TVN24 | Świat

Prokuratura Generalna: we Lwowie zatrzymano kolaboranta, który pomagał Rosjanom namierzać cele ataków rakietowych

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
asty,
pp/adso
Źródło:
PAP, Reuters

Ukraińcy odpierają rosyjską inwazję już czwarty miesiąc. We Lwowie zatrzymano kolaboranta, który przekazywał rosyjskim wojskom informacje o celach ataków rakietowych na obiekty infrastruktury krytycznej na terenie miasta. W wyniku działalności mężczyzny zginęły cztery osoby - poinformowała w piątek ukraińska Prokuratura Generalna.W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:53

  Na obrzeżach Siewierodoniecka trwają walki, ale miasto nie jest odcięte i mimo prognoz Rosjanie nie zdołają w najbliższych dniach zająć obwodu ługańskiego - oświadczył w piątek na Telegramie szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

  Podkreślił, że wojska Ukrainy będą miały dość sił do obrony obwodu ługańskiego, ale niewykluczone, że aby nie zostać otoczonym - będą musiały się wycofać.

  Sprostował także doniesienia separatystycznych mediów, rozpowszechniających informacje, że Siewierodonieck został rzekomo zablokowany i wyjaśnił, że Rosjanie wkroczyli jedynie na teren Hotelu "Mir" i dworca autobusowego.

  Dodał, że autostrada Lisiczańsk - Bachmut jest całkowicie pod ostrzałem, ale dostawa amunicji i ewakuacja są nadal możliwe.

 • 3:31

  Bułgarski rząd na piątkowym posiedzeniu zaaprobował projekt protokołu w sprawie przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO - poinformowała rządowa służba prasowa. Stała delegacja Bułgarii w Sojuszu została upoważniona od podpisania odpowiednich dokumentów w imieniu kraju.

  "Przyjęcie obu państw będzie miało pozytywny efekt dla bezpieczeństwa euroatlantyckiej przestrzeni. Rozszerzenie NATO nie będzie skierowane przeciw krajom trzecim" - napisano w komunikacie.

 • 1:33

  Dwóm obywatelom Wielkiej Brytanii i Marokańczykowi, którzy walczyli po stronie Ukrainy i zostali schwytani przez siły rosyjskie, może grozić kara śmierci - przekazali prorosyjscy separatyści, których za rosyjską agencją Interfax cytuje w piątek BBC.

  Jak poinformował Wiktor Gawriłow, urzędnik prokuratury generalnej samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, dochodzenie karne "zostało zakończone". Wyjaśnił, że dwaj schwytani Brytyjczycy to Shaun Pinner i Andrew Hill, a obywatel Maroka to Sadun Brahim.

 • 1:12

 • 23:52

  - Zgodnie z oczekiwaniami jest to bardzo, bardzo trudna sytuacja. Okupanci przez prawie 100 dni wojny starają się osiągnąć cele, które mieli nadzieję osiągnąć w pierwszych dniach po 24 lutym - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  - Dlatego maksymalnie skoncentrowali artylerię i rezerwy w Donbasie. Tam mają miejsce ataki rakietowe i naloty lotnicze. Chronimy nasze państwo na tyle, na ile pozwalają na to dostępne zasoby obronne. Robimy wszystko, aby je wzmocnić i będziemy je wzmacniać - podkreślił ukraiński prezydent.

  Zapowiedział, że ukraińskie wojska nie oddadzą Łymana i Siewierodoniecka. - Jeśli okupanci myślą, że Łyman lub Siewierodonieck będą ich, to się mylą. Donbas będzie na Ukrainie! Bo to my, to nasza esencja! I nawet jeśli Rosja przyniesie tam zniszczenie i cierpienie, to i tak odbudujemy każde miasto i każdą społeczność, a nie ma i nie będzie tam realnej alternatywy dla ukraińskich flag - powiedział.

 • 23:33

  Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w Stambule spotkał się z szefami MSZ Turcji i Rumunii, Mevlutem Cavusoglu i Bogdanem Aurescu. Wieczorem szef polskiej dyplomacji rozmawiał z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

  Pytany o to, czy podczas spotkania z Erdoganem pojawił się temat bezpieczeństwa żywnościowego i udziału Turcji w negocjacjach na linii Kijów-Moskwa w tej sprawie, Rau stwierdził, że był to ważny element tej rozmowy. - Prezydent Erdogan poinformował nas o swoich szeroko zakrojonych rozmowach, dotyczących tej właśnie kwestii – powiedział.

  Dodał, że "o ile bez wątpienia negocjacje pod auspicjami tureckimi między Rosją a Ukrainą utknęły w martwym punkcie ze względów dla Polski oczywistych, to jeśli myślimy o ich wznowieniu, to tym punktem, od którego mogą się zacząć, będą kwestie żywności". Jak podkreślił, zakulisowe rozmowy prowadzące do takich negocjacji cały czas trwają.

 • 22:42

  Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży w obliczu wojny pod hasłem "Jak zapewnić i promować zdrowie psychiczne podczas wojny: ocena i reagowanie na wpływ traumy poprzez rozwój dzieci i młodzieży".

  Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda skierowała list do uczestniczących w konferencji przedstawicieli świata medycyny, nauki i polityki, duchownych, nauczycieli, wychowawców i społeczników.

  Nie można dopuścić do sytuacji, w której zło odciska długotrwałe, niszczycielskie piętno na kondycji psychicznej dzieci i młodzieży, najsłabszych i najbardziej bezbronnych ofiar wojny na Ukrainie – napisała. Zaapelowała do instytucji i organizacji o pomoc dla nich.

 • 22:00

  Ciężkie uzbrojenie było najważniejszym z poruszanych przez nas tematów. Na Ukrainę będzie go przybywać coraz więcej - napisał w piątek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, komentując przeprowadzoną tego dnia rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

  W wydanym po rozmowie komunikacie Departament Stanu USA zaznaczył, że będzie kontynuować udzielanie Ukrainie wsparcia i pracować nad wypracowaniem odpowiedzi na globalne konsekwencje wywołanej z premedytacją przez Kreml wojny.

 • 21:59

  Białoruś przerzuciła na granicę z Ukrainą wojska w sile do siedmiu batalionów – poinformował w piątek rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Sztupun, cytowany przez portal Suspilne.

  Według Sztupuna siły te "kontynuują wykonywanie zadania wzmocnieni odcinka graicy ukraińsko-białoruskiej" na kierunkach wołyński i poleskim. - Utrzymuje się zagrożenie ataków rakietowych i lotniczych z terytorium tego kraju - podał.

 • 21:58

  Szef Rady Europejskiej Charles Michel wystosował w piątek list z zaproszeniem dla członków Rady Europejskiej na specjalny szczyt UE w dniach 30 i 31 maja 2022 r. Dyskusja ma dotyczyć Ukrainy, energetyki, bezpieczeństwa żywnościowego i obronności.

 • 21:57

  Ukraińscy spadochroniarze zniszczyli rosyjski śmigłowiec bojowy Ka-52 "Aligator" w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformowały w piątek ukraińskie siły zbrojne.

 • 21:33

  Pies saperski Patron (ukr. Nabój), który zyskał na Ukrainie i poza jej granicami sławę, bo uczestniczy w rozminowywaniu kraju, został na festiwalu filmowym w Cannes laureatem nagrody dla psów Palm Dog-manitarian (Palma Pso-manitarna) – poinformowały w piątek służby ratunkowe Ukrainy.

  Nagrodę – którą jest obroża – w imieniu Patrona odebrała przedstawicielka ukraińskiej delegacji w Cannes. "Patron nie mógł tu przyjechać, bo jego praca jest bardzo potrzebna w kraju" – cytuje jej słowa portal France24.

 • 21:12

  Sobór Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego ogłosił w piątek "pełną samodzielność i niezależność" od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, a także potępił stanowisko moskiewskiego patriarchy Cyryla odnośnie wojny na Ukrainie.

 • 21:11

  We Lwowie zatrzymano kolaboranta, który przekazywał rosyjskim wojskom informacje o celach ataków rakietowych na obiekty infrastruktury krytycznej na terenie miasta. W wyniku działalności zdrajcy zginęły cztery osoby - poinformowała w piątek ukraińska Prokuratura Generalna.

  Podejrzany o kolaborację z wrogiem miał od kwietnia świadomie przekazywać dane Rosjanom, wysyłając swoim mocodawcom informacje o rozmieszczeniu m.in. ukraińskich obiektów wojskowych. Mężczyzna posługiwał się w tym celu komunikatorem Telegram.

  "(Sprawca) był bezpośrednio zaangażowany w korygowanie uderzeń rakietowych przeprowadzonych 18 kwietnia, w tym w warsztat samochodowy we Lwowie, w wyniku czego zginęły cztery osoby, a cztery inne zostały ranne" - przekazano w komunikacie prokuratury. Jak poinformował serwis hromadske.ua, zatrzymanemu obywatelowi Ukrainy grozi kara 15 lat pozbawienia wolności lub nawet dożywocie wraz z konfiskatą mienia.

 • 20:17

  Kirby wypowiedział się także w sprawie doniesień m.in. CNN o możliwym przekazaniu przez USA systemów artylerii rakietowej M270 MLRS lub HIMARS o zasięgu kilkuset kilometrów. Nie wykluczył, ani nie zaprzeczył tym rewelacjom. Dodał, że wciąż trwają rozmowy na ten temat i na temat kolejnego pakietu pomocy wojskowej. Przyznał jednocześnie, że Ukraińcy od dawna prosili o taką pomoc. Zaprzeczył jednak, by istniały jakieś problemy czy przeszkody w tym temacie.

  Kirby podkreślił przy tym, że według strony ukraińskiej, wysłane do Donbasu haubice M777 pracują na froncie i "robią znaczącą różnicę". Dodał, że pomoc dla Ukrainy jest wysyłana w bezprecedensowym tempie, a czas od decyzji do czasu dostarczenia broni to niekiedy mniej niż 48 godzin.

 • 20:03

  W piątek na swoim ostatnim briefingu prasowym przed odejściem do Białego Domu, rzecznik Pentagonu John Kirby ocenił, że wojska rosyjskie w największym stopniu poprawiły logistykę, choć jest to również efekt korzystniejszych warunków w Donbasie i krótszych linii zaopatrzenia.

  - Kiedy mówimy, że Rosjanie czynią tylko stopniowe postępy w Donbasie, to jest to efekt oczywiście ukraińskiego oporu, ale również tego, że Rosjanie starają się nie iść za daleko i nie wyprzedzać swoich linii zaopatrzenia - powiedział. Jak dodał, sytuacja na polu walki jest "dynamiczna" i zmienia się niemal "z godziny na godzinę". Przyznał jednak, że Rosja posuwa się naprzód w Donbasie

  Jak dodał, rosyjskie wojska w porównaniu z poprzednią fazą kampanii poruszają się używając mniejszych jednostek, co ułatwia integrację ich działań z siłami powietrznymi, choć Rosja wciąż ma z tym problemy. Podkreślił też, że siły najeźdźców wciąż mają problemy z dowodzeniem i komunikacją między oddziałami.

 • 19:45

  Rosyjscy okupanci usiłują wznowić pracę uszkodzonych linii kolejowych na zajętych obszarach obwodu charkowskiego Ukrainy, by mieć lepsze zabezpieczenie logistyczne – poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Według sztabu Rosjanie zaangażowali do naprawy torów pododdziały 29 brygady kolejowej ze Smoleńska, która dysponuje specjalistycznym sprzętem.

  Z kolei w obwodzie homelskim na Białorusi rozlokowano grupę manewrową walki radioelektronicznej białoruskich sił zbrojnych - poinformował sztab.

  Na kierunku łymańskim wróg próbuje rozwinąć natarcie na Słowiańsk w obwodzie donieckim. Przeprowadzono też atak lotniczy na Siewiersk w tym obwodzie. Wojsko rosyjskie ostrzeliwało również m.in. Awdijiwkę i Marjinkę.

  Przeciwnik ostrzeliwuje z moździerzy i artylerii miejscowości na linii frontu m.in. na kierunkach kurachowskim i zaporoskim. Siły rosyjskie zaatakowały z samolotów szturmowych Su-25 okolice Małej Tokmaczki i Orichiwa w obwodzie zaporoskim.

  Jak podkreślił sztab, rosyjskie okręty na Morzu Czarnym i Azowskim kontynuują zwiad oraz udzielają wsparcia ogniowego na kierunku prymorskim.

 • 19:20

  HUR przekazał również doniesienia, że w osadzie Szewczenkowe rosyjscy żołnierze pytają miejscową ludność o możliwość zakupienia ukraińskich pocisków. W ocenie służby część wojskowych przeciwnika, niechętnych do dalszego uczestnictwa w wojnie, próbuje postrzelić się, symulując obrażenia doznane na polu walki. Żołnierze mają nadzieję, że zostaną dzięki temu odesłani na leczenie do Rosji.

  Wywiad poinformował także o możliwym pogorszeniu się sytuacji humanitarnej w Mariupolu - mieście nad Morzem Azowskim, niemal całkowicie zniszczonym przez rosyjskie wojska. "Mniej więcej w połowie czerwca okupanci przestaną dostarczać do Mariupola fundusze i pomoc humanitarną. Można spodziewać się, że doprowadzi to do jeszcze większej katastrofy" - napisano w raporcie HUR.

 • 19:15

  Coraz więcej mieszkańców okupowanych terenów obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy znika bez śladu; rosyjskie wojska zablokowały tam możliwość wyjazdu na obszary kontrolowane przez rząd w Kijowie - poinformował w piątek na Facebooku ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

  "Coraz częstsze przypadki znikania ludzi bez wieści w miejscowościach Kupiańsk, Izium, Wełyki Burłuk i Szewczenkowe, co wiąże się z działalnością rosyjskich służb specjalnych. Wśród zaginionych przeważają mężczyźni w wieku 18-60 lat i młode kobiety. (...) Samochody, którymi lokalni mieszkańcy próbują wyjechać na tereny kontrolowane przez stronę ukraińską, są dokładnie sprawdzane i zawracane" – napisano w komunikacie.

 • 19:00

  Ministrowie obrony Czech i Słowacji - Jana Czernochova i Jaroslav Nad` - powiedzieli w piątek w Pradze, że między krajami NATO nie ma porozumienia zabraniającego dostarczania Ukrainie niektórych rodzajów uzbrojenia. O takich rzekomych umowach mieli informować niektórzy niemieccy politycy.

 • 18:29

  Niemcy powinny zmniejszyć przepływ gazu przez gazociąg Nord Stream 1 lub całkowicie go przerwać - napisał dla portalu Euractiv Serhij Makogon, prezes operatora ukraińskiego systemu tranzytowego gazu GTSOU. Dodał, że firma oficjalnie zwróciła się w tej sprawie do niemieckiego rządu.

 • 18:17

  Ukraińsko-rosyjskie negocjacje pokojowe zostały wstrzymane, między Kijowem i Moskwą trwają już tylko rozmowy w sprawie wymiany jeńców wojennych - poinformował minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu, cytowany przez turecką gazetę "Sabah".

 • 18:05

  Putin stara się wymazać ukraińską kulturę i tożsamość - powiedział w piątek prezydent USA Joe Biden. Dodał też, że choć rosyjski przywódca chciał "sfinlandyzować" całą Europę, to zamiast tego tylko ją "znatoizował", komentując zamiar wstąpienia do NATO Szwecji i Finlandii. - On nie tylko stara się zająć Ukrainę, ale tak naprawdę próbuje wymazać kulturę i tożsamość ukraińskiego narodu, atakując szkoły, żłobki, szpitale, muzea - bez żadnego innego powodu, jak tylko wyeliminować tę kulturę - powiedział Biden.

 • 18:03

  Rosyjscy żołnierze masowo buntują się przeciw udziałowi w ofensywie w Ukrainie - poinformowała w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) po przechwyceniu rozmowy telefonicznej rosyjskich wojskowych. "Znów bunt…! Z tego, co wiem, pełny skład osobowy…. Praktycznie wszyscy!" – powiedział rosyjski żołnierz walczący na wschodzie Ukrainy w rozmowie ze swoim dowódcą. SBU udostępniło zapis przechwyconej rozmowy na Facebooku. Służba zwraca uwagę, że z rozmowy wynika, iż nie jest to pierwszy podobny przypadek w tym pułku. "Żeby jakoś opanować poprzedni bunt w pułku, żołnierzy umieścili w piwnicy. Ale, jak słyszymy, nie bardzo to pomogło" – napisano w komunikacie.

 • 18:03

  Wojsko rosyjskie nadal wywozi zboże z obwodu chersońskiego – poinformował szef władz obwodowych Hiennadj Łahuta na briefingu. Jak dodał, niektórzy rolnicy zdecydowali się na współpracę z okupantami.
  Można stwierdzić, że Rosjanie wywożą z obwodu chersońskiego produkty i zboże. Korki na drodze do Krymu są już kilometrowe – oświadczył Łahuta. Jak zaznaczył, jest to nie tylko towar kradziony, ale też przekazywany okupantom przez niektórych gospodarzy. "Niektórzy obywatele zaczęli już handlować z Rosjanami. To tysiące ton zboża i warzyw" – zaznaczył.

 • 17:24

  Siły rosyjskie atakowały Ukranię w ciągu ostatniej doby rakietami z bombowców strategicznych – poinformował rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk na briefingu. - W ciągu minionej doby nie odnotowaliśmy ataków z czarnomorskiej strefy operacyjnej rakietami manewrującymi wystrzeliwanymi z morza. Były natomiast ataki przeprowadzone przez rosyjskie strategiczne bombowce dalekiego zasięgu. Mogą one zadawać uderzenia z terytorium swojego państwa bez wchodzenia w przestrzeń powietrzną Ukrainy – oznajmił Motuzianyk. Przypomniał, że na Morzu Czarnym znajdują się obecnie dwa rosyjskie okręty z gotowymi do użycia rakietami manewrującymi Kalibr.

 • 17:24

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) doprowadziła do odebrania licencji firmie zarejestrowanej w jednym z krajów na Bliskim Wschodzie, która pomagała Rosji "omijać" sankcje i serwisowała na rzecz jej armii wojskowe samoloty transportowe, wyprodukowane przez ukraińską firmę Antonow - poinformowała SBU na Telegramie.

 • 17:17

  Sześcioletni Illa Kostuszewycz, który stracił rodziców w rosyjskim ataku rakietowym w Mariupolu, napisał list do premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona - poinformowała w piątek gazeta Ukrainska Prawda. Chciałbym, żeby wojna skończyła się jak najszybciej i ludzie już nie umierali - podkreślił chłopczyk w apelu do władz w Londynie.

 • 17:17

  Ukraina potrzebuje nowoczesnych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, aby uzyskać przewagę na froncie – oświadczył szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak na Telegramie. - Jesteśmy wdzięczni za artylerię i inną pomoc, ale powtrzymać rosyjską nawałę i uzyskać przewagę na froncie pomogą nam tylko wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe – oznajmił Jermak. Podkreślił, że wyrzutnie te są potrzebne Ukrainie "na wczoraj", podobnie jak systemy obrony przeciwlotniczej, czołgi i inna broń, o którą prosi Kijów. Jermak oświadczył, że w USA trwa dyskusja na temat wyrzutni dla Ukrainy, a według CNN sojusznicy mogą przekazać jej zaawansowane systemy rakietowe, jeśli taka decyzja zapadnie w przyszłym tygodniu. - Trzeba podjąć tę decyzję szybciej, a nie tracić czas, za który Ukraina płaci życiem ludzi i zniszczonymi miastami – ocenił Jermak.

 • 15:55

  Rosyjski myśliwiec Su-35 został zestrzelony przez ukraiński myśliwiec Mig-29 w przestrzeni powietrznej nad obwodem chersońskim na południu Ukrainy – poinformowało dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy na Facebooku. Według komunikatu rosyjska maszyna "polowała" na samoloty ukraińskiego lotnictwa szturmowego.

 • 15:46

  Obrońcy położonego w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy Łymana utrzymują opór w północno-zachodniej i południowo-wschodniej części miasta - powiedział rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk.

 • 14:52

  Rosyjskie wojska, próbujące okrążyć Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy, zamknęły już niemal w 2/3 krąg oblężenia tego miasta; udało się jednak powstrzymać najsilniejszy atak wroga na ukraińskie pozycje - poinformował na antenie Radia Swoboda szef administracji Siewierodoniecka Ołeksandr Striuk. - Od kilku dni miasto w obwodzie ługańskim jest nieustannie w ogniu. Trwają nieprzerwane ostrzały dzielnic mieszkaniowych i infrastruktury Siewierodoniecka, zaatakowano również zakłady chemiczne Azot. Są ofiary wśród cywilów, w tym pracowników fabryki. Bardzo trudna sytuacja - dodał Striuk.

 • 14:28

  Uważamy, że istnieje bardzo poważne ryzyko ludobójstwa - powiedział CNN Azeem Ibrahim z New Lines Institute for Strategy and Policy, centrum analitycznego, które jest współautorem raportu.

 • 14:26

  CNN, opisując wnioski z raportu, wskazuje na "długą listę dowodów", między innymi masowe zabójstwa cywilów czy przymusowe deportacje.

 • 14:25

  Zebrano wystarczająco dowodów, aby stwierdzić, że Moskwa podżega do ludobójstwa i popełnienia zbrodni, mających na celu unicestwienie narodu ukraińskiego - wynika z pierwszego niezależnego raportu dotyczącego możliwego ludobójstwa Rosji na Ukrainie, streszczonego przez CNN. Raport został podpisany przez ponad 30 badaczy i ekspertów zajmujących się ludobójstwem. Rosja zostaje w nim oskarżona o naruszenie kilku artykułów konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Dokument został opracowany wspólnie przez amerykańskie centrum analityczne New Lines Institute for Strategy and Policy oraz kanadyjskie Raoul Wallenberg Centre for Human Rights. Kopie dokumentu mają zostać przesłane w piątek do parlamentów, rządów i organizacji międzynarodowych na całym świecie. W raporcie o podżeganie do ludobójstwa i przygotowanie gruntu pod przyszłe ludobójstwo poprzez wielokrotne zaprzeczanie istnieniu tożsamości ukraińskiej zostają oskarżeni najwyżsi przedstawiciele władz Rosji.

 • 14:13

  Uciekinierzy ze zniszczonego przez rosyjskie wojska Mariupolu, aktualnie przebywający w Chersoniu na południu Ukrainy, są przymusowo deportowani w rodzinne strony - poinformował na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

 • 14:06

  Mieszkańcy anektowanego przez Rosję Krymu są zmuszani do oddawania krwi dla rannych rosyjskich żołnierzy - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. "Stale otrzymuję informacje o ogromnej liczbie rannych rosyjskich wojskowych w szpitalach i ośrodkach na tymczasowo okupowanym półwyspie" - napisała w komunikatorze Telegram. Placówki nie mogą poradzić sobie z takim obciążeniem, brakuje krwi. W związku z tym - jak kontynuowała rzeczniczka - na Krymie aktywnie prowadzona jest "przymusowa kampania krwiodawstwa".

 • 13:45

  Jestem optymistą, jeśli chodzi o perspektywę rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię; jestem przekonany, że ta kwestia zostanie rozwiązana w duchu jedności i solidarności – oświadczył w w Stambule szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.

 • 13:27

  Kanclerz Olaf Scholz (SPD) mówił podczas obchodów Dnia Katolickiego w Stuttgarcie, że obowiązkiem Niemiec jest wsparcie dla Ukrainy – informuje agencja DPA.
  - Postanowiliśmy, że będziemy pomagać ofiarom tej agresji – powiedział Scholz w przemówieniu i podkreślił, że "Putinowi nie powinna ujść na sucho jego cyniczna, nieludzka wojna". - Ta wojna nie jest skierowana wyłącznie przeciwko Ukrainie, ale przeciw wartościom zachodniej demokracji jako takim. Wojna Putina jest skierowana przeciwko porządkowi pokojowemu, który powstał z zobowiązania "nigdy więcej" po dwóch wyniszczających wojnach światowych – stwierdził kanclerz.

 • 13:06

  Setki tysięcy ludzi uciekających z Ukrainy przed wojną i deportowanych do Rosji siła są umieszczani w różnych regionach Rosji, większość z nich chce wrócić na Ukrainę lub uciec na Zachód – informuje dziennik "Le Figaro".

 • 12:35

  10 osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych w wyniku porannego rosyjskiego ostrzału pod Dnieprem w środkowo-wschodniej Ukrainie - przekazała miejscowa obrona terytorialna. Rakieta Iskander-K trafiła w poligon Gwardii Narodowej Ukrainy.

 • 12:32

  UNICEF szacuje, że wojna w Ukrainie dotknęła co najmniej 7,5 miliona dzieci. Ze względu na to, że mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat nie mogą opuszczać kraju, to głównie kobiety i dzieci szukają ochrony za granicą. To także one są szczególnie narażone na ryzyko przemocy i wykorzystywania - wskazało Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.

 • 12:17

  Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w rozmowie z BloombergTV: Myślę, że to bardzo, bardzo ważne, abyśmy nie dali się uśpić z powodu niewiarygodnego bohaterstwa Ukraińców, którzy odepchnęli Rosjan od bram Kijowa. Obawiam się, że Putin wielkim kosztem dla siebie i rosyjskiego wojska nadal przegryza się przez ziemie w Donbasie, czyni on stopniowe, powolne, ale obawiam się, widoczne postępy. Dlatego jest absolutnie konieczne, abyśmy nadal wspierali Ukraińców militarnie.

 • 12:04

  Aktywna faza wojny może potrwać do końca roku - ocenił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki, cytowany przez Radio Swoboda. W jego ocenie wojna, jaką chce prowadzić prezydent Rosji Władimir Putin, "będzie długotrwała".

  "Putin nie odstępuje od swoich planów. Ta wojna będzie się przeciągać" - powiedział Skibicki. Nie wykluczył, że jej aktywna faza może trwać do września, października czy do końca roku. "Zależy to od ukraińskiego oporu, od stanu sił obrony i przekazywanej Ukrainie pomocy" - dodał.

 • 12:02

  Polska, Rumunia i Turcja wyrażają swoje polityczne, gospodarcze, wojskowe i humanitarne wsparcie dla Ukrainy. Mierzymy się z agresywną kombinacją zagrożeń, które stanowią ryzyko dla NATO - podkreślał podczas wizyty w Turcji szef MSZ Zbigniew Rau.

 • 11:40

  Resort spraw zagranicznych Rosji ogłosił, że uznał za personae non gratae pięciu członków personelu ambasady Chorwacji w Moskwie.

  Nakazanie wyjazdu chorwackim dyplomatom jest odpowiedzią na wcześniejsze wydalenie przez Chorwację 24 pracowników rosyjskiej ambasady w Zagrzebiu. Zostało ono spowodowane "brutalną inwazją na Ukrainę i licznymi zbrodniami tam popełnianymi" - jak przekazało wtedy chorwackie ministerstwo spraw zagranicznych.

  W grupie wydalonych pracowników rosyjskiej placówki dyplomatycznej znalazło się wówczas 18 dyplomatów.

 • 11:29

  Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk po wystąpieniu Olafa Scholza na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos oskarżył kanclerza Niemiec o brak przywództwa i lekceważenie interesów.

  Melnyk powiedział gazecie "Bild", że "militarnie Ukraina została po prostu opuszczona przez Berlin". "Ludzie w Kijowie mieli nadzieję usłyszeć z tego przemówienia, jakie kroki podejmie rządząca koalicja, aby udzielić nam dużego wsparcia – aby Ukraina wygrała tę wojnę. Niestety tak się nie stało, zwłaszcza jeśli chodzi o natychmiastową dostawę ciężkiej broni z Niemiec" - oświadczył.

  Powiedział również, że w kwestii kandydatury Ukrainy do członkostwa w UE "niestety nie było żadnych zachęcających sygnałów dla Ukraińców".

 • 11:28

  Czy rosyjska inwazja na Ukrainę może być wykorzystana do położenia kresu reżimowi Władimira Putina? - eksperci będą o tym dyskutować od piątku na tajnym, dwudniowym szczycie na Litwie. Jego celem jest opracowanie strategii - jak to ujęto w programie spotkania - "deputinizacji" Rosji - informuje dziennik "Bild".

  Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis zaprosił biznesmenów, obecnych i byłych polityków, działaczy praw człowieka i dziennikarzy z Europy (w tym z Rosji) i USA - pisze gazeta, zaznaczając, że "Bild" "jest tam obecny".

 • 11:25

  Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak na Twitterze: Na nagraniu widać działanie rosyjskiego systemu artylerii rakietowej Sołncepiok. Niektórzy partnerzy wahają się w sprawie przekazywania koniecznego uzbrojenia, bojąc się eskalacji. Eskalacji?! Rosja już wykorzystuje najsilniejszą niejądrową broń przeciwko Ukraińcom, powodując, że ludzie płoną żywcem. Może już czas dać odpowiedź nieludziom i przekazać Ukrainie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe?

 • 11:22

  Rosja nie chce prawdziwych rozmów pokojowych. Próbowałem kilkakrotnie zorganizować spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem, aby zakończyć tę wojnę, chociaż Ukraińcy nie chcą, żebym z nim rozmawiał - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie zorganizowanej przez Indonezję wiedokonferencji.

  Musimy jednak zmierzyć się z rzeczywistością - dodał i zauważył, że wszystko, co oferuje Rosja w rozmowach, to przedstawienie swojego ultimatum. Zdaniem Zełenskiego, Rosja nie jest zainteresowana zakończeniem wojny z Ukrainą.

  Ukraiński przywódca podkreślił, że z powodu inwazji Rosji około 12 milionów ludzi w Ukrainie musiało opuścić swoje domy, a około 5,5 miliona wyjechało z kraju.

 • 11:04

  Rosja stracili w wojnie z Ukrainą co najmniej 1000 czołgów, ponad 50 śmigłowców i 36 samolotów. Rosjanie ponieśli znaczące straty - przekazał zastrzegający sobie anonimowość wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu, cytowany przez Radio Swoboda.

  Przedstawiciel Pentagonu skomentował także niedawną decyzję Rosji o dopuszczeniu do służby wojskowej mężczyzn powyżej 50. roku życia. Wcześniejszy limit wiekowy w Rosji wynosił 40 lat. "A więc widzimy jak próbują znaleźć sposoby na uzupełnienie zasobów ludzkich" - powiedział.

 • 10:49

  Miasto Łyman w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy jest w większości pod kontrolą rosyjskich wojsk - poinformował szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko, cytowany przez serwis Hromadske.

 • 10:26

  Stany Zjednoczone przygotowują się do wysłania zaawansowanych systemów rakietowych dalekiego zasięgu na Ukrainę na prośbę władz w Kijowie. Może to zostać ogłoszone w przyszłym tygodniu - informuje CNN za anonimowymi przedstawicielami amerykańskiej administracji.

 • 10:23

  W okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy znaleziono pod gruzami kolejnych 70 zwłok - poinformował doradca mera tego miasta Petro Andriuszczenko.

  Jak dodał, zwłoki znalazły rosyjskie służby podczas rozbiórki gruzów na terenie dawnych zakładów Oktiabr. Ludzie zostali przygnieceni przez gruzy po ostrzale.

 • 9:51

  Wojska rosyjskie notują stałe postępy w okrążaniu Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy i mogą próbować zamknąć okrążenie tego miasta i Lisiczańska w najbliższych dniach - ocenili eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

 • 9:28

  Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,636 miliona osób - poinformowała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 22,1 tys. osób.

 • 9:27

  Od początku inwazji na Ukrainę Rosja stracili ok. 29 750 wojskowych, w tym 150 w ciągu minionej doby - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Poprzedniej doby zniszczonych zostało m.in.: siedem rosyjskich czołgów, 11 transporterów opancerzonych, sześć systemów artyleryjskich, jeden pocisk manewrujący i jeden bezzałogowiec. Największe straty siły rosyjskie poniosły na kierunku Awdijewki w Donbasie.

 • 9:14

 • 9:02

  Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, ostrzegł, że jeśli Ukraińcy nie otrzymają jak najszybciej wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, koszty wojny będą wyższe.

  "Jeśli Rosja nie przegra, to rewanżyzm, rosyjski szowinizm będą tylko rosnąć. (...) I III wojna światowa, której tak się wszyscy boją, na pewno będzie" - powiedział doradca prezydenta, cytowany przez portal Espreso.

 • 8:26

  Rosja w ostatnich dniach prawdopodobnie zaczęła używać w walkach w Donbasie wyciągniętych z magazynów 50-letnich czołgów T-62, co uwidacznia jej braki w nowoczesnym sprzęcie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Rosyjskie wojska lądowe kontynuują próby otoczenia Siewierodoniecka i Lisiczańska, po tym jak ostatnio zdobyły kilka wiosek na północny zachód od Popasnej. Rosja naciska na enklawę Siewierodoniecka, choć Ukraina utrzymuje kontrolę nad wieloma bronionymi sektorami, co uniemożliwia Rosji przejęcie pełnej kontroli nad Donbasem. Rosyjskie Południowe Zgrupowanie Sił Zbrojnych (SGF) prawdopodobnie nadal ma za zadanie okupować południowe terytorium Ukrainy" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  "W ostatnich dniach Rosja prawdopodobnie przeniosła 50-letnie czołgi T-62 z głębokich magazynów do strefy odpowiedzialności SGF. T-62 będą prawie na pewno szczególnie podatne na broń przeciwpancerną, a ich obecność na polu bitwy uwydatnia rosyjskie braki w nowoczesnym, gotowym do walki sprzęcie" - dodano.

 • 8:06

  Grupka dzieci z Boryslawia na zachodniej Ukrainie sprzedaje na ulicy swoje zabawki, a dochód ze sprzedaży przekazuje walczącym na froncie żołnierzom. Do tej pory zebraliśmy 4 tys. hrywien – powiedział PAP 12–letni Wasyl.

 • 7:57

  Co najmniej pięć osób zginęło minionej doby w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy w rosyjskich ostrzałach - poinformował szef władz tego regionu Serhij Hajdaj. Przekazał, że przeciwnik ostrzeliwuje osiedla mieszkaniowe w Siewierodoniecku bez przerwy. Gubernator podkreślił, że mieszkańcy tego miasta "zapomnieli już, kiedy w mieście choć na pół godziny nastawała cisza".

  Cztery osoby zginęły we wrogich ostrzałach w Siewierodoniecku, a jedna w miejscowości Komyszuwacha. W Lisiczańsku ostrzelano posterunek policji, ale nikt nie ucierpiał - relacjonował Hajdaj w komunikatorze Telegram.

 • 7:36

  Wskutek rosyjskich ostrzałów miasta Dniepr w środkowo-wschodniej Ukrainie są poważne zniszczenia. Ratownicy szukają pod gruzami ludzi - poinformowały lokalne władze.

  "Niespokojna noc i niespokojny poranek. Mamy kilka 'przylotów'" - napisał w komunikatorze Telegram Wałentyn Rezniczenko, szef władz obwodu dniepropietrowskiego.

 • 7:13

  Ukraina ma zapasy zboża wystarczające na zaspokojenie popytu wewnętrznego i światowego do końca tego roku, ale potrzebne jest odblokowanie Morza Czarnego - oświadczył Ołeh Ustenko, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

 • 6:52

  Przekazywany przez Zachód sprzęt wojskowy znacząco poprawił sytuację Ukrainy - ocenił w rozmowie z PAP Mathieu Boulegue, ekspert z Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (Chatham House) w Londynie. Wśród najskuteczniejszej broni wymienił pociski do obrony przeciwlotniczej, systemy artyleryjskie krótkiego zasięgu i broń przeciwczołgową.

 • 6:42

 • 6:23

  Piłkarska reprezentacja Ukrainy przygotowuje się do baraży o udział w mistrzostwach świata. Rywalem w półfinale będzie Szkocja. - Tamtejsi kibice są niewiarygodni. Mogę jednak obiecać wszystkim Ukraińcom, że każdy z nas da z siebie wszystko, aby wygrać mecz i sprawić, że będą z nas dumni - powiedział Ołeksandr Zinczenko, jedna z największych gwiazd drużyny i gracz Manchesteru City.

  To będzie pierwszy mecz o stawkę reprezentacji Ukrainy od czasu rosyjskiej inwazji. Wyjazdowe spotkanie ze Szkocją miało odbyć się w marcu, ale zostało przełożone na 1 czerwca (godzina 20.45). Zwycięzca cztery dni później zmierzy się w finale z Walią na jej terenie.

 • 6:17

 • 4:27

  Gubernator Ługańska Serhij Hajdaj powiedział, że około 50 rosyjskich żołnierzy dotarło do autostrady i "zdołało zdobyć przyczółek", ale nie na długo. - Punkt kontrolny został złamany. Armia rosyjska nie kontroluje już trasy, ale ją ostrzeliwuje – powiedział. Możliwe, że wojska ukraińskie będą zmuszone do opuszczenia jednej lub dwóch wiosek. – Musimy wygrać wojnę, a nie bitwę – dodał.

 • 4:27

 • 4:27

  "Obecna ofensywa okupantów w Donbasie może przekształcić ten region w obszar bezludny" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Oskarżył wojska rosyjskie o dążenie do "obrócenia w popiół" miast w Donbasie.

  - Rosja dokonuje w Donbasie deportacji i zabójstw ludności cywilnej na masową skalę. Wszystko to świadczy o ewidentnej polityce ludobójstwa prowadzonej przez Rosję - podkreślił ukraiński prezydent.

  Zełenski równocześnie wyraził ubolewanie, że podziały między państwami Unii Europejskiej uniemożliwiają uchwalenie dalszych sankcji na Rosję i zapytał dlaczego niektóre państwa członkowskie UE wciąż blokują te sankcje.

  - Przez ile jeszcze tygodni Unia Europejska będzie próbować uzgodnić szósty pakiet sankcji ? Oczywiście jestem wdzięczny tym przyjaciołom, którzy opowiadają się za nowymi sankcjami. Ale kto popiera ludzi, którzy blokują te sankcje ? Dlaczego pozwala im się być tak wpływowymi ? - pytał Zełenski.

  Dodał, że "nacisk na Rosję to po prostu kwestia ratowania istnień ludzkich. A każdy dzień słabości, różnych dyskusji, lub propozycji 'uspokojenia' agresora na koszt ofiar oznacza po prostu, że zostanie zabitych więcej Ukraińców".

 • 4:26

 • 4:26

  "Musimy zrozumieć, że każdy dzień naszego życia, niezależnie od tego gdzie znajdujemy się na Ukrainie, kosztuje nas drogo. Nasi obrońcy walczą za nie na froncie. Wszyscy mamy obowiązek walczyć za wolność, za prawdę - każdy na swoim miejscu i poprzez misję, do której został powołany" - napisał na Facebooku metropolita Epifaniusz, głowa Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej.

  Podkreślił, że jeden z głównych kierunków tej walki polega na przeciwstawianiu się "ideologii 'rosyjskiego świata', tej faszystowskiej, zbrodniczej doktrynie owiniętej w błyszczące szaty kazań Cyryla i jego popleczników".

  Jak poinformował metropolita Epifaniusz Rada Biskupów, która ostatnio obradowała w cerkwi św. Zofii w Kijowie, potępiła tę ideologię "rozpowszechnianą przez Patriarchat Moskiewski jako doktrynę heretycką, opartą na podziale kościoła na gruncie narodowościowym".

  Metropolita wezwał w imieniu Rady Biskupów do potępienia i pozbawienia tronu moskiewskiego patriarchy Cyryla jako jednego z "twórców i propagatorów tej doktryny".

 • 4:26

  Wojska rosyjskie usiłują wedrzeć się do Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim i w okolicy miasta trwają zacięte walki – poinformował w czwartek wieczorem szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Telegramie.

  Hajdaj napisał, że miasto jest atakowane przy użyciu artylerii i lotnictwa. "Nasi obrońcy walczą w okolicy Zołotego i Kateryniwki. W Toszkiwce raszyści (Rosjanie) zostali pogonieni, Siły Zbrojne Ukrainy umocniły pozycje" – napisał Hajdaj.

  Zaznaczył, że ważna trasa Lisiczańsk-Bachmut jest pod nieustannym ostrzałem sił rosyjskich i przemieszczanie się nią jest niebezpieczne. "Nie została jednak utracona możliwość przewożenia transportów humanitarnych i ewakuacji mieszkańców" - zapewnił Hajdaj.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Krajobraz po zbrodni". Reportaż "Czarno na Białym" o rosyjskiej okupacji
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, pp/adso

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości