Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa już od 648 dni. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko planował spotkanie z premierem Węgier Viktorem Orbanem, co miało być wykorzystane przez Rosję w jej operacjach psychologicznych przeciwko Ukrainie. Ukraińscy partyzanci zaatakowali stację paliw sił rosyjskich w okupowanym Melitopolu na południu Ukrainy, niszcząc sprzęt wojskowy i zabijając kilku żołnierzy rosyjskich. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

> Zachód będzie musiał zdecydować, czy po marcowych wyborach prezydenckich w Rosji uzna Władimira Putina za legalnego prezydenta. Putin przecież będzie walczył w tych wyborach sam ze sobą – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla Associated Press.

> Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko planował spotkanie z premierem Węgier Viktorem Orbanem, co miało być wykorzystane przez Rosję w jej operacjach psychologicznych przeciwko Ukrainie – podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy na kanale w Telegramie. Rzecznik rządu w Budapeszcie odciął się od tych doniesień i stwierdził, że są one dowodem na nieprzygotowanie Kijowa na członkostwo w UE.

Były prezydent Ukrainy i szef opozycyjnej partii Europejska Solidarność Petro Poroszenko oświadczył w piątek, że służby graniczne nie zezwoliły mu na wyjazd za granicę. Polityk ogłosił, że zakaz jest bezprawny i stoi za nim biuro jego przeciwnika, urzędującego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

> Ukraińscy partyzanci zaatakowali stację paliw sił rosyjskich w okupowanym Melitopolu na południu Ukrainy, niszcząc sprzęt wojskowy i zabijając kilku żołnierzy rosyjskich – poinformował w sobotę ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na Telegramie.

> Rosjanie zastrzelili dwóch ukraińskich żołnierzy, którzy poddali się do niewoli - poinformował w sobotę portal Suspilne. Ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec zapowiedział, że będzie domagał się pomocy w ukaraniu winnych zbrodni wojennej od organizacji międzynarodowych. Na kanale Telegram pojawiło się nagranie przedstawiające grupę żołnierzy strzelających do dwóch ukraińskich żołnierzy wychodzących z ziemianki, z których jeden miał podniesione ręce.

> Wywiad wojskowy Ukrainy HUR ogłosił nabór do swoich jednostek działań aktywnych, wyjaśniając, że są to siły, które realizują "najbardziej zuchwałe" operacje, prowadzone również na terytorium Federacji Rosyjskiej.

W załączonym komunikacie wskazano, że do pracy w HUR poszukiwani są niekarani obywatele Ukrainy w wieku 18-40 lat, którzy zmotywowani są do walki i odpowiednio przygotowani do działań w strefie aktywnych działań bojowych. Chętni nie mogą mieć bliskich, będących obywatelami Rosji.

> 10 spośród 11 dronów uderzeniowych, którymi Rosja atakowała ostatniej nocy Ukrainę, zostało zestrzelonych przez obronę przeciwlotniczą. Jedna z maszyn trafiła jednak w obiekt infrastruktury w obwodzie odeskim – podały w sobotę ukraińskie władze. Dowództwo sił powietrznych Ukrainy poinformowało, że Rosjanie wypuścili 11 dronów uderzeniowych produkcji irańskiej Shahed. Wyleciały one z Przylądka Czauda na okupowanym Krymie. Okupanci wystrzelili także pocisk manewrujący Ch-59, który został odpalony z samolotu nad zajętą przez Rosję częścią obwodu zaporoskiego.

> Węgry cały czas blokują wypłatę refundacji dla krajów UE dostarczających Ukrainie broń w ramach tzw. Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) – przekazało źródło unijne. W przypadku Polski chodzi obecnie o zwrot kolejnej transzy ponad 800 mln euro.

Węgry – jak wynika z nieoficjalnych informacji - domagają się gwarancji od Ukrainy, że ich bank - OTP Bank - nie wróci na listę podmiotów uznanych za sponsorujące wojnę. Kijów nie daje jednak tej gwarancji mimo, że wcześniej usunął ten bank z listy.

Autorka/Autor:mp/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: