostaw broni ciężkiej ambasador oczekiwał od przemówienia Scholza więcej konkretów - pisze agencja dpa.

 • 9:18

  Ponad 10 instytucji działających w ramach ONZ współpracuje przy tworzeniu planów odbudowy ze zniszczeń drugiego największego miasta Ukrainy, Charkowa – podała na swoim portalu rozgłośnia Głos Ameryki (VOA).

 • 8:56

  W miejscowości Szypyliwka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy rosyjskie wojska ostrzelały piwnicę, gdzie ukrywało się 11 cywilów. Ich los jest nieznany - poinformował na Telegramie szef regionalnych ługańskich władz Serhij Hajdaj.

 • 8:56

  Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,26 miliona osób - podała Straż Graniczna.

 • 8:51

  Rosyjski ostrzał zrujnował skit (pustelnię) Ławry Świętogórskiej, monastyru prawosławnego w obwodzie donieckim, należącego do Patriarchatu Moskiewskiego - poinformowało ukraińskie rządowe centrum komunikacji strategicznej i bezpieczeństwa informacyjnego.

 • 8:31

  Nie pozwolimy nikomu anektować naszego zwycięstwa – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu z okazji Dnia Zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej.

  - Walczymy o wolność naszych dzieci i dlatego zwyciężymy – oświadczył Zełenski. - I wkrótce na Ukrainie będą dwa Dni Zwycięstwa. A ktoś nie będzie miał nawet jednego – powiedział prezydent Ukrainy.

 • 8:18

  Państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny rozważyć przejęcie zamrożonych rosyjskich rezerw walutowych, aby pokryć koszty odbudowy Ukrainy po wojnie z Rosją - zadeklarował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, cytowany przez "Financial Times".

 • 8:17

  Ukraina otrzymała ponad 32 tysiące zapytań w sprawie losów rosyjskich żołnierzy w Ukrainie – powiadomiła agencja Ukrinform, powołując się na doradcę szefa MSW Wiktora Andrusiwa. Około 12 tysięcy z nich otrzymało MSW.

 • 7:56

  Japonia stopniowo przestanie kupować ropę z Rosji, ale nie wycofa się z przedsięwzięć energetycznych na rosyjskim Dalekim Wschodzie – zapowiedział premier Fumio Kishida.

 • 7:50

  Wbrew początkowym twierdzeniom Rosji o precyzyjnych uderzeniach, jej zapasy precyzyjnej broni zostały szybko uszczuplone i inwazja na Ukrainę ujawniła niezdolność Rosji do prowadzenia tego typu uderzeń - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Na początku inwazji na Ukrainę Rosja publicznie lansowała swoją zdolność do przeprowadzania chirurgicznych uderzeń i ograniczania szkód ubocznych. Twierdziła, że ukraińskie miasta będą dzięki temu bezpieczne od bombardowań. Ponieważ jednak konflikt wyszedł poza rosyjskie założenia sprzed wojny, rosyjskie zapasy amunicji precyzyjnego rażenia zostały prawdopodobnie mocno uszczuplone. Zmusiło to do użycia łatwo dostępnej, ale starzejącej się amunicji, która jest mniej niezawodna, mniej celna i łatwiejsza do przechwycenia. Rosja prawdopodobnie będzie miała trudności z zastąpieniem broni precyzyjnej, którą już zużyła" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • 7:24

  Rosyjskie zgrupowanie wojskowe na Morzu Czarnym obejmuje co najmniej sześć okrętów i dwie łodzie podwodne. Jednostki te, wyposażone w ponad 50 pocisków manewrujących, są gotowe do przeprowadzania ostrzałów rakietowych - zaalarmowało ukraińskie Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych "Południe".

 • 7:12

  Rosyjski reżim w swojej retoryce, agresji i zbrodniach wojennych nie różni się od nazistowskiego – stwierdziła w Waszyngtonie ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych Oksana Markarowa, składając wieniec pod pomnikiem Drugiej Wojny Światowej.

 • 6:51

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w obwodzie zaporoskim na południu kraju Rosjanie odbierają mieszkańcom dokumenty osobiste, a warunkiem zwrotu jest udział w obchodach Dnia Zwycięstwa, obchodzonego w Rosji 9 maja.

  W komunikacie, opublikowanym na Facebooku, sztab ostrzegł, że "utrzymuje się wysokie prawdopodobieństwo ataków rakietowych na całym terytorium Ukrainy".

 • 6:21

  Od 11 do 14 milionów euro wydadzą w tym roku Włochy na utrzymanie przejętych willi i jachtów rosyjskich oligarchów, ale potem państwo będzie mogło je sprzedać - podają włoskie media. Takie rozwiązanie przewiduje dekret przygotowany przez rząd.

 • 5:57

  Wartość kolejnej części pomocy wojskowej Kanady dla Ukrainy wyniesie 50 milionów dolarów kanadyjskich – napisano w komunikacie biura prasowego premiera Kanady. Wcześniej w niedzielę szef rządu tego kraju Justin Trudeau złożył wizytę w Kijowie.

 • 5:54

  19 osób i pięć rosyjskich firm oraz instytucji zostało dopisanych do kanadyjskiej listy sankcji.

  Wśród objętych restrykcjami znaleźli się rosyjscy i czeczeńscy wojskowi, ale także pracownicy rosyjskich mediów. Na liście są też m.in. mająca stopień generała, choć bez doświadczenia wojskowego, Maria Kitajewa, 36-letnia była współpracownica ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, oraz Rossijana Markowskaja, rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa obrony. Sankcjami objęto też już niektórych podejrzewanych o udział w masakrze w Buczy, m.in. Azatbeka Omurbekowa, nazywanego "rzeźnikiem z Buczy", a także kadyrowca Alibeka Delimchanowa.

  Kanadyjskie sankcje objęły Rosgwardię, czyli Federalną Służbę Wojsk Gwardii Narodowej Rosji, stocznię Zelenodolsk, rosyjski holding wojskowy Military Industrial Company, producenta śmigłowców UEC Klimow, i zakłady produkujące ciężarówki Kamaz.

 • 5:53

  Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres jest "przerażony" zbombardowaniem szkoły na wschodzie Ukrainy, w wyniku którego według władz w Kijowie zginęło 60 osób - powiedział jego rzecznik Stephane Dujarric.

 • 5:52

  Rosja zapomniała o wszystkim, co było ważne dla zwycięzców II wojny światowej – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielę wieczorem, w przededniu obchodów rocznicowych w Rosji z okazji zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami.

  Nawiązując do rosyjskich "ciężkich bombardowań" w kilku rejonach Ukrainy, w tym ataku szkołę na wschodzie kraju, gdzie zginęło 60 osób, Zełenski powiedział: "Jakby dzisiaj nie był 8 maja, jakby jutro nie był 9 maja (...) kiedy kluczowym słowem powinien być pokój dla wszystkich normalnych ludzi".

  - Ukraina i wolny świat to zapamiętają – dodał Zełenski. Jego zdaniem Ukraina "pokazała, że jest częścią wolnego świata i zjednoczonej Europy".

Autorka/Autor:momo, pp,js //now

Źródło: TVN24, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/zelenskiy.official

Tagi:
Raporty: