Dokumenty podpisane. Ukraina gotowa przyjąć francuskich instruktorów

Źródło:
PAP, Reuters

Podpisałem dokumenty, które pozwolą pierwszym francuskim instruktorom odwiedzić nasze ośrodki szkoleniowe oraz zapoznać się z ich infrastrukturą i personelem – oświadczył naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Ołeksandr Syrski.

Po wideorozmowie z francuskim ministrem obrony Sebastienem Lecornu ukraiński generał Ołeksandr Syrski podkreślił, że "z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę Francji dotyczącą wysłania instruktorów na Ukrainę w celu szkolenia ukraińskich wojskowych".

"Podpisałem już dokumenty, które pozwolą pierwszym francuskim instruktorom odwiedzić nasze ośrodki szkoleniowe i zapoznać się z ich infrastrukturą i personelem" – poinformował Syrski w mediach społecznościowych.

"Wierzę, że determinacja Francji zachęci innych partnerów do przyłączenia się do tego ambitnego projektu. Podziękowałem panu ministrowi za przyjazne wsparcie narodu francuskiego oraz pomoc wojskową i gospodarczą dla Ukrainy w celu odparcia rosyjskiej agresji wojskowej" – napisał naczelny dowódca ukraińskiej armii.

Oświadczenie Ministerstwa Obrony Francji

Pod koniec lutego prezydent Francji Emmanuel Macron zadeklarował, że pokonanie Rosji jest niezbędne dla zagwarantowania bezpieczeństwa w Europie. Dodał, że w przyszłości nie należy wykluczać wysłania zachodnich sił lądowych na Ukrainę.

W oświadczeniu dla Reutersa Ministerstwo Obrony Francji poinformowało, że "jak już kilkakrotnie wspomniano, szkolenia na ziemi ukraińskiej są jednym z projektów omawianych od czasu konferencji w sprawie wsparcia dla Ukrainy zwołanej przez prezydenta Francji 26 lutego".

"Jak wszystkie omawiane wówczas projekty, także i ten jest w dalszym ciągu przedmiotem prac razem z Ukraińcami, w szczególności w celu poznania ich dokładnych potrzeb" - dodał resort.

Autorka/Autor:js//mrz

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: ANNA SZILAGYI/PAP

Tagi:
Raporty: