Minister obrony Ukrainy o "optymistycznych prognozach" końca wojny

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters
Przedlacki: ludzie zbierali wodę deszczową, żeby mieć co pić
Przedlacki: ludzie zbierali wodę deszczową, żeby mieć co pićTVN24
wideo 2/21
Przedlacki: ludzie zbierali wodę deszczową, żeby mieć co pićTVN24

Wojna w Ukrainie trwa od 101 dni. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że trudno jest przewidzieć, kiedy wojna może się zakończyć, ale według jego optymistycznych prognoz może to nastąpić do końca roku. Ukraiński Legion Międzynarodowy, formacja powołana po inwazji rosyjskiej w ramach ukraińskiej obrony terytorialnej, poinformował, że zginęło czterech ochotników. Są to obywatele Francji, Holandii, Australii i Niemiec. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:44

  Podczas sobotniej wizyty w Borodziance w obwodzie kijowskim, która była oblężona w początkowej fazie rosyjskiej inwazji, ambasador USA w Ukrainie Bridget Brink powiedziała, że Stany Zjednoczone będą popierać międzynarodowe dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych.

 • 1:56

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę wieczorem w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych oskarżył Rosję o bezprecedensowe niszczenie ukraińskich zabytków kultury. - Tego nie da się już naprawić - powiedział.

 • 0:30

  Aleksander Bogomaz, gubernator obwodu briańśkiego, poinformował wieczorem na swoim kanale w serwisie Telegram, że jedna osoba została ranna w wyniku ostrzału przez wojska ukraińskie wsi Służewsk przy granicy z Ukrainą - podała niemiecka agencja prasowa DPA.

  Według gubernatora ranny mieszkaniec musiał zostać przewieziony do szpitala. W wyniku ataku dwa domy stanęły w płomieniach, ale pożar udało się ugasić.

 • 22:28

  Haubice M109A3 kalibru 155 mm, przekazane przez Norwegię w ramach międzynarodowej pomocy wojskowej, są już na froncie - poinformował w sobotę naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych gen. Walerij Załużny. Wezwał do udzielenia Ukrainie dalszej niezwłocznej pomocy.

 • 20:40

  Na Morzu Czarnym znajdują się cztery okręty Floty Czarnomorskiej i jeden okręt podwodny, wyposażone w 36 rakiet manewrujących – podało dowództwo operacyjne Południe. Oprócz tego Rosja ma na Morzu Czarnym pięć wielkich okrętów desantowych. Oznacza to, że utrzymuje się zagrożenie atakiem rakietowym i wysadzeniem desantu - wskazano.

  "Proszę to brać pod uwagę przy planowaniu urlopu nad morzem" – podkreśliło dowództwo.

 • 20:20

  Oddziały ukraińskie broniące miasta Siewierodonieck w obwodzie ługańskim zdołały się przegrupować i zbudować linię obrony - poinformował mer Ołeksandr Striuk. W mieście trwają walki uliczne i ciągłe ostrzały artyleryjskie - dodał.

  Striuk powiedział w ukraińskiej telewizji publicznej, że nie można nazwać Siewierodoniecka miastem okupowanym. Rosjanom "udało się przejąć dość znaczną część" miasta i "niemal podzielić je na pół" - opisywał. - Jednak naszym żołnierzom udało się przegrupować, zbudować linię obrony. Teraz podejmują wszelkie działania, aby miasto znów było pod całkowitą kontrolą Ukrainy - dodał.

 • 19:57

  Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że trudno jest przewidzieć, kiedy wojna z Rosją może się zakończyć, ale według jego optymistycznych prognoz może to nastąpić do końca roku. Ocenił, że Rosja nadal dąży do przejęcia całej Ukrainy.

  - Rosja nadal zabiega o okupację całego naszego państwa. Na razie nie można przewidzieć, kiedy zakończy się wojna, ale, według moich optymistycznych prognoz, jest to realne jeszcze w tym roku - powiedział Reznikow.

