Rosja zaatakowała Ukrainę. Prezydent USA: Putin pragnie imperium

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Joe Biden wygłosił orędzie w związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę. - To niebezpieczna chwila dla całej Europy, dla wolności na całym świecie. Putin dopuścił się ataku na zasady, leżące u podstaw globalnego pokoju. Teraz cały świat widzi jasno, co Putin i jego sojusznicy z Kremla chcą osiągnąć - oświadczył amerykański przywódca.

Podczas wystąpienia w Białym Domu Joe Biden poinformował o nowych amerykańskich sankcjach na Rosję. - To atak z premedytacją - oświadczył, odnosząc się do rosyjskiej inwazji. Podkreślił, że Władimir Putin odrzucił oferty dialogu ze strony Zachodu i swoim działaniem złamał prawo międzynarodowe.

- Putin jest agresorem. Putin wybrał wojnę. Teraz on i jego kraj poniosą tego konsekwencję - zapowiedział Biden.

Przywódca USA podkreślił, że poza sankcjami gospodarczymi Stany Zjednoczone podejmują również kroki, by bronić sojuszników z NATO, szczególnie na wschodniej flance. Zapowiedział, że w piątek odbędzie się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w odpowiedzi na działania ze strony Rosji.

Biden powiedział, że Stany Zjednoczone nie będą angażować się militarnie na Ukrainie, ale potwierdził gotowość USA do wypełnienia gwarancji kolektywnej obrony zgodnie z art. 5. traktatu waszyngtońskiego. - Nie jedziemy do Europy, by walczyć na Ukrainie, ale by bronić sojuszników z NATO - podkreślił amerykański prezydent.

Jednocześnie Biden zapewnił, że Waszyngton zapewni Ukrainie pomoc humanitarną.

Biden o tym, czego pragnie Putin

- To niebezpieczna chwila dla całej Europy, dla wolności na całym świecie. Putin dopuścił się ataku na zasady, leżące u podstaw globalnego pokoju. Teraz cały świat widzi jasno, co Putin i jego sojusznicy z Kremla chcą osiągnąć. Jemu nigdy nie chodziło o kwestie bezpieczeństwa. Putin pragnie imperium - mówił Biden.

Biden: Putin wybrał wojnę, a teraz on i jego kraj poniosą tego konsekwencje
Biden: Putin wybrał wojnę, a teraz on i jego kraj poniosą tego konsekwencje Reuters

Przywódca USA oświadczył, że rosyjska agresja nie może pozostać bez odpowiedzi. - Agresja Putina na Ukrainę będzie drogo kosztować Rosję, gospodarczo i strategicznie - ostrzegł Biden. - Putin stanie się pariasem na arenie międzynarodowej - dodał. Zaznaczył, że "Ameryka nie boi się tych, którzy stosują siłę". - Walczymy o wolność - podkreślił.

W ocenie prezydenta USA "ambicje Putina są o wiele większe niż Ukraina". - On chce odbudować sowieckie imperium - powiedział Biden.

Autorka/Autor:momo

Źródło: tvn24.pl