Trzecia fala szturmów na Awdijiwkę. "Świst pocisków nad głowami nie cichnie ani na sekundę"

Źródło:
tsn.ua, nv.ua, Ukraińska Prawda
Walki o zakład koksowniczy w Awdijiwce. Wideo z listopada 2023 roku
Walki o zakład koksowniczy w Awdijiwce. Wideo z listopada 2023 roku AFUStratCom/Telegram
wideo 2/7
Walki o zakład koksowniczy w Awdijiwce AFUStratCom/Telegram

Ukraiński generał Ołeksandr Tarnawski poinformował w czwartek o rozpoczęciu trzeciej fali szturmów na kierunku awdijiwskim. "Na tym odcinku doszło do 56 starć bojowych" - przekazał wojskowy na kanale Telegram. Walczący na froncie znany ukraiński reżyser i były więzień Kremla Ołeh Sencow opublikował nagranie z miejsca, gdzie toczą się obecnie zacięte walki.

"Okupanci rozpoczęli trzecią falę aktywnych działań w ramach ofensywy na kierunku awdijiwskim. Straty wroga w ludziach i pojazdach opancerzonych rosną — zginęło ponad 700 żołnierzy i zniszczonych zostało osiem czołgów" - napisał w czwartek na kanale Telegram Ołeksandr Tarnawski, dowódca zgrupowania Tauryda, czyli wojsk ukraińskich w obwodzie zaporoskim i części obwodu donieckiego.

Generał nie sprecyzował, z jakiego okresu pochodzą dane dotyczące strat Rosjan: z czwartku czy ubiegłej doby. Napisał, że w rejonie Awdijiwki doszło do 56 starć bojowych.

"Świst kul nad głowami"

Znany ukraiński reżyser i były więzień Kremla Ołeh Sencow, walczący w pobliżu Awdijiwki, opublikował trwające ponad pół godziny nagranie z miejsca, gdzie toczą się obecnie zacięte walki. "Facebook zazwyczaj ukrywa takie filmiki, więc proszę o rozpowszechnianie, żeby prawdę o wojnie zobaczyło więcej ludzi" - zaapelował we wpisie.

"Na nagraniu widać, jak ukraińscy obrońcy bronią swoich pozycji, a okupanci napierają na nich ze wszystkich sił. Wojska rosyjskie wykorzystują cały arsenał dostępnej broni. Ostrzeliwują z czołgów, rzucają granaty. Świst pocisków nad głowami nie cichnie ani na sekundę" - opisuje udostępnione przez Sencowa wideo portal tsn.ua.

Rosjanie próbują okrążyć Awdijiwkę

Wcześniej rzecznik sił ukraińskich na kierunku taurydzkim Ołeksandr Sztupun poinformował, że Ukraińcy "przygotowują się do trzeciej fali rosyjskiej ofensywy - próby okrążenia Awdijiwki". 

W rozmowie z Radiem Swoboda Sztupun powiedział, że "rosyjscy najeźdźcy gwałtownie zwiększyli liczbę ataków w rejonie miasta, położonego nieopodal okupowanego Doniecka". Celem Rosjan jest między innymi przejęcie kontroli nad zakładem koksowniczym, położonym w północnej części Awdijiwki. Sztupun utrzymywał, że Ukraińcy wciąż kontrolują ten zakład.

Walki na innych odcinkach

Generał Ołeksandr Tarnawski w czwartkowym wpisie na kanale Telegram przekazał również, że "trwa ofensywa sił ukraińskich na odcinku melitopolskim" w obwodzie zaporoskim.

W czwartkowym sprawozdaniu sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych poinformowano, że Rosjanie najczęściej atakują na kierunkach awdijiwskim i kupiańskim. W ciągu ostatniej doby doszło na tych odcinkach frontu ponad 70 starć bojowych.

"Okupanci nie prowadzili działań ofensywnych w rejonie Bachmutu. Siły Obronne Ukrainy kontynuują działania szturmowe na południe od tego miasta w obwodzie donieckim, zadają wrogowi straty i okopują się na osiągniętych pozycjach" - przekazał sztab.

Rosjanie ponoszą straty nie tylko w rejonie Awdijiwki. W czwartkowym sprawozdaniu sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych podano, że w ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 1130 rosyjskich żołnierzy. Armia wroga straciła minionej doby także 20 czołgów, 36 pojazdów opancerzonych, 33 systemy artyleryjskie i 15 dronów.

Autorka/Autor:tas / prpb

Źródło: tsn.ua, nv.ua, Ukraińska Prawda

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: