Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Odessa po zmasowanym ataku Rosjan
Odessa po zmasowanym ataku Rosjan
wideo 2/3
Odessa po kolejnym zmasowanym ataku Rosjan

Od 730 dni Ukraina broni się przed rosyjską inwazją. Rosyjski atak dronów wywołał pożar na terenie infrastruktury w ukraińskim porcie w Odessie nad Morzem Czarnym - poinformował gubernator regionu Ołeh Kiper. Na nagraniu wideo opublikowanym w mediach społecznościowych widać pożar, który prawdopodobnie objął kilka budynków. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin z i wokół Ukrainy.

> Stany Zjednoczone nałożą w piątek sankcje na ponad 500 podmiotów w ramach akcji upamiętniającej drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę - powiedział zastępca sekretarza skarbu USA Wally Adeyemo.

> Bundestag wezwał rząd kanclerza Olafa Scholza do przekazania Ukrainie "dodatkowo niezbędnych systemów broni dalekiego zasięgu" do walki obronnej z Rosją. Wniosek został przyjęty głosami SPD, Zielonych i FDP.

> Rosyjski atak dronów wywołał pożar na terenie infrastruktury w ukraińskim porcie w Odessie nad Morzem Czarnym - poinformował gubernator regionu Ołeh Kiper. Na nagraniu wideo opublikowanym w mediach społecznościowych widać pożar, który prawdopodobnie objął kilka budynków.

Odessa po ataku rosyjskich dronów facebook.com/MNS.GOV.UA

> Prezydent Francji Emmanuel Macron spotka się w poniedziałek w Paryżu z przywódcami zagranicznymi, by w drugą rocznicę inwazji rosyjskiej na Ukrainę rozmawiać o wzmocnieniu współpracy na rzecz wsparcia dla Kijowa - poinformował Pałac Elizejski.

> Francja przeszkoliła około 10 tys. ukraińskich wojskowych od początku rosyjskiej inwazji - podało francuskie ministerstwo sił zbrojnych. Szkolenia odbywały się na terenie Francji i Polski.

> Wielka Brytania przekaże Ukrainie kolejnych 200 pocisków przeciwczołgowych Brimstone - ogłosił minister obrony Grant Shapps. Jego resort poinformował też, że wyciągając wnioski z wojny na Ukrainie, zainwestuje 4,5 mld funtów w wyposażenie własnych sił zbrojnych w drony.

> Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow poinformował w czwartek, że do kraju przybyły "dziesiątki" transporterów opancerzonych M113 służących do ewakuacji rannych z pola walki. Wkrótce przybędzie kilkaset kolejnych pojazdów - dodał minister. Nie sprecyzował, który kraj je dostarcza.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/MNS.GOV.UA