Świat

Ukraina chce walczyć z rosyjską propagandą. Tworzy "wojska informacyjne"

Świat

facebook/i.amry.orgUkraina rozpoczyna wojnę z rosyjską propagandą

Ukraina tworzy struktury do walki z rosyjską propagandą w sieci. W Kijowie powstała strona internetowa o nazwie "wojska informacyjne Ukrainy", na której można przeczytać, że "każdy Ukrainiec z dostępem do internetu będzie mógł przyczynić się do walki".

"Jak wiadomo trwa hybrydowa wojna, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie. Przeciwko nam rozpoczęto wojnę na wielu frontach. W wojnie wykorzystywane są fałszywe informacje. W zeszłym roku udało nam się stworzyć potężną armię, która walczy w Donbasie. Teraz nadszedł czas, aby walczyć z rosyjskimi najeźdźcami na froncie informacyjnym. Każdy Ukrainiec z dostępem do internetu będzie mógł przyłączyć się do walki" - czytamy na stronie "wojsk informacyjnych".

Minister ds. polityki informacyjnej Jurij Stec stwierdził, że strona jest "darem dla Rosjan na 23 lutego", gdy w Rosji obchodzi się Dzień Obrońcy Ojczyzny. Ministerstwo rozpoczęło przyjmowanie aplikacji od osób, które chcą współtworzyć stronę. Może to robić każdy mieszkaniec Ukrainy poprzez internet.

Nowe ministerstwo

Ukraińskie ministerstwo ds. polityki informacyjnej powstało pod koniec 2014 roku, aby walczyć z propagandą rosyjską na temat wojny w Donbasie. Na czele nowo utworzonego resortu polityki informacyjnej stanął były dziennikarz stacji telewizyjnej 5. Kanał i były deputowany do parlamentu Jurij Stec.

Powstanie ministerstwa spotkało się z kontrowersjami i niezadowoleniem ze strony OBWE. "Inicjatywa Ukrainy w sprawie utworzenia ministerstwa polityki informacyjnej jest jasnym zagrożeniem dla wolności mediów, nie w ten sposób przeciwdziała się propagandzie" - napisała przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović na Twitterze.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kło\mtom / Źródło: Radio Swoboda, Sputnik

Źródło zdjęcia głównego: facebook/i.amry.org

Tagi:
Raporty: