Ukraińska armia: Rosjanie coraz częściej używają broni chemicznej

Źródło:
PAP

Przedstawiciel armii ukraińskiej Ołeksij Dmytraszkiwski przekazał we wtorek, że wojska rosyjskie na kierunku Awdijiwki (obwód doniecki) coraz częściej stosują broń chemiczną. Koło miejscowości Wodjane rosyjski dron zrzucił granat prawdopodobnie z chloropikryną.

- Koło miejscowości Wodjane z aparatu bezzałogowego zrzucono amunicję z substancją chemiczną. Mógł być to granat K-51 - przekazał rzecznik, cytowany przez portal Suspilne. Granat prawdopodobnie zawierał chloropikrynę.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Ostrzelany budynek w AwdijiwceAwdijiwska miejska rada/Facebook

Ocenił, że Rosjanie coraz częściej stosują broń chemiczną - na przykład, w zeszłym tygodniu odnotowano około 12 prób zrzucenia takiej amunicji z dronów rosyjskiego zwiadu lotniczego.

Ukraina odpiera rosyjskie ataki

Dmytraszkiwski zapewnił, że siły ukraińskie odparły ostatnie ataki rosyjskie koło Awdijiwki, Marjinki i Karliwki. W rejonie tych miast trwają zaciekłe walki; Rosjanie atakują przy użyciu czołgów i pojazdów opancerzonych.

O tym, że Rosjanie używają granatów z chloropikryną zrzucanych z dronów armia ukraińska informowała w grudniu zeszłego roku. Chloropikryna to lotna ciecz, której w czasie pierwszej wojny światowej używano jako bojowego środka trującego.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Awdijiwska miejska rada/Facebook