  Minister wypowiadał się w Bratysławie dla uczestników forum GLOBSEC 2022, konferencji o sprawach bezpieczeństwa.

 • 19:39

  Rosyjskie wojska starły Łyman z powierzchni ziemi, tego miasta na wschodzie Ukrainy już nie ma - poinformował mer Ołeksandr Żurawlow, cytowany przez agencję UNIAN. Jak dodał, miasto jest pod całkowitą kontrolą wroga, dlatego nie da się tam obecnie przeprowadzić ewakuacji cywilów.

  "Do Łymanu nie docierają dostawy gazu, wody ani elektryczności. Pozostało tam jeszcze niemal 7,5 tys. mieszkańców" - przekazał Żurawlow.

 • 18:37

  Trwają walki o odzyskanie przez siły ukraińskie pełnej kontroli nad Siewierodonieckiem w obwodzie ługańskim – poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  "Na kierunku donieckim okupanci usiłują powstrzymać obrońców i obrończynie Ukrainy poprzez zakłócenie systemu logistycznego zabezpieczenia" – napisano w komunikacie sztabu.

  Siły rosyjskie przeprowadziły cztery ataki z systemów rakietowych Toczka-U w okolicach miast Bachmut, Kramatorsk, Konstantynówka (obwód doniecki) i Lisiczańsk (obwód ługański). Doszło też do ataków rakietowo-lotniczych na Słowiańsk i Sołedar w obwodzie donieckim.

 • 18:26

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Rosja powinna zostać wykluczona z UNESCO. Jego zdaniem wojska rosyjskie świadomie ostrzelały Ławrę Świętogórską - monaster w obwodzie donieckim. Ostrzał spowodował pożar drewnianej świątyni.

  "Każda cerkiew spalona przez Rosję na Ukrainie, każda wysadzona w powietrze szkoła i każdy zniszczony pomnik świadczą o tym, że dla Rosji nie ma miejsca w UNESCO" - napisał Zełenski w komunikatorze Telegram. Zaapelował do ONZ i UNESCO o "logiczną i sprawiedliwą odpowiedź" na działania Rosji.

 • 17:36

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozbiła w obwodzie kijowskim grupę przestępczą, która dokonywała nielegalnych przekazów pieniężnych z Rosji. Środki miały być przeznaczone na działania dywersyjne na Ukrainie - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

  Transferów pieniężnych dokonywano przy pomocy zakazanych kanałów płatniczych, objętych antyrosyjskimi sankcjami.

 • 16:57

  Apele, by nie upokarzać Rosji, mogą upokorzyć tylko wygłaszającą je Francję – oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba na Twitterze w reakcji na słowa francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona.

  "Apele o to, by unikać poniżania Rosji, mogą poniżyć tylko Francję czy jakikolwiek inny kraj, który by do tego wzywał. Bo Rosja upokarza samą siebie" – oświadczył Kułeba.

  "Skupmy się lepiej na tym, jak przywołać Rosję do porządku. To zapewni spokój i uratuje ludzkie istnienia" - dodał.

 • 16:48

  Ukraina przeprowadziła z Rosją wymianę ciał swych poległych żołnierzy. Odbyła się ona 2 czerwca w obwodzie zaporoskim - poinformowało ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów okupowanych.

  Podczas "rozmów z udziałem pełnomocnika zajmującego się kwestiami osób zaginionych w szczególnych okolicznościach" strony ustaliły wymianę "w formule 160 na 160" - podano w oświadczeniu.

 • 16:39

  Ukraiński Legion Międzynarodowy, formacja w ramach ukraińskiej obrony terytorialnej powołana po inwazji rosyjskiej, poinformował na Facebooku, że w Ukrainie zginęło czterech ochotników. Są to obywateli Francji, Holandii, Australii i Niemiec.

  Legion oświadczył, że "czci pamięć swoich poległych braci" i że ludzie ci przybyli na Ukrainę, by "chronić naród ukraiński przed barbarzyńską inwazją". Nie poinformował o okolicznościach ich śmierci.

 • 16:28

  Wszczęliśmy ponad 20 spraw karnych dotyczących przymusowych deportacji obywateli Ukrainy do Rosji i na Białoruś. Według ukraińskiego kodeksu karnego takie wysiedlenia dzieci mieszczą się w definicji ludobójstwa - poinformowała prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa, cytowana przez agencję Ukrinform.

 • 16:11

  Ukraińscy eksporterzy zaoszczędzą dziesiątki milionów dolarów dzięki zawieszeniu przez Unię Europejską na rok ceł na ukraińskie towary – poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal na Telegramie.

  "Nadal zmierzamy w kierunku maksymalnej integracji z Unią Europejską. Od dziś Unia Europejska liberalizuje zasady handlu i zawiesza wszystkie cła importowe na ukraińskie towary. W kwietniu prawie 80 procent ukraińskiego eksportu wysłano do UE, dlatego skasowanie ceł i opłat pozwoli ukraińskiemu biznesowi zaoszczędzić dziesiątki milionów dolarów" – napisał.

 • 16:01

  Kiedy zniszczono nasze pojazdy, dowódca pułku powiedział nam, żebyśmy wzięli łopaty, szli do walki jak piechota i umierali - opowiadał swojej matce uczestnik rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zapis kolejnej przechwyconej rozmowy żołnierzy wroga opublikował ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

  - Tutaj szabrują, zabierają dosłownie wszystko, nawet wędki. (...) W wiosce niedaleko stąd nasz żołnierz zgwałcił 15-letnią dziewczynkę. W rosyjskiej armii też, jak widać, nie brakuje głupoty w głowach niektórych durniów - relacjonował wojskowy stacjonujący w obwodzie donieckim.

 • 15:35

  W negocjacjach między Ukrainą i Rosją nastąpiła przerwa, bo Moskwa wciąż stawia na siłowe rozwiązanie sytuacji na wschodzie Ukrainy, gdzie zgromadziła wielkie siły i środki - powiedział Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

  Ocenił, że Rosja traktuje swoich żołnierzy jako zasoby do eksploatowania i dąży do osiągnięcia "sytuacyjnych zwycięstw", tak aby "później prowadzić rozmowy z pozycji siły".

  Podolak, cytowany przez portal Suspilne, tłumaczył, że Ukraina rozumie taktykę rosyjską i z tego powodu uważa, że rozmowy nie mają sensu, póki Kijów nie otrzyma uzbrojenia i nie odsunie przeciwnika do granic państwa.

 • 15:15

  Siły ukraińskie zniszczyły w Iziumie w obwodzie charkowskim niemal całą 35. ogólnowojskową armię rosyjską – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka.

 • 14:49

  Trzy osoby poniosły śmierć, a cztery zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału dzielnicy mieszkalnej Mikołajowa na południu Ukrainy – poinformował mer miasta Ołeksandr Sienkewycz.

 • 14:32

  Wojska rosyjskie ponownie ostrzelały Ławrę Świętogórską w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. W monastyrze oprócz mnichów i mniszek prawosławnych znajdowało się około 300 uchodźców - poinformował minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko.

 • 14:32

  Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski ocenił, że jako kraj powinniśmy się starać, by Ukraina stała się kandydatem na członka Unii Europejskiej. - Sprawy Ukrainy wymagają od nas, od Polski nie tylko aktywności, ale nadaktywności - dodał.

 • 14:05

  Pierwszy rosyjski bank oficjalnie wchodzi na rynek okupowanego przez Rosjan terytorium obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

  "Aneksja w działaniu. Pierwszy rosyjski bank - Promswiazbank - oficjalnie wchodzi na okupowane terytorium obwodu donieckiego. Między innymi ma masowo wydawać mieszkańcom karty 'Mir' (rosyjski zamiennik systemów Visa czy MasterCard)" - napisał Andriuszczenko w komunikatorze Telegram.

  "Faktycznie to bezpośrednia integracja systemu bankowego okupowanych terytoriów z systemem rosyjskim" - podkreślił.

 • 13:59

  Chciałbym pojechać na Ukrainę, ale muszę czekać na właściwy moment - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z dziećmi w Watykanie. Byli wśród nich mali uchodźcy wojenni z Ukrainy.

  Na watykański dziedziniec Świętego Damazego przybyły dzieci w ramach inicjatywy spotkań z papieżem, przywróconej po przerwie z powodu pandemii COVID-19.

  O to, czy Franciszek pojedzie na Ukrainę, zapytało go dziecko z tego kraju.

  Papież dodał, że niedługo spotka się z przedstawicielami władz ukraińskich, by dowiedzieć się, czy taka podróż byłaby możliwa.

 • 13:38

  W wyniku rosyjskich ostrzałów w ciągu minionej doby w obwodzie charkowskim rany odniosło 10 osób, w tym 11-letnie dziecko – poinformował Ołeh Syniehubow, szef administracji tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy.

  "Przeciwnik nadal atakuje Charków, niszcząc jego infrastrukturę cywilną. Rakietami zaatakował rejon charkowski, miasto Zołocziw, Łozową, rejon czuhujiwski" – powiedział Syniehubow w nagraniu opublikowanym na Facebooku. ​

 • 13:33

  Świat patrzy na Polskę z podziwem. Możecie być dumni, bo jesteście dla świata przykładem równości, wolności i solidarności - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. europejskiego zielonego ładu Frans Timmmermans we Wrocławiu. Dodał, że nasza pomoc walczącym Ukraińcom to gest niezwykle ważny dla Europy.

 • 13:22

  Do końca myśleliśmy, że Rosjanie zaatakują tylko ze wschodu, przez Donbas - powiedział, wspominając początek wojny, ukraiński generał Dmytro Krasylnykow, dowódca operacyjno-taktycznego zgrupowania Północ. Zapewnił, że ukraińskie wojska były przygotowane na wrogi atak.

  "Myśleliśmy i można powiedzieć, że spodziewaliśmy się, że przeciwnik rozpocznie swoje aktywne bojowe działania z okupowanego terytorium na części obwodu ługańskiego i donieckiego" - oświadczył wojskowy, cytowany przez Ukrainską Prawdę.

  "Do końca wierzyliśmy, że nasz wróg nie rozpocznie agresji na szeroką skalę na wszystkich frontach, na wszystkich liniach. Mieliśmy nadzieję na lepsze, ale przygotowywaliśmy się do najgorszego" - przyznał generał Krasylnykow.

 • 12:59

  W Watykanie wybito specjalną srebrną monetę na rzecz Ukrainy. Jej cena to 50 euro. Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na pomoc dla ludności zaatakowanego przez Rosję kraju. Uznanie dla tej inicjatywy wyraził ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej.

  Na monecie o wadze 23 gramów przedstawiono wizerunek osób uciekających ze zniszczonego miasta; dziecko trzyma w rękach zabawkę. Jest też słowo "pokój" po łacinie i ukraińsku.

 • 12:51

  Ambasador Ukrainy w Madrycie Serhij Pohorelcew ocenił, że broń dostarczona przez Hiszpanię jego krajowi dla odparcia rosyjskiej inwazji "wystarczy na dwie godziny walki". Zwrócił się o przekazanie czołgów Leopard, haubic 155 mm oraz moździerzy 120 mm - podała agencja Europa Press.

 • 12:40

  Zniszczenia po ataku rakietowym wojsk rosyjskich w Hostomelu [4.06.2022]

  Zniszczenia po ataku rakietowym wojsk rosyjskich w Hostomelu [4.06.2022]

  Zniszczenia po ataku rakietowym wojsk rosyjskich w Hostomelu [4.06.2022]

  Zniszczenia po ataku rakietowym wojsk rosyjskich w Hostomelu [4.06.2022]

  Zniszczenia po ataku rakietowym wojsk rosyjskich w Hostomelu [4.06.2022]

 • 12:24

  Rosyjskie wojska ostrzelały obwody mikołajowski, doniecki i sumski w Ukrainie - donoszą w sobotę miejscowe władze i organy ścigania. W ostrzałach nikt nie zginął, ale zostali ranni cywile. Uszkodzono też infrastrukturę.

  Jak poinformowała policja obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy, w ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili 14 uderzeń na ten region z wykorzystaniem zestawów rakietowych Toczka-U, wyrzutni Grad, artylerii, czołgów i broni strzeleckiej. Ostrzelano 11 miejscowości. Nikt nie zginął, ale są ranni cywile. Uszkodzono infrastrukturę cywilną i krytyczną.

  W obwodzie mikołajowskim na południu kraju w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów rannych zostało dziewięć osób. Ostrzelano Mikołajów i rejon (powiat) basztański. Łącznie w szpitalach przebywa 252 poszkodowanych w wyniku rosyjskiej agresji - podały lokalne władze.

  Gubernator obwodu sumskiego na północy kraju Dmytro Żywycki przekazał, że rosyjska armia w sobotę rano wystrzeliła w ten rejon sześć pocisków. Samolot nie przekroczył granicy państwowej - odpalił pociski z terytorium rosyjskiego. Nikt nie zginął, uszkodzone zostały budynki.

 • 12:09

  Rozmowy będzie można kontynuować, kiedy nasza pozycja się wzmocni – powiedział deputowany Dawyd Arachamija, szef ukraińskiej delegacji na dotychczasowych rozmowach z Rosją.


  "Ona [pozycja negocjacyjna - red.] może się obecnie wzmocnić przede wszystkim dzięki temu, że uzbrojenie, które obiecują nam partnerzy, w końcu trafi do nas w wystarczającej ilości" – oświadczył Arachamija, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

  "I wówczas, jak sądzę, można będzie inicjować nową rundę rozmów, ze wzmocnionej pozycji" – powiedział polityk, który jest bliskim współpracownikiem prezydenta Ukrainy Wołodomyra Zełenskiego i szefem frakcji parlamentarnej rządzącej partii Sługa Narodu.

  Arachamija ocenił, że obecna pauza w rozmowach jest "wystarczająco uzasadniona" sytuacją na froncie, gdzie toczą się "wielkie walki".

 • 11:37

  Trzy osoby zginęły w wybuchu rosyjskiej miny na plaży w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowała w sobotę prokuratura tego regionu okupowanego przez wojska rosyjskie.

  Według śledczych rosyjscy żołnierze zaminowali wybrzeże Morza Czarnego w miejscowości Łazurne. W piątek trzech cywilów podczas pobytu na miejscowej plaży zginęło na miejscu w wyniku eksplozji miny.

 • 11:33

  Od początku inwazji na Ukrainę armia Rosji straciła już ok. 31 050 żołnierzy, w tym ok. 100 w ciągu minionej doby, a także 1376 czołgów, niemal 3,4 tys. pojazdów opancerzonych i inny sprzęt – powiadomił w sobotę na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Bilans doby to dziewięć rosyjskich czołgów i 13 pojazdów opancerzonych, a także pięć zestawów artyleryjskich i pięć dronów.

  W sumie rosyjskie straty od początku inwazji sztab w Kijowie ocenia w sobotę na 1376 czołgów, 3379 pojazdów opancerzonych, 680 systemów artylerii, 207 wyrzutni wieloprowadnicowych, 95 systemów przeciwlotniczych, 210 samolotów, 175 śmigłowców, 540 bezzałogowców, 2337 samochodów i cystern oraz 13 jednostek pływających.

 • 11:19

  O podpaleniu budynku Rosgwardii w Komsomolsku nad Amurem w rosyjskim Kraju Chabarowskim poinformował w sobotę opozycyjny portal Baza na Telegramie. Sprawca miał podpalić kanister z benzyną przed wejściem do siedziby tej struktury MSW.

  Mężczyzna nie zdołał wejść do środka budynku i zostawił podpalony kanister przed drzwiami. Portal Baza opublikował nagranie pożaru.

  Sprawcą miał być 50-letni mężczyzna z Komsomolska nad Amurem Władimir Zołotariow. Według Bazy został on zatrzymany. Portal pisze, że to "kolejna próba" podpalenia obiektu należącego do struktur siłowych, które media niezależne wiążą ze sprzeciwem wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 • 11:07

  Siewierodonieck. Walki o każdą ulicę

 • 11:06

  Rosyjska armia wysadza w powietrze mosty, byśmy nie mogli wzmacniać naszych sił broniących obwodu ługańskiego - poinformował w sobotę gubernator tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj, cytowany przez agencję Ukrinform.

  "Trudna sytuacja utrzymuje się w całym obwodzie, a w Siewierodoniecku są teraz skoncentrowane działania bojowe, bo rosyjska armia rzuca wszystkie siły, wszystkie rezerwy właśnie na ten kierunek. Wcześniej udało im się zająć większość miasta, ale teraz nasi wojskowi ich odparli i (Rosjanie) ponoszą poważne straty" - powiedział Hajdaj.

  Przekazał, że straty ponoszą również tzw. kadyrowcy, czyli bojownicy czeczeńscy. Hajdaj poinformował, że siły rosyjskie wysadzają w powietrze mosty, by strona ukraińska nie mogła wzmacniać swoich sił broniących obwodu ługańskiego.

 • 9:57

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał burmistrzów amerykańskich miast do zerwania stosunków z Rosją. Zełenski mówił w wystąpieniu skierowanym do amerykańskich burmistrzów, że do tej pory kilkadziesiąt miast w USA są miastami partnerskimi z miastami w Rosji. To np. Chicago i Moskwa czy Jacksonville i Murmańsk.

  Ocenił, że te relacje nie dają niczego USA, zaś strona rosyjska może dzięki nim mówić, że nawet po rozpoczęciu pełnowymiarowej wojny na Ukrainie nie jest izolowana.

  Zełenski poinformował, że siły rosyjskie wykorzystały dotychczas przeciwko Ukrainie, w większości uderzając w miasta, prawie 2,5 tys. różnych pocisków rakietowych.

  Jedne z najbardziej śmiercionośnych rakiet są produkowane w Jekaterynburgu - mieście partnerskim San Jose. Zaś jedna z brygad, która dopuściła się zbrodni w Buczy, pochodziła z rosyjskiego Kraju Chabarowskiego. Jego główne miasto - Chabarowsk - jest miastem partnerskim Portland.

 • 9:52

  Rosyjskie postępy w Donbasie są związane ze zwiększeniem wsparcia lotniczego dla sił lądowych, czego rosyjskie wojska nie zdołały zapewnić w poprzedniej fazie inwazji na Ukrainę - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Rosyjska aktywność powietrzna nad terenami w Donbasie, o które toczy się walka, nadal jest wysoka, a rosyjskie samoloty przeprowadzają uderzenia z wykorzystaniem zarówno amunicji kierowanej, jak i niekierowanej. Niezdolność Rosji do unieszkodliwienia lub zniszczenia ukraińskich systemów strategicznej obrony powietrznej w pierwszych dniach konfliktu ograniczyła jej możliwości zapewnienia taktycznego wsparcia lotniczego dla lądowych elementów manewrowych, co przyczyniło się do niepowodzenia w natarciu na Kijów" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  "W efekcie rosyjskie działania powietrzne w dużej mierze ograniczały się do głębokich uderzeń z wykorzystaniem pocisków manewrujących wystrzeliwanych z powietrza i z lądu, mających na celu zakłócenie przewozu ukraińskich posiłków i zaopatrzenia. Same te uderzenia nie wywarły jednak znaczącego wpływu na konflikt, a rosyjskie zapasy precyzyjnych pocisków kierowanych zostały prawdopodobnie znacznie uszczuplone" - dodano.

  "Po przeniesieniu operacyjnego nacisku do Donbasu, Rosja mogła zwiększyć wykorzystanie lotnictwa taktycznego do wsparcia postępującego natarcia, łącząc ataki lotnicze i zmasowany ostrzał artyleryjski w celu uzyskania przytłaczającej siły ognia. Połączone użycie uderzeń lotniczych i artyleryjskich było kluczowym czynnikiem ostatnich sukcesów taktycznych Rosji w tym regionie. Zwiększone użycie niekierowanej amunicji doprowadziło do rozległych zniszczeń obszarów zabudowanych w Donbasie i prawie na pewno spowodowało znaczne szkody uboczne i ofiary wśród ludności cywilnej" - wskazano.

 • 9:28

  Władze okupacyjne w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, rozpoczęły wyburzanie resztek zniszczonych ostrzałami budynków bez wcześniejszego sprawdzenia, czy są tam ciała zabitych – poinformował w sobotę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

  "Rosjanie niszczą dowody, nie tracąc czasu na poszukiwanie ciał w zniszczonych ostrzałami budynkach" – napisał Andriuszczenko na Telegramie.

 • 8:57

  Rosja wyprowadziła na Morze Czarne pięć dużych okrętów desantowych z trzech flot - informuje portal Krym Realii. Na Morzu Czarnym oprócz tego - według strony ukraińskiej - zadania bojowe wykonują trzy okręty rakietowe i jeden okręt podwodny.

  3 czerwca rosyjska agencja TASS poinformowała, że na Morzu Czarnym znajduje się 12 jednostek desantowych. Portal Krym Realii podkreśla, że okręty zostały wyprowadzone na morze w lutym - jak podano - w celu udziału w manewrach.

  Obecnie siedem okrętów desantowych z tej grupy znajduje się w zatokach Sewastopola na anektowanym Krymie, w tym niektóre są w trakcie remontu. Pięć desantowców wyprowadzono na morze.

 • 8:50

  W rosyjskiej niewoli wciąż jest ponad 150 mieszkańców obwodu sumskiego - poinformował Dmytro Żywycki, szef władz tego regionu na północy Ukrainy. Jego komunikat cytuje w sobotę agencja Ukrinform.

 • 7:46

  Dwie osoby zostały ranne w sobotę rano w rosyjskim ataku rakietowym na obwód odeski na południu Ukrainy - poinformowało ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

 • 7:28

  Pracownicy ukraińskiego wywiadu wojskowego komunikują się z przebywającymi w rosyjskiej niewoli ukraińskimi wojskowymi, którzy bronili zakładów Azowstal w Mariupolu – poinformował w piątek wieczorem minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

  Według Monastyrskiego, który wypowiadał się na antenie ukraińskiej telewizji, dzięki tym kontaktom władze dowiadują się o warunkach, w jakich są przetrzymywani ukraińscy jeńcy, o tym, co jedzą, a także o możliwościach ich uwolnienia.

  Szef MSW nie podał więcej szczegółów, zapewnił jedynie, że "wszyscy nasi bohaterowie trafią tutaj, do Kijowa". - Oni na pewno wrócą i robimy wszystko, co możliwe, by to się stało – oświadczył Monastyrski.

  Obrońcy Azowstalu w rękach Rosjan [17.05.2022]

 • 7:24

  W mieście Hirske w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, zginęła w piątek w rosyjskim ostrzale matka z dzieckiem. Śmiertelnie ranny został też mieszkaniec miasta Zołote - przekazał w sobotę szef władz regionu Serhij Hajdaj. Poinformował też o mieszkańcu Hirskego, który zginął trzy dni temu.

 • 7:07

  Rosyjskie siły nie przestają prowadzić działań ofensywnych na wschodzie i kontynuują rakietowe i lotnicze uderzenia w obiekty wojskowej i cywilnej infrastruktury na Ukrainie - pisze sztab w 101. dniu rosyjskiej inwazji.

  Trwają działania bojowe na kierunku słobodzkim (obszar północno-wschodniej Ukrainy, na północ od Donbasu i na wschód od Kijowa). Zaobserwowano kolumnę sprzętu z paliwem i amunicją przemieszczającą się w kierunku miejscowości Szypuwate. W odwrotnym kierunku trwa ewakuacja uszkodzonego sprzętu i uzbrojenia (do 100 jednostek).

  Siły rosyjskie ostrzeliwują pozycje ukraińskich wojsk wzdłuż całej linii frontu na kierunku donieckim z moździerzy i artylerii, wykorzystywane jest też lotnictwo - podaje sztab.

  Główne wysiłki rosyjska armia skoncentrowała na kierunku Siewierodoniecka i Bachmutu w obwodzie donieckim. "Przy wsparciu artylerii wróg prowadzi szturmowe działania w mieście Siewierodonieck, wzmocniono siły mobilizacyjną rezerwą 2. korpusu armijnego, w mieście trwają walki" - czytamy w raporcie. "Na kierunku bachmuckim przy wsparciu artylerii wróg prowadzi ofensywę, nie odnosi sukcesu, wskutek ogniowego uderzenia ze strony ukraińskich sił wycofał się" - pisze sztab.

  Siły rosyjskie próbują wziąć pod kontrolę odcinek lewego brzegu rzeki Doniec w okolicy miejscowości Staryj Karawan.

  Sztab ocenia, że tempo przemieszczania się wojsk rosyjskich podczas działań bojowych na kierunku donieckim jest niskie, co wynika z fizycznego osłabienia i złego moralno-psychologicznego stanu składu osobowego.

  Według strony ukraińskiej rosyjscy wojskowi boją się sprzeciwu miejscowych mieszkańców, który - jak dodaje sztab - rośnie między innymi w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy. Dowództwo rosyjskie przemieszcza się z dużą liczbą ochrony, w kamizelkach kuloodpornych, w opancerzonych pojazdach. Mieszkańcy kontynuują opór.

  Wojska tzw. republiki donieckiej ostrzeliwują ukraińskie pozycje [2.06.2022]

 • 6:51

  Radny Irpienia Taras Wjazowczenko powiedział, że władze wciąż nie zezwalają ludności na powrót do miasta. - Wynika to z tego, że wojna cały czas trwa, w każdym momencie może być alarm przeciwlotniczy lub wtargnięcie wojsk rosyjskich od strony Białorusi - wyjaśnił.

  Radny przyznał, że mimo tego ludzie wracają do swoich domów. - Z naszych obserwacji wynika, że około 15 tys. osób przebywa obecnie w mieście - dodał. - Wracają z rodzinami, remontują lub zabezpieczają domy, wstawiają okna, drzwi i ponownie opuszczają miasto - powiedział.

 • 4:43

  Na południowych granicach obrony wojska ukraińskie zniszczyły skład amunicji, 19 najeźdźców, haubicę i działa samobieżne nieprzyjaciela - poinformowało dowództwo OK "Południe".

  "Jednostki rakietowe i artyleryjskie sił obronnych zniszczyły podczas ostrzału 19 najeźdźców, haubicę Msta-B, 3 działa samobieżne Hiacynt-C i składy amunicji, pozostałe straty wroga są badane. Wróg przeprowadził nieudane natarcie na lądzie, rozpoczął nalot z parą śmigłowców Ka-52 na nasze pozycje. Żadnych ofiar" - podało OK "Południe".

 • 4:41

  Ukraińskie siły odbiły z rąk rosyjskiej armii część terytorium miasta Siewierodonieck w obwodzie ługańskim - poinformował zaś szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

  - Wiele razy już słyszałem, że Siewierodonieck całkowicie zajęła rosyjska armia. Chcę powiedzieć, że tak nie jest – zaznaczył urzędnik w telewizji. - Co więcej, podczas gdy wcześniej była trudna sytuacja, zajęte było około 70 procent, to teraz cofnęliśmy ich o 20 procent - dodał.

  >>> Walka o Siewierodonieck. Dlaczego jest tak ważny dla Rosjan <<<

Autorka/Autor:akr

Źródło: PAP, TVN24, Reuters

Tagi:
Raporty: