Właściciel Grupy Wagnera oskarżył armię o "atak" na jego oddziały

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Właściciel Grupy Wagnera oskarżył armię o atak na jego oddziały i wezwał do sprzeciwu
Właściciel Grupy Wagnera oskarżył armię o atak na jego oddziały i wezwał do sprzeciwuTVN24
wideo 2/24
Właściciel Grupy Wagnera oskarżył armię o atak na jego oddziały i wezwał do sprzeciwuTVN24

Piątek jest 485. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Właściciel rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn oświadczył, że "oddziały armii Rosji zaatakowały obóz najemników, powodując liczne ofiary". Prigożyn oznajmił, że "zamierza przywrócić sprawiedliwość w armii" i wezwał, by "nie okazywać sprzeciwu". Jak informuje Reuters, powołując się na rządowe media w Rosji, Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) wszczęła przeciwko Prigożynowi sprawę karną dotyczącą "wezwań do zbrojnego buntu". W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:41

  Gubernator przylegającego do Ukrainy obwodu rostowskiego na południu Rosji Wasilij Gołubiew zaapelował do mieszkańców tego regionu o zachowanie spokoju i pozostanie w domach. Apel miał związek z przebywającymi w tamtym rejonie bojownikami najemniczej Grupy Wagnera - podała agencja Reutera.

  Agencja AFP z kolei podała, że właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn poinformował na Telegramie, iż jego siły zestrzeliły rosyjski śmigłowiec bojowy. - Właśnie teraz helikopter otworzył ogień do cywilnej kolumny i został zestrzelony przez jednostki Wagnera - powiedział Prigożyn dodając, że szef sztabu generalnego Rosji Walerij Gierasimow wydał rozkaz zbombardowania jednostek Wagnera, mimo że znajdowały się wśród pojazdów cywilnych.

 • 2:40

  Według ukraińskich sił Powietrznych w kierunku Kijowa lecą rosyjskie pociski manewrujące. "Mieszkańcy obwodu kijowskiego! Atak rakietowy! Siły obrony powietrznej już działają w regionie. Przestrzegać ciszy informacyjnej. Apelujemy, aby nie filmować ani nie publikować pracy naszych obrońców w sieci!" - poinformowały władze obwodowe.

  Wcześniej portal Ukraińska Prawda poinformował, że alarm powietrzny ogłoszono we wszystkich obwodach Ukrainy. Siły powietrzne ostrzegły przed zagrożeniem rakietowym w regionach centralnych. Poinformowano tam, że pociski manewrujące przemieszczają się z południa na północ kraju.

  O eksplozjach poinformował też szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Synehubow.

 • 2:06

  Na ulicach Moskwy prowadzona jest nocna, wyrywkowa kontrola samochodów. Większą uwagę zwraca się na ciężarówki – podaje na Twitterze kanał Nexta.

 • 1:34

  "Monitorujemy sytuację i będziemy konsultować się z sojusznikami i partnerami w sprawie tych wydarzeń" - napisał rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adam Hodgew krótkim oświadczeniu wysłanym redakcjom przez Biały Dom. Był to komentarz na zapowiedzi szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna marszu przeciwko przywódcom wojskowym Rosji.

 • 1:25

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 1:23

  Jewgienij Prigożyn powiedział, że jego ludzie przekroczyli granicę z Ukrainy do Rosji i są gotowi iść "na całość" przeciwko rosyjskiej armii – podała agencja Reutera, powołując się na nagranie audio opublikowane przez szefa Grupy Wagnera na Telegramie.

  Prigożyn poinformował, że jego bojownicy weszli do Rostowa. Dodał, że on i jego ludzie zniszczą każdego, kto stanie im na drodze – podała agencja Reutera.

 • 1:13

  Uważnie przyglądamy się sytuacji w Rosji w związku z groźbami Jewgienija Prigożyna "marszu dla sprawiedliwości" przeciwko rosyjskiemu MON - powiedział przedstawiciel administracji USA, cytowany przez CNN. Według niego, wezwania oligarchy nie są zwykłą retoryką.

 • 1:10

  "Zarejestrowano wystrzelenie pocisków manewrujących Kh-101/555 przez lotnictwo strategiczne z obszaru Morza Kaspijskiego. Przewidywany czas wlotu pocisków w przestrzeń powietrzną Ukrainy to 02:20 (1:20 czasu polskiego – red.)" – napisano w komunikacie sił zbrojnych Ukrainy.

  Wcześniej agencja Ukrinform poinformowała, że sześć bombowców Tu-95MS wystartowało z rosyjskiego lotniska wojskowego "Ołenja" niedaleko Murmańska na Półwyspie Kolskim, kierując się w kierunku południowo-wschodnim.

 • 0:35

  Upadła krucha dyktatura Putina - oświadczył szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow, komentując konflikt między właścicielem rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera Jewgienijem Prigożynem a ministerstwem obrony Rosji, który w ostatnich godzinach przybrał na sile.

  "Raszyści zaczęli kąsać się nawzajem dla władzy i pieniędzy. Prigożyn grozi marszem na Moskwę. Według niego Szojgu uciekł z Rostowa, aby nie stać się ofiarą masakry" – napisał Budanow na Telegramie.

  Szef ukraińskiego wywiadu uważa też, że konflikt między Prigożynem a ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu pomoże ukraińskiej armii szybciej wyzwolić Ukrainę. "Nasze wyszkolone brygady szturmowe na barkach najeźdźców wyzwolą Ukrainę i te terytoria, które chcą być częścią naszego potężnego, niezwyciężonego i chwalebnego kraju" - podkreślił Budanow.

 • 0:13

  W rosyjskich budynkach rządowych, obiektach transportowych i innych kluczowych miejscach Moskwy wzniesiono środki bezpieczeństwa – poinformowała agencja Reutera, powołując się na agencję TASS.

  Po ogłoszeniu przez właściciela rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna oświadczenia, że zamierza "przywrócić sprawiedliwość" w armii, na ulicach Rostowa nad Donem oraz na trasach wjazdowych do Moskwy pojawiły się pojazdy opancerzone - podał rosyjski serwis BBC News.

 • 0:06

  - Powstaje pytanie, czy nie może to być jakaś prowokacja, próba ujawnienia konfliktu, którego tak naprawdę nie ma – powiedział reporter TVN24 Ołeh Biłecki. – Rozmawiałem kilka dni temu z szefem ukraińskiego wywiadu Kyryłem Budanowem. Zapytałem go, czy on naprawdę uważa, że te konflikty, które już od dłuższego czasu obserwujemy pomiędzy Prigożynem a regularnym wojskiem i MON są prawdziwe, czy jest to teatr? Kyryło Budanow powiedział, że ten konflikt jest realny, ale czy doprowadzi to do zmian w Rosji, tego nie wiemy – dodał.

  Ołeh Biłecki: powstaje pytanie, czy spór Prigożyna z rosyjskim MON nie jest prowokacją

 • 23:50

  Zastępca dowódcy rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie generał Siergiej Surowikin wezwał bojowników Grupy Wagnera do rezygnacji z oporu wobec dowództwa wojskowego i powrotu do baz – poinformowała agencja Reutera.

 • 23:45

  Reporterka TVN24 Alina Makarczuk poinformowała na Twitterze, że według rosyjskich mediów minister obrony Rosji "Szojgu miał opuścić Moskwę i udać się do Rostowa nad Donem, ma też podobno niebawem wygłosić 'ważne' przemówienie". Reporterka zastrzegła, że "może to być również rosyjska prowokacja, która ma na celu stworzenie chaosu informacyjnego".

 • 22:08

  Właściciel rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn oświadczył, że oddziały armii regularnej Rosji zaatakowały obóz najemników powodując liczne ofiary. Oznajmił, że zamierza "przywrócić sprawiedliwość" w armii i wezwał, by nie okazywać sprzeciwu.

  Prigożyn wypowiedział się w serii nagrań opublikowanych w serwisie Telegram.

  - Ci, którzy zniszczyli naszych chłopców, którzy zniszczyli życie wielu dziesiątek tysięcy żołnierzy rosyjskich zostaną ukarani. Wzywam, by nie okazywać oporu - oznajmił Prigożyn. Tymczasem resort obrony Rosji odrzucił oskarżenia o atak na najemników i oświadczył, że jest to "prowokacja informacyjna".

  - Jest nas 25 tysięcy i idziemy wyjaśniać, czemu w kraju trwa chaos - mówił Prigożyn. Zastrzegł przy tym, że "nie jest to zamach stanu" - relacjonuje agencja Reutera.

  Jak informuje Reuters, powołując się na rządowe media w Rosji, Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) wszczęła przeciwko Prigożynowi sprawę karną dotyczącą "wezwań do zbrojnego buntu".

 • 21:45

  Siły ukraińskie odnoszą wymierne sukcesy i posuwają się naprzód na kierunku taurydzkim (zaporoskim) - poinformował generał Ołeksandr Tarnawski, dowódca operacyjno-strategicznego zgrupowania wojsk Tauryda.

  "Na kierunku taurydzkim siły obrony odnoszą wymierne sukcesy i posuwają się naprzód. (...) W ciągu minionej doby straty wroga przekroczyły trzy kompanie, jeśli chodzi o zabitych i rannych. Zniszczono 51 jednostek sprzętu wojskowego" - napisał generał w komentarzu na Telegramie.

  Wśród zniszczonego sprzętu Tarnawski wymienił trzy czołgi. Zaznaczył także, że zniszczono sześć rosyjskich magazynów amunicji. "Nasi żołnierze odzyskują kontrolę nad ziemią ukraińską" - zapewnił.

  Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar ze swej strony przyznała, że postępy są "stopniowe", niemniej - według jej słów - oddziały ukraińskie "umacniają się na rubieżach i idą pewnie naprzód".

  Zaapelowała, by nie oczekiwać, że "ofensywa jest czymś bardzo szybkim" i zastrzegła, że tylko wojskowi ukraińscy, którzy planowali ofensywę mogą ocenić jej przebieg.

  "Najważniejsze wydarzenia są przed nami i główne uderzenie jest jeszcze przed nami" - zapewniła Malar.

 • 21:31

  Dyplomaci ukraińscy wywieźli z Węgier kolejnych dwóch ukraińskich jeńców wojennych węgierskiego pochodzenia z grupy przekazanej wcześniej Budapesztowi przez Moskwę. Tym samym uwolniono pięciu z 11 żołnierzy - powiadomił rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.

  "Dyplomaci ukraińscy wywieźli z Węgier kolejnych dwóch ukraińskich jeńców wojennych, których Moskwa przekazała Budapesztowi. Tym samym strona ukraińska uwolniła już pięciu obrońców" - poinformował rzecznik.

  Jak dodał, trwają zabiegi o powrót do ojczyzny pozostałych sześciu żołnierzy. We wtorek poinformowano o powrocie do kraju trzech wojskowych.

 • 20:27

  Władimir Saldo, przedstawiciel okupacyjnej administracji obwodu chersońskiego częściowo kontrolowanego przez Rosjan, przyznał w rozmowie z prokremlowską telewizją Rossija-24, że most Czonharski, łączący obwód chersoński z zaanektowanym Krymem, został uszkodzony znacznie bardziej, niż "pierwotnie sądzili".

  - Most nie będzie nadawał się do ruchu w ciągu najbliższych 15-20 dni, może nawet dłużej - mówił Saldo. Droga przez Czonhar - jak relacjonowały wcześniej ukraińskie media - jest najdogodniejszą do transportu rosyjskiego sprzętu wojskowego do okupowanej części obwodu zaporoskiego.

 • 19:48

  Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi poinformował, że spotkał się w Królewcu z przedstawicielami Rosji. Przypomniał w tym kontekście o swej niedawnej wizycie w okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południu Ukrainy.

  W komentarzu na Twitterze Grossi podkreślił, że spotkanie w Królewcu odbyło się po jego wizycie w ukraińskiej elektrowni i po przedstawieniu na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ pięciu zasad bezpieczeństwa nuklearnego.

 • 19:45

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił, że jego kraj spełni wszystkie wymogi Komisji Europejskiej niezbędne do rozpoczęcia do końca bieżącego roku negocjacji w sprawie wejścia do UE.

  - Dziś mija rok, od kiedy Ukraina otrzymała status kraju kandydującego do UE. Celem jest w tym roku rozpoczęcie negocjacji na temat członkostwa. Ukraina na pewno wykona swoją część pracy - powiedział Zełenski.

  Prezydent wypowiadał się na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

  Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy z udziałem Wołodymyra Zełenskiego

 • 19:24

  Rosja musi ponieść pełen koszt zniszczeń, których dokonała w Ukrainie - powiedział Mateusz Sakowicz, zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy ONZ, podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa na temat sytuacji w Ukrainie.

  - Oczywistym jest, że Rosja próbuje zniszczyć to, czego nie może wziąć, rujnując środki do życia tysięcy niewinnych cywilów. Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce jest tylko jednym przykładem tej okrutnej strategii - stwierdził Sakowicz.

  Jak dodał, Polska popiera stworzenie rejestru szkód wyrządzonych przez Rosję oraz pracę niedawnej konferencji ds. odbudowy Ukrainy w Londynie, która miała położyć "polityczną, prawną i finansową podstawę" umożliwiającą kompletną pomoc w odbudowie kraju.

  Rosyjski pocisk spadł na czteropiętrowy blok w Krzywym Rogu

 • 18:50

  Wspieramy i będziemy wspierać Ukrainę w jej obronie przed inwazją Rosji - oświadczył prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla ukraińskich dziennikarzy. Polski prezydent zapewnił też, że Ukraina zawsze może na niego liczyć w kwestii członkostwa w Unii Europejskiej.

  - Od samego początku wojny prowadzimy szkolenia wojskowych ukraińskich na naszym terytorium. W różnych sferach, w tym od niedawna również dla czołgistów, a także z eksploatacji armatohaubic Krab i w wielu innych dziedzinach. Zaoferowaliśmy także nasze szkolenia, jeśli chodzi o samoloty F-16 - powiedział Duda.

 • 17:18

  Dowódca ukraińskich sił powietrznych Mykoła Ołeszczuk potwierdził doniesienia o ataku na bazę Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej Rosji (Rosgwardii) w okupowanym Heniczesku w obwodzie chersońskim. "Odpowiedź Ukrainy na rosyjski terror rakietowy nie była powolna" – napisał na kanale Telegram.

  Wcześniej w piątek przedstawiciel okupacyjnej administracji obwodu chersońskiego, częściowo kontrolowanego przez Rosjan, Władimir Saldo przekazał, że "Ukraińcy zaatakowali Heniczesk i Skadowsk z użyciem pocisków Storm Shadow".

  Nagranie po ataku na rosyjską bazę w Heniczesku

 • 16:59

  Dowódca wojsk lądowych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Guardian" oznajmił, że "główne siły ukraińskiej rezerwy ofensywnej nie zostały jeszcze wprowadzone do walk".

  Syrski stwierdził również, że "nie należy lekceważyć sił wroga, ponieważ okupanci przewidują najniebezpieczniejsze kierunki ruchu ukraińskich sił zbrojnych i budują na tych odcinkach silną obronę".

  Ukraińska armia odbija kolejne tereny

 • 15:45

  W sekretariacie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku pracuje niemal 400 obywateli Rosji. To paraliżuje wysiłki Kijowa i naszych sojuszników, ponieważ Rosjanie mają wpływ między innymi na kształt publikowanych przez organizację raportów - powiedział ukraiński dyplomata Wołodymyr Jelczenko, były ambasador Ukrainy m.in. w USA, Rosji i przy ONZ.

  - Rosjanie nie zajmują wprawdzie stanowisk kierowniczych (w sekretariacie ONZ), ale są tam obecni na innych kluczowych posadach. (...) Z jednej strony mamy zatem nielegalną obecność Rosji w ONZ, a z drugiej strony Federacja Rosyjska faktycznie sprawuje całkowitą kontrolę nad pracą sekretariatu w kluczowych sferach działalności organizacji. (...) Trzeba coś z tym zrobić - oznajmił Jelczenko.

 • 15:07

  Rosyjski Korpus Ochotniczy zamierza znów przedostać się do obwodu biełgorodzkiego

 • 14:43

  W Mariupolu doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło czterech rosyjskich oficerów - poinformował ruch oporu w tym okupowanym mieście. Doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola Petro Andriuszczenko sprecyzował, że do wybuchów doszło nieopodal portu, gdzie zatrzymali się rosyjscy wojskowi.

 • 14:15

  Bojownicy ukraińsko-tatarskiego ruchu oporu Atesz, działającego na okupowanym Krymie i innych zajętych przez Rosję terenach naszego kraju, przenikają do rosyjskiej armii i dokonują tam dywersji, niszcząc sprzęt wojskowy wroga - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińskie Siły Operacji Specjalnych.

  W czwartek w okupowanej części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy partyzant z Atesz, wcielony do rosyjskiego wojska, dokonał skutecznego aktu sabotażu. Mężczyzna zdobył zaufanie swoich "towarzyszy broni", a następnie - gdy żołnierze agresora znajdowali się w stanie upojenia alkoholowego - podpalił ich radiostację - przekazał rządowy serwis.

 • 14:14

  Ukraina odzyskała ciała kolejnych 51 poległych żołnierzy – poinformowało ministerstwo ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych.

  "Oddali swoje życie za Ukrainę" – powiadomiła służba prasowa resortu.

  Mer Lwowa: codziennie mamy ceremonie pogrzebowe, na co dzień przyjmujemy rannych

 • 13:47

  Jednym z realnych scenariuszy, jakie obecnie rozważają okupanci, jest wycofanie się z Krymu. Znaczna część przedstawicieli okupacyjnej administracji i rosyjskiego dowództwa wywiozła już stamtąd swoje rodziny i aktywa - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow, nawiązując do niedawnego ostrzału mostu w miejscowości Czonhar, łączącego obwód chersoński z zaanektowanym półwyspem.

  Jusow dodał, że Krym opuszczają także rosyjskie przedsiębiorstwa, które wywożą dokumentację i sprzęt.

 • 13:47

  Turecki koncern zbrojeniowy Baykar będzie od 2025 roku produkował drony bojowe Bayraktar również na Ukrainie. Przedsiębiorstwo otrzymało już od rządu w Ankarze zezwolenia licencyjne w tej sprawie - poinformowała ukraińska redakcja magazynu "Forbes", powołując się na dyrektora generalnego firmy Haluka Bayraktara.

  Całkowity koszt budowy zakładu produkcyjnego na Ukrainie, zarządzanego przez spółkę-córkę tureckiej firmy funkcjonującą pod nazwą Avia Ventures, jest szacowany na ponad 95 mln dolarów.

  Bayraktar2

 • 13:04

  Rada Unii Europejskiej przyjęła w piątek jedenasty pakiet sankcji ekonomicznych i indywidualnych przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę.

  - Nasze sankcje już teraz mocno odbijają się na rosyjskiej gospodarce i zdolności Kremla do finansowania agresji. Dzisiejszy pakiet zwiększa naszą presję na Rosję i machinę wojenną Putina. Biorąc na cel obchodzenie sankcji, maksymalizujemy presję na Rosję, pozbawiając ją zasobów, których tak desperacko potrzebuje, aby prowadzić nielegalną wojnę z Ukrainą - oświadczył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

 • 10:23

  Główne wydarzenia są jeszcze przed nami – powiedziała w piątek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, komentując przebieg ukraińskiej kontrofensywy. Jak dodała, ukraińskie rezerwy są angażowane etapami.

  Występując na antenie ukraińskiej telewizji wiceminister obrony oznajmiła, że w rosyjskiej armii ma miejsce "panika", a jej siły są przerzucane na południe i wschód Ukrainy z innych kierunków.

  - Przerzucają już całe pododdziały, ściągają te najsilniejsze. I na południe, i na wschód przerzucane są oddziały desantowo-szturmowe – mówiła Malar. Dodała, że armia przeciwnika ponosi duże straty, m.in. na kierunku łymansko-kupiańskim, czyli na wschodzie Ukrainy, na styku obwodów charkowskiego i ługańskiego.

 • 10:22

  W ramach wzmacniania bezpieczeństwa bazy marynarki wojennej na okupowanym Krymie Rosja zwiększyła wykorzystanie ssaków morskich, w tym delfinów butlonosych, które najprawdopodobniej mają powstrzymywać nurków ukraińskich - podało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

  Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, od lata 2022 r. rosyjska marynarka wojenna zainwestowała w znaczne wzmocnienie bezpieczeństwa głównej bazy Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. Obejmuje to co najmniej cztery warstwy sieci i wysięgników wzdłuż wejścia do portu, a w ostatnich tygodniach ochrona ta została najprawdopodobniej wzmocniona przez zwiększoną liczbę wyszkolonych ssaków morskich.

 • 9:59

  Fregata rakietowa Admirał Essen, należąca do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, została w ostatnim czasie przemalowana; siły agresora liczą, że ten rodzaj kamuflażu okaże się skuteczny i utrudni ukraińskiej armii atakowanie okrętu przy pomocy dronów - zauważył międzynarodowy portal wojskowy Naval News.

 • 8:28

  Rosyjski akt sabotażu w Zaporoskiej Elektrowni atomowej, przed którym ostrzegł w czwartek Wołodymyr Zełenski, jest mało prawdopodobny, ale nie można go wykluczyć - ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną.

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł w czwartek, że Rosja rozpatruje scenariusz "aktu terroru z emisją promieniowania" w okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Są to dane wywiadu ukraińskiego. Kijów przekazał je krajom partnerskim.

  Enerhodar, Zaporoska Elektrownia Atomowa

 • 8:08

  Ukraińskie dowództwo poinformowało, że w nocy z czwartku na piątek w obwodzie donieckim strącono rosyjski śmigłowiec szturmowy Ka-52 Aligator.


 • 8:01

  W ciągu ostatniej doby zginęło 680 rosyjskich żołnierzy, co zwiększyło łączną liczbę strat Rosjan w Ukrainie do 223 330 wojskowych - podał w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Ukraińskie dowództwo w ciągu ostatniej doby odnotowało również straty między innymi czterech rosyjskich czołgów, 15 wozów bojowych piechoty, 44 systemów artyleryjskich czy dziewięciu dronów.

 • 7:14

  Mamy plany ewakuacji na wypadek katastrofy okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, ale jesteśmy tak blisko, a oni są tak nieprzewidywalni, że wystarczy chwila i już nas nie ma – mówi Hennadij Borowyk, mer ukraińskiego miasta Marganiec, położonego ok. 15 km od siłowni.

  Marganiec leży nad Zbiornikiem Kachowskim, który niemalże zaniknął po tym, jak rosyjskie wojska okupacyjne wysadziły 6 czerwca zaporę w Nowej Kachowce. Wysychający akwen można zobaczyć z najwyższych okien budynku, w którym urzęduje mer. Mieszkańcy jego miasta zostali pozbawieni wody. Na razie czerpią ją z cystern.

  Na drugim brzegu, w odległości ok. 15 km, znajduje się opanowana przez Rosjan Zaporoska Elektrownia Atomowa. Wejście na brzeg zbiornika jest zakazane. Rosjanie z przeciwnej strony, widząc jakikolwiek ruch po stronie kontrolowanej przez Ukrainę, strzelają z artylerii. Robią to z terenu elektrowni.

 • 6:47

  Ukraińskie siły obrony powietrznej zestrzeliły w piątek nad ranem 13 rosyjskich pocisków manewrujących, których celem był lotnisko wojskowe na zachodzie obwodu chmielnickiego.

  Pociski wystrzelono z bombowców strategicznych, które operowały nad Morzem Kaspijskim.


 • 4:42

  Instytut Studiów nad Wojną: siły ukraińskie i rosyjskie kontynuowały działania ofensywne na pograniczu obwodów donieckiego i zaporoskiego. Siły ukraińskie kontynuowały działania kontrofensywne w zachodnim Zaporożu. Blogerzy twierdzą, że siły ukraińskie podjęły próbę ograniczonego nalotu na wyspy w delcie Dniepru.

 • 4:20

  Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie kontynuowały operacje kontrofensywne w co najmniej trzech sektorach frontu i osiągnęły zyski terytorialne. Siły ukraińskie mogą intensyfikować wysiłki w celu uderzenia w rosyjskie naziemne linie komunikacyjne w południowej Ukrainie.

 • 3:25

  O godzinie 1:34, czasu lokalnego, Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy ogłosiło zagrożenie rakietowe dla regionów centralnych – Kijowa, Winnicy, Żytomierza, Czernihowa, Czerkas i Kirowogradu, ponieważ wojsko potwierdziło wystrzelenie pocisków manewrujących przez wroga z regionu Morza Kaspijskiego.

  Około godziny 2:30, czasu lokalanego, alarm przeciwlotniczy objął całe terytorium Ukrainy. Wcześniej o godzinie 2:29 Dowództwo Sił Powietrznych poinformowało o zagrożeniu rakietowym obwodów chmielnickiego, rówieńskiego i czerniowieckiego, poinformował portal ZN.

  W sieciach społecznościowych pojawiły się doniesienia o eksplozjach w okolicach Chersonia i Zaporoża. Istnieje również zagrożenie atakami dronów szturmowych Szahed-136/131 w obwodzie dniepropietrowskim i na Zaporożu. Wróg mógł je wystrzelić z południa - informują portale społecznościowe.

 • 3:14

  Rosja utworzyła specjalne grupy, by zbierać i ukrywać ciała osób zabitych na skutek wysadzenia zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

  Podkreślił też, że potrzebne jest pełne wyzwolenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej spod rosyjskiej okupacji, by zapobiec katastrofie, którą może spowodować Moskwa.

 • 3:01

  Budynki we wsi Ruśki Tyszky w obwodzie charkowskim zniszczone przez rosyjski ostrzał

  Budynki we wsi Ruśki Tyszky w obwodzie charkowskim zniszczone przez rosyjski ostrzał

  Budynki we wsi Ruśki Tyszky w obwodzie charkowskim zniszczone przez rosyjski ostrzał

 • 2:19

  Delegacja Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża odmówiła przekazania informacji o liczbie przetrzymywanych przez Rosję ukraińskich jeńców, których pozwolono jej odwiedzić - powiadomił ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec po spotkaniu z szefem delegacji Czerwonego Krzyża na Ukrainę, Juergiem Eglinem.

  Przedstawiciele Czerwonego Krzyża mieli powiedzieć, że nie byli w stanie zrealizować swoich zadań, ponieważ "Rosja nie przestrzega praw i zwyczajów wojny". Nie odpowiedzieli również na pytanie o to, jak ukraińscy jeńcy korzystają z prawa do korespondencji z rodzinami.

 • 2:10

  Ponad 60 miliardów dolarów pomocy na odbudowę Ukrainy ze zniszczeń wojennych zadeklarowano podczas zakończonej w czwartek w Londynie dwudniowej konferencji poświęconej tej kwestii - przekazał w wydanym komunikacie brytyjski rząd.

 • 2:01

  Siły rosyjskie zaczęły przemalowywać swoje najcenniejsze okręty na Morzu Czarnym w sposób kamuflujący ich wielkość, by ochronić je przed ukraińskimi atakami – poinformował w czwartek amerykański portal morski Naval News.

 • 0:52

  Raport podaje także, iż ukraińskie wojska ponoszą odpowiedzialność za śmierć 80 dzieci i okaleczenie 175. Przeprowadziły także 212 ataków na szkoły i szpitale. Siły zbrojne Ukrainy nie zostały jednak wpisane na "listę hańby", a Guterres wystosował jedynie ostrzeżenie "z powodu liczby zabitych i okaleczonych dzieci oraz ataków na szkoły i szpitale".

  "Zwrócę na tę sytuację szczególną uwagę w następnym raporcie" – zaznaczył sekretarz generalny ONZ.

 • 0:44

  "Jestem szczególnie wstrząśnięty dużą liczbą ataków na szkoły, szpitale i personel ochrony oraz dużą liczbą zgonów i okaleczeń dzieci, przypisywanych siłom rosyjskim i powiązanym z nimi grupom zbrojnym" - podkreślił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w raporcie, którego fragmenty opublikowała agencja Reutera.

  W raporcie stwierdzono, że rosyjskie siły zbrojne i powiązane z nimi grupy zabiły w 2022 roku na Ukrainie 136 dzieci, okaleczyły 518 dzieci i przeprowadziły 480 ataków na szkoły i szpitale. Użyły również 91 dzieci jako żywe tarcze.

  "Jestem zbulwersowany dużą liczbą poważnych nadużyć popełnionych wobec dzieci na Ukrainie po inwazji Federacji Rosyjskiej" – oświadczył Guterres.

 • 0:35

  Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało w czwartek państwa członkowskie, które należą do NATO, by poparły akcesję Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego – poinformowała członkini ukraińskiej delegacji w Zgromadzeniu Jewhenija Krawczuk na Facebooku.

  Krawczuk przekazała, że apel ten znalazł się w rezolucji ZPRE o politycznych następstwach agresji Rosji przeciwko Ukrainie.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: t.me/SALDO_VGA

Tagi:
Raporty: