Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Obwód sumski po rosyjskim ataku
Obwód sumski po rosyjskim atakuAdministracja obwodu sumskiego/Telegram
wideo 2/2
Obwód sumski po rosyjskim atakuAdministracja obwodu sumskiego/Telegram

737 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Ukraińskie wojska toczą zacięte walki z przeważającymi siłami rosyjskimi, które ponoszą duże straty w ludziach i sprzęcie, ale nadal atakują, odnosząc czasami sukcesy na niektórych odcinkach frontu – oświadczył naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin z i wokół Ukrainy.

> Na pokładzie kutra rosyjskiej straży granicznej na Morzu Azowskim doszło do pożaru; zginęło pięciu członków załogi tej jednostki - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Dodał, że trwa wyjaśnianie przyczyn pożaru.

> Ukraińskie wojska toczą zacięte walki z przeważającymi siłami rosyjskimi, które ponoszą duże straty w ludziach i sprzęcie, ale nadal atakują, odnosząc czasami sukcesy na niektórych odcinkach frontu – oświadczył naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski.

Rosyjscy żołnierze na KrymieSiergiej Aksionow/Telegram

> Nie po raz pierwszy słyszeliśmy nieodpowiedzialną retorykę Władimira Putina - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller. Dodał, że USA ostrzegały Rosję w sprawie konsekwencji użycia broni jądrowej i że nie ma oznak, by Moskwa szykowała się do jego użycia.

> Rosyjskie firmy zbrojeniowe znalazły metody obchodzenia zachodnich sankcji, dzięki którym kupują komponenty elektroniczne niezbędne do produkcji broni, co zaobserwowano w Kanadzie, USA, a także w Europie – podał kanadyjski nadawca publiczny CBC.

> Unia Europejska musi wesprzeć Ukrainę wszelkimi środkami, potrzebnymi Kijowowi do wygrania wojny z Rosją - stwierdzili posłowie do Parlamentu Europejskiego w uchwalonej rezolucji.

> Pomocą dla Ukrainy zajmiemy się, jak tylko uchwalimy budżet - powiedział spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson. Demokraci zapowiadają z kolei, że są gotowi podjąć wszelkie kroki, by wymusić głosowanie w tej sprawie, lecz zastrzegli, że wymagać to będzie czasu.

> Należy stworzyć specjalny trybunał międzynarodowy do spraw zbrodni rosyjskiej agresji wobec Ukrainy - oświadczył w Kijowie minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Taki sąd jest ważnym elementem z punktu widzenia międzynarodowej odpowiedzialności – ocenił.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Siergiej Aksionow/Telegram