Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa 198 dni. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził odzyskanie przez siły ukraińskie miasta Bałaklija. Leżące w obwodzie charkowskim miasto było w rękach rosyjskiej armii przez sześć miesięcy. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził odzyskanie przez siły ukraińskie miasta Bałaklija. Leżące w obwodzie charkowskim miasto było w rękach rosyjskiej armii przez sześć miesięcy. "Wszystko na swoich miejscach. Flaga Ukrainy w wolnym ukraińskim mieście pod wolnym ukraińskim niebem!" - napisał Zełenski w komunikatorze Telegram. Prezydent podziękował wojskowym i podkreślił, że jest z nich dumny.

> Siły Ukraińskie zajęły Bałakiję i osiągają kolejne zdobycze w obwodzie charkowskim w celu zbliżenia się do rosyjskiego węzła logistycznego w Kupjansku. Siły ukraińskie osiągają imponujące wyniki – przekazali eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną.

> Rosji zostało mniej niż 200 rakiet typu Iskander, dlatego je oszczędza - uważa Wadym Skibicki z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR). Jak dodaje, siły rosyjskie dysponują natomiast dużą liczbą przestarzałych rakiet S-300, które należałoby zutylizować.

Siły ukraińskie prowadzą kontrofensywęFacebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy

> Ukraińskie siły odbiły z rąk rosyjskiego przeciwnika ponad 700 km kwadratowych terytorium w obwodzie charkowskim oraz na południu Ukrainy - poinformował zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow. Przekazał też, że na kierunku charkowskim siły ukraińskie przesunęły się do 50 kilometrów w głąb obrony przeciwnika.

> Siły ukraińskie uderzyły w ponad 400 rosyjskich celów za pomocą dostarczonych przez USA systemów rakietowych HIMARS - przekazał przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA, generał Mark Milley. Stwierdził, że wywarły one "niszczycielski efekt". Szef Pentagonu Lloyd Austin wskazał na udział między innymi polskiego przemysłu obronnego we wspieraniu Ukrainy.

> Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że od 1 września ukraińskie siły zbrojne wyzwoliły ponad tysiąc kilometrów kwadratowych terytorium kraju, znajdującego się pod okupacją wojsk rosyjskich. Zełenski potwierdził także, że zostało odbite z rąk okupantów 27-tysięczne miasto Bałaklija w obwodzie charkowskim.

> Rosyjski szantaż energetyczny nie podważył determinacji europejskich przywódców, by sprzeciwiać się agresji Rosji na Ukrainę - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, odnosząc się w ten sposób do telekonferencji z udziałem zachodnich przywódców, w tym prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty: