Na Ukrainie wszczęto śledztwo przeciwko przyjacielowi Putina: oznaki zdrady stanu

Konflikt w Donbasie na wschodzie Ukrainy. Nagranie archiwalneWikimedia (CC BY SA 2.0)

Prokuratura Generalna Ukrainy wszczęła postępowanie przeciwko prorosyjskiemu politykowi Wiktorowi Medwedczukowi. Jego działania noszą oznaki zdrady stanu – poinformowano we wtorek. Medwedczuk to przyjaciel prezydenta Rosji Władimira Putina uważany za lobbystę rosyjskich interesów na Ukrainie.

Medwedczuk podczas niedawnego zjazdu w Kijowie rady politycznej partii Opozycyjna Platforma - Za Życie oświadczył, że w Donbasie, gdzie trwają walki z prorosyjskimi separatystami, należy utworzyć region autonomiczny z własnym parlamentem i rządem.

Przestępstwo zdrady stanu

"Ogłoszenie koncepcji utworzenia autonomicznego regionu Donbas ma na celu ustawodawcze zalegalizowanie tymczasowo okupowanych terytoriów, co jest sprzeczne z konstytucją i wspiera państwo trzecie (Rosję) w działaniach przeciwko Ukrainie, w tym także na polu informacyjnym" – napisała na Facebooku Łarysa Sarhan, rzeczniczka prokuratora generalnego Jurija Łucenki. Jak dodała, status tego regionu miałby być zatwierdzony w ukraińskiej konstytucji.

Wyjaśniła, że w działaniach Medwedczuka można dopatrywać się znamion przestępstw zamachu na integralność terytorialną Ukrainy oraz zdrady stanu. Prokuratura wszczęła postępowanie na wniosek deputowanego Andrija Teteruka z partii Front Ludowy Arsenija Jaceniuka.

Medwedczuk oświadczył w odpowiedzi, że sprawa przeciwko niemu jest "absurdalna i całkowicie bezprawna", a władze wyrównują rachunki polityczne z oponentami i chcą wprowadzić represje przeciwko niewygodnym ludziom.

- Opozycyjna Platforma - Za Życie będzie realizowała ten plan (w sprawie Donbasu), a ja konsekwentnie i zdecydowanie będę go bronił – powiedział polityk.

Objęty amerykańskimi sankcjami

Wiktor Medwedczuk jest z wykształcenia adwokatem. Był szefem administracji prezydenckiej Leonida Kuczmy. Obecnie uważany jest na Ukrainie za oddanego lobbystę interesów Kremla.

Władimir Putin jest ojcem chrzestnym jego córki, Darii. Medwedczuk uczestniczył m.in. w rozmowach o wymianie jeńców w konflikcie między prorosyjskimi separatystami a siłami rządowymi w Donbasie na wschodzie Ukrainy.

W 2014 roku został objęty amerykańskimi sankcjami wraz z dziesięcioma innymi wysokiej rangi rosyjskimi i ukraińskimi urzędnikami, odpowiedzialnymi za wojskową interwencję Rosji na Krymie i referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Federacji Rosyjskiej.

Autor: asty,mm / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0)

Tagi:
Raporty: