Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Ukraińcy dziękują USA za pomoc wojskową, w tym systemy HIMARS
Ukraińcy dziękują USA za pomoc wojskową, w tym systemy HIMARS Hanna Malar/Telegram
wideo 2/2
Ukraińcy dziękują USA za pomoc wojskową, w tym systemy HIMARS Hanna Malar/Telegram

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa już od 625 dni. W wyniku ukraińskiego ataku pociskami HIMARS na okupowany Skadowsk w obwodzie chersońskim zginęli wysoko postawieni oficerowie rosyjscy - informują ukraińskie media, powołując się między innymi na krajowych urzędników oraz na rosyjskie źródła. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

> Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze poinformowało w czwartek, że podejrzanym w sprawie śmierci Hennadija Czastiakowa, adiutanta naczelnego dowódcy sił zbrojnych generała Wałerija Załużnego, jest oficer z otoczenia generała. Media ukraińskie podały, że jest nim Ołeh Tymczenko, adiutant zastępcy Załużnego.

> W wyniku ukraińskiego ataku pociskami HIMARS na okupowany Skadowsk w obwodzie chersońskim zginęli wysoko postawieni oficerowie rosyjscy – informują ukraińskie media, powołując się m.in. na krajowych urzędników oraz na rosyjskie źródła. Do ataku miało dojść rano w czwartek – w mieście słychać było dwie głośne eksplozje. Portal Ukraińska Prawda podaje, że trafiony został punkt rozmieszczenia oddziałów rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

> Po zeszłotygodniowych doniesieniach o utracie kilku systemów rakietowych dalekiego zasięgu typu ziemia-powietrze SA-21, Rosja, aby utrzymać zasięg nad Ukrainą, zapewne będzie musiała zmienić ich rozmieszczenie, osłabiając ochronę na peryferiach - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Wyrzutnie rakiet HIMARSTwitter/@mblaszczak

> Druga grupa dziewięciu psów, wyszkolonych do wykrywania min i środków wybuchowych, została przekazana w czwartek w jednostce Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu ukraińskim żołnierzom. Zwierzęta trafią do batalionu rozminowywania działającego w ramach sił zbrojnych Ukrainy.

> Sąd w Rostowie nad Donem na południu Rosji skazał na 19 lat więzienia ukraińskiego jeńca wojennego Antona Czerednyka, który trafił do niewoli podczas walk o Mariupol - podało w czwartek Radio Swoboda. Wymiar kary jest o dwa lata wyższy, niż żądał prokurator.

> Były minister spraw zagranicznych Rumunii Bohdan Aurescu został sędzią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ, pokonując w głosowaniu przedstawiciela Rosji Kiriła Geworgjana. Po raz pierwszy w historii w składzie tego Trybunału zabraknie rosyjskiego sędziego - poinformował na platformie X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

> Jesteśmy zmuszeni ograniczać nasze wsparcie dla Ukrainy ze względu na wyczerpywanie się udostępnionych przez Kongres środków - powiedziała zastępczyni rzecznika Pentagonu Sabrina Singh, ponawiając apel do Kongresu o uchwalenie dodatkowego pakietu funduszy. Jak dodała, Pentagon wykorzystał 95 proc. przyznanych środków.

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@mblaszczak