Biały Dom: rosyjski szantaż energetyczny nie podważył determinacji europejskich przywódców

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Amerykańskie haubice wykorzystywane przez ukraińską armię w Charkowie
Amerykańskie haubice wykorzystywane przez ukraińską armię w CharkowieReuters Archive
wideo 2/10
Amerykańskie haubice wykorzystywane przez ukraińską armię w CharkowieReuters Archive

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa 197 dni. Rosyjski szantaż energetyczny nie podważył determinacji europejskich przywódców, by sprzeciwiać się agresji Rosji na Ukrainę - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, odnosząc się w ten sposób do telekonferencji z udziałem zachodnich przywódców, w tym prezydenta RP Andrzeja Dudy. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:24

  Eksperci ISW: Siły Ukraińskie zajęły Bałakiję i osiągają kolejne zdobycze w obwodzie charkowskim w celu zbliżenia się do rosyjskiego węzła logistycznego w Kupjansku. Siły ukraińskie osiągają imponujące wyniki.

 • 2:30

  Okręt rumuńskiej marynarki wojennej uderzył w dryfującą minę na Morzu Czarnym. Incydent nastąpił podczas próby rozbrojenia ładunku wybuchowego. Mimo eksplozji nikt nie ucierpiał.

 • 1:09

  Od 1 września ukraińskie siły wyzwoliły ponad tysiąc kilometrów kwadratowych terytorium Ukrainy okupowanego przez wojsko rosyjskie - poinformował w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "W ramach trwających operacji obronnych nasi bohaterzy wyzwolili już dziesiątki miejscowości. I dzisiaj ten ruch był kontynuowany, są nowe wyniki" - powiedział prezydent na opublikowanym wieczorem w serwisie Telegram nagraniu.

 • 0:33

  Rosji zostało mniej niż 200 rakiet typu Iskander, dlatego je oszczędza - uważa Wadym Skibicki z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR). Jak dodaje, siły rosyjskie dysponują natomiast dużą liczbą przestarzałych rakiet S-300, które należałoby zutylizować.

 • 23:40

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził w czwartek wieczorem odzyskanie przez siły ukraińskie miasta Bałaklija. Leżące w obwodzie charkowskim miasto było w rękach rosyjskiej armii przez sześć miesięcy. "Wszystko na swoich miejscach. Flaga Ukrainy w wolnym ukraińskim mieście pod wolnym ukraińskim niebem!" - napisał Zełenski w komunikatorze Telegram. Prezydent podziękował wojskowym i podkreślił, że jest z nich dumny.

 • 19:26

  Rosyjski szantaż energetyczny nie podważył determinacji europejskich przywódców, by sprzeciwiać się agresji Rosji na Ukrainę - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Skomentował w ten sposób czwartkową telekonferencję z udziałem zachodnich przywódców, w tym prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 • 18:03

  To, co robią siły ukraińskie w kierunku Chersonia, to bardzo przemyślany atak, który przynosi miarowe postępy - ocenił najwyższy rangą dowódca USA Mark Milley w bazie Ramstein w Niemczech. Natomiast szef Pentagonu Lloyd Austin wskazał na udział polskiego przemysłu obronnego we wspieraniu Ukrainy.

 • 18:02

  Prognozowana inflacja w Ukrainie na koniec roku sięgnie 30 proc. – podała na Forum Ekonomicznym w Karpaczu pierwsza zastępczyni ministra polityki socjalnej Ukrainy Daria Marczak. Jak zaznaczyła, według radykalnych prognoz 58 proc. obywateli znajdzie się tam poniżej progu ubóstwa.

 • 18:02

  Wizyta sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena w Kijowie jest świadectwem wsparcia Ukrainy w wojnie z Rosją oraz gwarancją tego, że Ukraina odzyska swoje terytoria – oświadczył prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski.

 • 17:17

  Pentagon przekazał Ukrainie najcelniejsze pociski artyleryjskie Excalibur - pisze Bloomberg, powołując się na dokumentację budżetową USA.

 • 17:13

  Siły ukraińskie uderzyły w ponad 400 rosyjskich celów za pomocą dostarczonych przez USA systemów rakietowych HIMARS - przekazał przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA, generał Mark Milley. Stwierdził, że wywarły one "niszczycielski efekt".

 • 16:27

  Ambasador Ukrainy w Kazachstanie Petro Wrublewski opuścił kraj urzędowania na żądanie władz Kazachstanu z powodu wypowiedzi niegodnych dyplomaty; miał nawoływać do "zabijania Rosjan", określa się go mianem "banderowca" - poinformował kazachstański portal kaztag.kz.

 • 16:27

  To niedopuszczalne, by rosyjscy turyści korzystali z życia w Europie, kiedy ich kraj zabija na Ukrainie - powiedział premier Łotwy Arturs Kriszjanis Karinsz, odnosząc się do wspólnego oświadczenia premierów Polski, Estonii, Litwy i Łotwy w sprawie ograniczenia możliwości podróżowania po Europie dla obywateli Rosji.

 • 16:04

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował, że zamierza udostępnić kolejne 2,2 miliarda dolarów na długoterminowe inwestycje w obronność Ukrainy i 18 jej sąsiadów w ramach programu Foreign Military Financing. Dodał, że podczas wizyty w Kijowie powiadomił prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o nowym pakiecie uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 675 milionów dolarów. "Prezydent Biden jasno mówił, że będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne. Powtórzyłem tę wiadomość prezydentowi Zełenskiemu i jego zespołowi dziś w Kijowie, który pozostaje - i pozostanie - stolicą suwerennej, niepodległej Ukrainy" - oznajmił w komunikacie szef amerykańskiej dyplomacji.

 • 16:00

  Norwegia przekaże Ukrainie około 160 pocisków Hellfire i między innymi sprzęt noktowizyjny - informuje portal Ukrainska Prawda, powołując się na norweskie ministerstwo obrony.

 • 15:49

  Prezydent USA Joe Biden prowadzi rozmowę telefoniczną z "sojusznikami i partnerami" na temat dalszego wsparcia dla Ukrainy - przekazał Biały Dom.

 • 14:53

  Ukraińskie siły odbiły z rąk rosyjskiego przeciwnika ponad 700 km kwadratowych terytorium w obwodzie charkowskim oraz na południu Ukrainy - poinformował zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow. Na kierunku charkowskim, na północnym wschodzie kraju, siły ukraińskie przesunęły się do 50 km w głąb obrony przeciwnika. Wyzwolono ponad 20 miejscowości. Jak dodał generał Hromow, w wielu miejscach prowadzone są działania filtracyjne. Na kierunku słowiańskim i kramatorskim w obwodzie donieckim ukraińskie siły przesunęły się po kilka kilometrów; wyzwolono miejscowość Ozerne.

 • 14:46

  Czeczeńskie formacje tzw. kadyrowców są wykorzystywane na południu Ukrainy, szczególnie niedaleko Krzywego Rogu, jako oddziały zaporowe, które mają strzelać do wycofujących się rosyjskich żołnierzy - poinformował na antenie telewizji Freedom Serhij Chłań, lojalny wobec Kijowa wiceszef rady obwodu chersońskiego.

 • 14:21

  Regularne wojska rosyjskie zostały wycofane z frontu pod Iziumem w obwodzie charkowskim i przerzucone na południe, do regionu chersońskiego; dlatego kiedy siły ukraińskie zaatakowały pod Bałakliją, zupełnie posypały się tam wszystkie trzy linie obrony Rosjan - twierdzi ukraiński ekspert wojskowy pułkownik Roman Switan.

 • 13:04

  Gazeta internetowa Ukrainska Prawda przekazała, że sekretarz stanu USA Antony Blinken składa w czwartek niezapowiedzianą wcześniej wizytę na Ukrainie. Według jej informacji ma się spotkać w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

 • 12:27

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosi w czwartek przekazanie nowego pakietu pomocy wojskowej o wartości 2 mld dolarów dla Ukrainy i 18 innych krajów, potencjalnie zagrożonych rosyjską agresją - poinformowała agencja Reutera.

  Reuters powołał się na wypowiedź wysokiego rangą urzędnika amerykańskiego Departamentu Stanu. Urzędnik poinformował, że administracja prezydenta Joe Bidena powiadomi Kongres USA o zamiarze przekazania funduszy na długoterminową pomoc, nie określając, jakie kraje mają być jej beneficjentami ani nie precyzując, jaka kwota trafi na Ukrainę.

 • 11:38

  Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi twierdzi, że w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy udało się uniknąć katastrofy i uwolnienia do środowiska materiału radioaktywnego po ostrzale moździerzowym magazynu z paliwem jądrowym.

  - Ogromne wrażenie zrobiły na mnie dwa otwory po ataku moździerzowym wielkości jednego metra w dachu magazynu z paliwem jądrowym - powiedział Grossi w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica".

  - Mieliśmy bardzo dużo szczęścia, bo to uderzenie mogło doprowadzić do uwolnienia się materiału radioaktywnego - zaznaczył argentyński dyplomata. Szef MAEA dodał, że reaktory Zaporoskiej Elektrowni Atomowej są dobrze chronione przez żelbetonowe osłony, natomiast bardziej narażone są magazyny.

  Eksperci MAEA w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

 • 9:45

  W trzech regionach Białorusi, w tym w okolicach Brześcia przy granicy z Polską, rozpoczęły się w czwartek białorusko-rosyjskie manewry wojskowe, których scenariusz przewiduje m.in. "wyzwolenie tymczasowo okupowanych terytoriów" - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda za komunikatem białoruskiego resortu obrony.

  "(Przedsięwzięcie) umożliwi przećwiczenie operacji bojowych (specjalnych) mających na celu wyzwolenie terytorium czasowo opanowanego przez przeciwnika, przywrócenie kontroli nad granicą państwową (...), zapewnienie wsparcia lotniczego dla wojsk, realizację działań związanych z wprowadzeniem stanu wojennego oraz zwalczanie wrogich grup dywersyjno-zwiadowczych i nielegalnych formacji zbrojnych" - czytamy w scenariuszu manewrów, opublikowanym przez ministerstwo obrony Białorusi na Telegramie

 • 9:31

  "W obwodzie chersońskim ukraińskie brygady kontynuują prowadzenie operacji ofensywnych. Ukraina prawdopodobnie zniszczyła wojskowy most pontonowy w Dariwce, który Rosjanie zbudowali po tym, jak pobliski most drogowy został poważnie uszkodzony. Przeprawa w Dariwce jest jedną z głównych dróg pomiędzy północnym a południowym sektorem rosyjskiej obecności wojskowej wzdłuż rzeki Dniepr" - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Systematyczne precyzyjne celowanie przez Ukrainę w kluczowe punkty przepraw prawdopodobnie nadal stwarza presje na rosyjskie siły w czasie, gdy próbują powstrzymywać ukraińskie ataki: spowalnia ich zdolność do rozmieszczenia rezerw operacyjnych i uzupełniania zapasów ze wschodu" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • 9:01

  Rosyjskie wojska straciły w ciągu ostatniej doby około 640 żołnierzy, a także m.in. 15 czołgów, 37 pojazdów opancerzonych i 32 systemy artyleryjskie - powiadomił w czwartek w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Są to jedne z najwyższych dobowych strat agresora od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

  W środę ukraińskie siły zniszczyły również m.in. dwa wrogie samoloty bojowe, dwa śmigłowce oraz 24 pojazdy i cysterny.

  W ciągu ponad pół roku wojny przeciwnik stracił już 51 250 żołnierzy, a także m.in. 2112 czołgów, 4557 pojazdów opancerzonych, 239 samolotów, 210 śmigłowców i 1226 systemów artyleryjskich - powiadomił ukraiński sztab.

  Duże straty rosyjskiej armii są związane z ukraińskimi operacjami ofensywnymi na kilku odcinkach frontu, w szczególności w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju oraz na Chersońszczyźnie na południu.

  Zniszczony rosyjski czołg, Ukraina (lipiec 2022)

 • 8:31

  Sytuacja militarna na południu Ukrainy jest "dość dynamiczna, ale pod kontrolą" sił ukraińskich, które atakowały ostatniej doby rosyjskie węzły logistyczne i punkty dowodzenia – podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

  "Nie zaszły znaczące zmiany w składzie i rozmieszczeniu wojsk wroga. Skupia on swoje wysiłki na utrzymaniu zajętych obszarów i działaniach, takich jak ostrzały artyleryjskie i moździerzowe, ataki z powietrza i ataki rakietowe na nasze pozycje i spokojne miejscowości" – ogłosiło dowództwo.

  Łącznie w środę wojska rosyjskie przeprowadziły sześć ataków na ukraińskie pozycje na południu kraju. Ostrzelały również teren przedsiębiorstwa przemysłowego, ale nie odnotowano ofiar wśród cywilów. Ukraińskie lotnictwo dokonało natomiast 13 ataków na obiekty związane z logistyką i dowodzeniem wojsk rosyjskich. Ukraińskie jednostki artyleryjskie i rakietowe wypełniły 370 misji ogniowych.

  Ogółem ostatniej doby Rosja straciła na południu Ukrainy 108 żołnierzy, pięć czołgów, trzy wyrzutnie Grad, 15 pojazdów opancerzonych, 10 haubic i ciężkich dział, moździerz, dwie wyrzutnie systemu S-400, radar naprowadzający systemu S-300 i dwa magazyny amunicji w obwodzie mikołajowskim – napisano w komunikacie.

 • 8:10

  Siedmiu cywilów zginęło, a dwóch zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek na Telegramie szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

  Trzy osoby zginęły w Słowiańsku, dwie w Marjince, a po jednej w miejscowościach Hałycyniwka i Wodiane - przekazał Kyryłenko

 • 8:10

  Rosyjskie władze okupacyjne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy nie zdołały rozpocząć regularnego nauczania w szkołach ze względu na zbyt małą liczbę nauczycieli. Każdego dnia dzieci otrzymują materiał do samodzielnej nauki, po czym wracają do domu - poinformował w środę rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

  Setki nauczycieli, sprowadzonych z Rosji w związku z odmowami ze strony Ukraińców, okazały się niewystarczające do zainaugurowania roku szkolnego. Ze względu na opór miejscowej ludności najeźdźcy nie znaleźli nawet osób, które mogłyby zorganizować pracę szkół - czytamy w komunikacie Centrum.

  W ostatnich tygodniach z okupowanych terenów Ukrainy napływały doniesienia o zastraszaniu rodziców, którzy nie akceptują edukacji swoich dzieci zgodnie z rosyjskim programem nauczania. 19 sierpnia Centrum Narodowego Sprzeciwu oznajmiło, że nieposłuszni mieszkańcy obwodu charkowskiego otrzymali pogróżki, że zostaną wysiedleni, a ich majątek skonfiskowany. "W ramach ostrzeżenia wszyscy rodzice nie zgadzający się na edukację swoich dzieci w (propagandowych) szkołach będą też (musieli zapłacić) karę grzywny w wysokości 148 tys. rubli (około 11,5 tys. zł – red.)" - powiadomił serwis.

 • 7:38

  Ukraińskie siły wykorzystały najpewniej taktyczne zaskoczenie wroga i posunęły się w środę co najmniej 20 kilometrów w głąb kontrolowanego przez Rosję terytorium w obwodzie charkowskim, odbierając najeźdźcom około 400 kilometrów kwadratowych terenu – napisano w raporcie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

  Rosyjskie wojska na tym obszarze były najpewniej osłabione z powodu poprzednich ruchów mających na celu próby zajęcia obwodu donieckiego oraz wsparcie obrony przed ukraińskimi atakami w obwodzie chersońskim na południu kraju – podkreśla ISW.

  "Prowadzone przez Ukrainę operacje w obwodzie chersońskim zmusiły siły rosyjskie do przeniesienia uwagi na południe, co pozwoliło siłom ukraińskim na rozpoczęcie lokalnych, ale wysoce skutecznych kontrataków w okolicach Iziumu" – oceniają eksperci w raporcie.

  ISW przytacza również opinie rosyjskich blogerów, którzy uderzając w "tony paniki i przygnębienia", przyznają, że Ukraińcy osiągnęli znaczące zdobycze terytorialne. Wyrażają przy tym obawy, że kontratak może mieć na celu odcięcie rosyjskich jednostek od zaopatrzenia i odzyskanie dużych połaci ziemi.

  "Ten poziom szoku i szczera dyskusja na temat sukcesów Ukraińców wśród rosyjskich blogerów wojskowych pokazuje skalę zaskoczenia osiągniętego przez siły ukraińskie, co prawdopodobnie skutecznie demoralizuje siły rosyjskie" – napisano.

  Okolica Charkowa, Ukraina (sierpień 2022)

 • 6:32

  Kanadyjski Kongres Ukraiński zwrócił się w środę do rządu Kanady, by cofnął zgodę na zwrot serwisowanych w Montrealu turbin wykorzystywanych w gazociągu Nord Stream 1. Przewodniczący Kanadyjskiego Kongresu Ukraińskiego Ihor Michalyczyszyn powiedział podczas posiedzenia parlamentarnej komisji spraw zagranicznych, że Kanada musi "pokazać siłę" - relacjonowała agencja The Canadian Press.

  Jednorazowe uchylenie sankcji w lipcu br. umożliwiło przekazanie do Niemiec naprawianej w Montrealu turbiny używanej przez Gazprom w Nord Stream 1, dało też Siemensowi Canada dwuletnie uchylenie sankcji, by umożliwić naprawę pięciu pozostałych turbin, zgodnie z harmonogramem serwisowania. Po remontach turbiny mają być zwracane do Niemiec. Rosjanie nie odebrali dotychczas pierwszej turbiny.

  We wtorek wicedyrektor rosyjskiego Gazpromu Witalij Markełow powiedział Reutersowi, że przesyłanie gazu przez Nord Stream 1 nie będzie wznowione dopóki Siemens Energy nie naprawi usterek aparatury. Siemens zaprzecza jakoby Rosjanie zlecili naprawy i twierdzi, że usterki, na które powołuje się Gazprom, można usunąć na miejscu.

 • 5:55

  Szef ukraińskiego koncernu Enerhoatom oskarżył rosyjskie wojska, które okupują Zaporoską Elektrownię Atomową, o porywanie i turturowanie jej pracowników. - Około 200 osób zostało aresztowanych. Nie wiemy, co się z niektórymi stało, ani gdzie są - powiedział Petro Kotin gazetom z niemieckiej grupy medialnej Funke.

  Kotin powiedział, że ukraińscy pracownicy elektrowni byli zabijani lub torturowani. - To bardzo trudne dla naszego personelu, by tam teraz pracować, ale ci, którzy pozostali, doskonale wiedzą, że najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa nuklearnego i ochrona przed pożarem - podkreślił prezes Enerhoatomu. Poinformował, że przed rosyjską agresją na Ukrainę w Zaporoskiej Elelektrowni Atomowej pracowało 11 tysięcy osób, teraz pozostało tam około tysiąca ukraińskich pracowników.

 • 4:43

  Euromaidan Press opublikował wideo, w którym zarejestrowano przechwycony rosyjski wojskowy sprzęt elektroniczny i broń. Dokładna lokalizacja jest nieznana, ale przypuszczalnie nagranie pochodzi z obwodu charkowskiego.

 • 4:33

  Instytut Badań nad Wojną (ISW): Siły ukraińskie w Charkowie prowadzą znaczące manewry, odbiły około 400 kilometrów kwadratowych. Odbito osady na północ od Bałaklii.

  Zdaniem ISW siły ukraińskie wskutek udanego kontrnatarcia odrzuciły wojska przeciwnika prawdopodobnie za rzeki Doniec i Serednia Bałaklijka.

 • 4:33

  Proceder "filtracji" ludności ewakuowanej z terenów objętych wojną przypomina metody stalinowskie i stanowi próbę fizycznej eliminacji narodu ukraińskiego - powiedział w środę ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 • 4:33

  Charków po rosyjskich ostrzałach

 • 4:32

  Na polu walki z rosyjską armią siły ukraińskie robią powolne, ale znaczące postępy a na południowym froncie radzą sobie obecnie lepiej niż Rosjanie - powiedział w środę zastępca szefa Pentagonu Colin Kahl. - To dopiero początek. Myślę, że Ukraińcy robią powolne, ale znaczące postępy. Zobaczymy, jak się sprawy potoczą - stwierdził Colin Kahl podczas konferencji DefenseNews.

 • 4:32

  Podczas środowej rozmowy telefonicznej sekretarz stanu USA Antony Blinken omówił z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem sprawy dalszego wspierania Ukrainy, a także współpracy na polu energetyki jądrowej - podał Departament Stanu.

 • 4:32

  W okupowanym Melitopolu (obwód zaporoski) została zniszczona siedziba organizacji Razem z Rosją, powiązanej z rządzącą partią Jedna Rosja - przekazał mer tego miasta Iwan Fedorow.

 • 4:32

  Ukraina prowadzi kontrofensywę na południu kraju

 • 4:30

  Strona rosyjska zwróciła zwłoki brytyjskiego wolontariusza, na których są ślady tortur - poinformował ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec. "Brakujące części ciała, liczne rany i ślady tortur. Rosja zwróciła ciało brytyjskiego wolontariusza Paula Ureya" - napisał rzecznik w mediach społecznościowych.

 • 4:30

  Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał w środę, że ukraińscy obrońcy mają "dobre wieści" z obwodu charkowskiego. Chodzi o odbite z rąk rosyjskich okupantów miejscowości. Ich nazwa nie została jednak podana.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: