Media: najemnicy z grupy Wagnera zamordowali 19 rosyjskich żołnierzy

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP
Członkowie Grupy Wagnera walczyli między innymi w Libii. Wideo archiwalne
Członkowie Grupy Wagnera walczyli między innymi w Libii. Wideo archiwalne
TVN24
TVN24Członkowie Grupy Wagnera walczyli między innymi w Libii. Wideo archiwalne

Nieopodal Biłohoriwki najemnicy z tak zwanej grupy Wagnera zamordowali 19 zmobilizowanych żołnierzy rosyjskiej armii, którzy odmawiali walki z ukraińskimi wojskami – informuje telewizja Kanał 24.

Rezerwiści znaleźli się w Donbasie 18 listopada i zaledwie godzinę po przybyciu na miejsce otrzymali zadanie opanowania pozycji wroga. Grupa 109 żołnierzy została przysłana z frontu w obwodzie chersońskim.

Wojskowi odmówili działań bojowych na pierwszej linii natarcia na Ługańszczyźnie, argumentując, że nie są "batalionem karnym" i obiecywano im dyslokację na spokojniejszy kierunek operacyjny.

Niektórzy zmobilizowani mieli przekonywać, że na najtrudniejsze odcinki powinni być posyłani przestępcy zrekrutowani w więzieniach - czytamy na portalu Kanału 24.

Grupa Wagnera walczy w UkrainieShutterstock

Najemnicy z grupy Wagnera zamordowali 19 zmobilizowanych żołnierzy

Do buntu nie doszło, ponieważ wagnerowcy od razu rozstrzelali czterech rezerwistów. Pozostali ruszyli do szturmu na ukraińskie pozycje, ale spośród 105 osób przeżyło tylko 18. Najemnicy z grupy Wagnera nie podarowali im jednak nieposłuszeństwa.

Najpierw dosypali tym osobom narkotyki do posiłku, a następnie urządzili pokazowy lincz w wyniku którego śmierć poniosło 15 żołnierzy. Przeżyło tylko trzech zmobilizowanych.

Już 20 listopada w to samo miejsce przybyło jeszcze około 100 rosyjskich rezerwistów. Gdy dowiedzieli się, jaki los spotkał poprzednią grupę, nawet nie pomyśleli o żadnym sprzeciwie wobec przełożonych - dodał Kanał 24.

Tortury, egzekucje i zabójstwa. Grupa Wagnera w Ukrainie

Grupa Wagnera to prywatna firma wojskowa powiązana z prokremlowskim biznesmenem Jewgienijem Prigożynem, odpowiedzialnym m.in. za rekrutację więźniów na wojnę z Ukrainą.

Od połowy grudnia 2021 roku wagnerowcy są objęci unijnymi sankcjami za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie. O zbrodniach wagnerowców w Syrii informowała w Rosji niezależna "Nowaja Gazieta".

Podczas inwazji na Ukrainę grupa Wagnera stanowi jeden z najważniejszych komponentów rosyjskich sił na szczególnie trudnych odcinkach frontu, m.in. w obwodzie donieckim.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Arkady Budnitsky/Anadolu Agency/Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości