Ukraiński sztab generalny: siły zbrojne odparły rosyjską ofensywę na czterech kierunkach

Aktualizacja:
Autor:
asty,
ft,
pp/kab
Źródło:
tvn24.pl

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 168 dni. Sztab generalny w Kijowie poinformował, że siły zbrojne Ukrainy odparły rosyjską ofensywę na czterech kierunkach: słowiańskim, charkowskim, w rejonie Bachmutu oraz Awdijiwki. Jak oświadczył rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat, lotnisko wojskowe na okupowanym przez Rosję Krymie, gdzie doszło do serii wybuchów, było bazą dla samolotów bombardujących cele w Ukrainie. Wcześniej doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak przekazał, że ukraińska armia nie bierze odpowiedzialności za te eksplozje. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia w Ukrainie.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:27

  Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie siły prowadzą otwartą kampanię reklamową dla nowo utworzonej jednostki wojskowej i wysyłają wiadomości tekstowe, aby rekrutować mieszkańców okupowanego Mariupola.

 • 3:31

  Co najmniej osiem wybuchów odnotowano w obwodzie homelskim na Białorusi, przy granicy z Ukrainą. Według świadków, eksplozje miały miejsce w pobliżu lotniska Ziabrauka. Często stacjonują tam rosyjskie samoloty wojskowe – poinformował Franak Viacorka, doradca liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej.

 • 2:10

  Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował, że zagraniczni kredytodawcy zgodzili się zawiesić spłaty zewnętrznego zadłużenia jego kraju do 2024 r., co pozwoli - jak powiedział - zaoszczędzić prawie 6 mld dolarów.

  Premier poinformował też, że posiadacze obligacji przedsiębiorstw Ukrenergo i Ukravtodor również zgodzili się odroczyć spłaty. "Umożliwi to Ukrainie lepiej przygotować się na najtrudniejszy w historii sezon grzewczy i bardziej skutecznie usunąć uszkodzenia infrastruktury zniszczonej przez rosyjskich terrorystów" - napisał Szmyhal.

 • 0:57

  Specjalista OSINT-u (Open Source Intelligence) opublikował zdjęcia satelitarne prezentujące zniszczenia w rosyjskiej bazie lotniczej na Krymie.

 • 23:29

  Prezydent Ukrainy Włodymyr Zełenski zaapelował w środę wieczorem w nagraniu wideo do mieszkańców terenów okupowanych przez Rosję o informowanie o siłach wroga oraz osobach, które mu pomagają. Zapowiedział, że wszystkie okupowane ziemie ukraińskie zostaną wyzwolone.

 • 22:34

  Co najmniej sześć osób zginęło, a trzy zostały ranne w przeprowadzonym przez wojska rosyjskie ostrzale rakietowym Bachmutu w obwodzie donieckim Ukrainy - poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Dodał, że zaatakowano dzielnicę mieszkaniową.

  Siły rosyjskie ostrzelały dzielnicę mieszkaniową miasta z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych około południa. Według wstępnych szacunków uszkodzono 12 budynków, z których w czterech wybuchły pożary - relacjonował Kyryłenko we wpisie na Telegramie.

  Bachmut pozostaje jednym z najniebezpieczniejszych miejsc w obwodzie donieckim - ostrzegł Kyryłenko. Rosjanie nigdy nie walczyli z honorem i teraz też nie zaczną. Ich celem jest zabicie jak największej liczby cywilów, dlatego ponownie wzywam wszystkich do ewakuacji - zaapelował urzędnik.

  Rząd Ukrainy wydał 3 sierpnia rozporządzenie o przymusowej ewakuacji mieszkańców obwodu donieckiego w związku z toczącymi się tam walkami i niemożnością zapewnienia dostaw gazu w nadchodzącym sezonie grzewczym.

 • 22:32

  Rosyjski ostrzał dwóch miejscowości w obwodzie dniepropietrowskim, w którym zginęło 13 osób, świadczy o tym, że trzeba zwiększać pomoc wojskową dla Ukrainy - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

  "Im potężniejszą będziemy mieli broń, im dalszy będzie miała ona zasięg, tym szybciej zakończy się ta okrutna wojna" - stwierdził Zełenski w nagraniu, opublikowanym na Facebooku. Przekonywał, że im większe będą straty rosyjskie, tym szybciej armia ukraińska odbije okupowane tereny, i że cięższe straty zadawane Rosjanom przyspieszą koniec wojny.

  Zełenski wskazał, że w czwartek odbędzie się w Kopenhadze konferencja na temat pomocy zagranicznej dla Ukrainy. "Jestem wdzięczny wszystkim naszym partnerom, którzy rozumieją, że tylko zapewniając przegraną Rosji na polu walki, tylko poprzez straty rosyjskie - wojskowe, polityczne, gospodarcze - można przyspieszyć powrót bezpieczeństwa Ukrainy i całej Europy" - stwierdził.

 • 21:55

  W kawiarni "Ruski Bar" w Podgoricy kelnerzy noszą na służbowych ubraniach znak "Z", niesławny symbol rosyjskiej agresji na Ukrainę - poinformowała ambasada Ukrainy w Czarnogórze.

  "Jesteśmy oburzeni, że w stolicy Czarnogóry jeden z lokali gastronomicznych tak zuchwale i otwarcie wspiera rosyjskie zbrodnie przeciwko Ukrainie i ukraińskiemu narodowi" - przekazała ambasada we wpisie na Facebooku.

  Dodała, że ambasada kategorycznie potępia zachowanie administracji kawiarni, a o sytuacji poinformowano władze Czarnogóry, od których oczekuje oficjalnej reakcji.

  Sprawę opisał również czarnogórski dziennik "Pobjeda". "Od połowy marca rosyjski rząd używa tego symbolu do prowojennej propagandy, przejęli go także zwolennicy proputinowskiej polityki w Czarnogórze" - podał. Dziennik wylicza też długą listę państw, które zakazały używania tego symbolu, m.in. Polskę, Czechy, Niemcy i państwa bałtyckie.

 • 21:15

  Ukraińska armia nie tylko przygotowuje się do kontrofensywy, ale już ją prowadzi, co kilka dni odbijamy kolejne wioski i miasteczka, krok po kroku posuwamy się w stronę uwolnienia ukraińskiej ziemi spod rosyjskiej okupacji - powiedział były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

  Poroszenko był pytany w TVN24, jaka jest w tej chwili sytuacja militarna w Ukrainie i kto uzyskuje przewagę w wojnie. - Obecnie sytuacja jest trudna, zatrzymaliśmy ofensywę rosyjską na wschodzie, (prezydent Rosji, Władimir) Putin wielokrotnie obiecywał zdobycie kontroli nad całym Donbasem, ale to się nie wydarzało - powiedział były prezydent Ukrainy.

  Przekazał, że toczą się bardzo zacięte walki m.in. w Bachmucie, Słowiańsku i Kramatorsku. - Wszystko tam jest pod naszą kontrolą, w zeszłym tygodniu byłem na południu (Ukrainy), w Mikołajewie, na granicy z regionem Chersonia. Chciałbym powiedzieć, że ukraińska armia nie tylko przygotowuje się do kontrofensywy, ale już ją prowadzi, bo co kilka dni odbijamy koleje wioski, kolejne miasteczka. Krok po kroku posuwamy się w stronę uwolnienia ukraińskiej ziemi spod rosyjskiej okupacji - stwierdził Poroszenko.

 • 20:37

  Rosyjscy żołnierze odbyli szkolenie z obsługi irańskich dronów bojowych - podała telewizja CNN, powołując się na przedstawiciela administracji USA. Już wcześniej Stany Zjednoczone ostrzegały, że Rosja zamierza kupić irańskie bezzałogowce.

  Według cytowanego przez telewizję oficjela, szkolenie odbyło się w ciągu ostatnich kilku tygodni i było częścią porozumienia o kupnie irańskich dronów. CNN podaje, że chodzi o Shahed-191 and Shahed-129, zdolne do przenoszenia kierowanych rakiet.

  W lipcu doradca prezydenta USA Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan informował, że Iran zamierza sprzedać kilkaset dronów Rosjanom. Oficjele z Białego Domu i Pentagonu przedstawiali tę potencjalną transakcję jako dowód na skuteczność zachodnich sankcji, które uniemożliwiły Rosji produkcję własnych maszyn, by uzupełniać straty ponoszone w trakcie wojny z Ukrainą.

 • 20:08

  Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował, że rozmawiał z szefem rządu Norwegii Jonasem Gahrem Storem o współpracy w zaopatrzeniu Ukrainy w gaz.

  "Przygotowania do sezonu grzewczego. Rozmawiałem dzisiaj z premierem Norwegii o współpracy w zaopatrzeniu Ukrainy w gaz" - napisał Szmyhal na Twitterze. Wyraził wdzięczność stronie norweskiej za "gotowość do wspomożenia Ukrainy gazem" i za "całościowe poparcie" w walce z inwazją rosyjską.

  Wcześniej w środę szef biura (kancelarii) prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak powiedział, że Ukraina uważa za konieczne zakończenie "aktywnej fazy wojny" przed zimą. Wskazał na niebezpieczeństwo uderzeń rosyjskich na infrastrukturę ciepłowniczą i energetyczną kraju.

 • 19:28

  W lipcu rosyjski statek handlowy Sparta II odbył rejs z Syrii do Rosji. Na pokładzie jednostki prawie na pewno znajdowało się uzbrojenie, sam statek jest objęty sankcjami USA - podał Bloomberg. To pokazuje skalę strat Rosji na Ukrainie i potrzebę sięgania po rezerwowy sprzęt - dodała agencja.

 • 19:22

  Pierwszy Włoch został objęty śledztwem w sprawie zaciągnięcia się do korpusu ochotników walczących na Ukrainie przeciwko rosyjskim wojskom - podały włoskie media. To 19-letni mieszkaniec Genui, przedstawiony jako sympatyk środowiska skrajnej prawicy.

 • 18:22

  Szef MON Mariusz Błaszczak w Kopenhadze weźmie udział w konferencji donatorów wsparcia dla Ukrainy. Współgospodarzami wydarzenia będą ministrowie obrony: Danii, Wielkiej Brytanii i Ukrainy, a tematem obrad - sytuacja wywołana rosyjską agresją na Ukrainę i koordynacja wsparcia dla tego kraju.

  Jak przekazało w komunikacie MON, do udziału zaproszono ministrów obrony innych państw, w tym szczególnie państw Europy Północnej.

  "Tematem obrad będzie omówienie kryzysu na Ukrainie, wywołanego rosyjską agresją przeciwko temu państwu, wspólnych wysiłków na rzecz organizacji i koordynacji wsparcia dla Ukrainy oraz wzmocnienie współpracy pomiędzy Ukrainą a państwami Europy Północnej na rzecz pomocy Ukraińcom w ich walce przeciwko rosyjskiej inwazji. Uczestnicy konferencji skupią się na omówieniu dalszego wsparcia i współpracy długoterminowej, w tym szkoleniu żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy" - informuje resort obrony.

 • 18:19

  Ukraina chce podjąć wszelkie wysiłki, by przed nadejściem zimy zakończyć aktywną fazę wojny wszczętej przez Rosję - powiedział Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  Jako powód wskazał niebezpieczeństwo ataków rosyjskich na ukraińską infrastrukturę ciepłowniczą i energetyczną.

  - Armia rosyjska nadal atakuje obiekty naszej infrastruktury. Stanowi to jeden z ich celów, z czym nawet się nie kryją. Z tego m.in. powodu chcemy podjąć wszelkie wysiłki, by aktywną fazę wojny zakończyć przed upływem jesieni - powiedział w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina.

 • 18:09

  130 duńskich instruktorów wojskowych wyjedzie wkrótce do Wielkiej Brytanii w celu przeszkolenia Ukraińców, którzy mają zasilić ukraińską armię - poinformował duński resort obrony. Niewykluczone, że podobne kursy odbędą się także w Danii.

  Wcześniej do brytyjskiego programu szkoleniowego, mającego przygotować do obrony Ukrainy w ciągu 120 dni 10 tys. obywateli tego kraju, włączyli się wojskowi ze Szwecji oraz Finlandii. Akces ogłosiła także Holandia oraz Kanada.

 • 17:59

  Rosyjskiej dziennikarce Marinie Owsiannikowej, zatrzymanej za protesty przeciwko wojnie z Ukrainą, przedstawiono zarzuty dotyczące "rozpowszechniania fałszywych informacji" o armii rosyjskiej. Grozi jej 10 lat więzienia - poinformował adwokat Dmitrij Zachwatow.

  Jak przekazał, Owsiannikowa spędzi noc z 10 na 11 sierpnia na komisariacie w centrum Moskwy. Przekazał też, że jest przesłuchiwana jako osoba podejrzana. Adwokat wypowiadał się dla niezależnego portalu OWD-Info, monitorującego zatrzymania w Rosji.

 • 16:55

  Ukraina nie traci nadziei na to, że rozwijanie kontaktów z ChRL może sprawić, że kraj ten zajmie stanowisko bardziej proukraińskie. Obecnie stanowisko Chin jest neutralne - powiedział szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

  "Ukraina jest bardzo zainteresowana, by relacje z Chinami były możliwe do prognozowania, jasne i wzajemnie korzystne" - oświadczył Jermak w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina. Przyznał, że w rozstrzygnięciu wojny pomiędzy Rosją i Ukrainą wiele zależy od stanowiska Pekinu, którego wpływ na Moskwę jest znaczny.

  "Nasze drzwi są otwarte. Piłka jest po stronie naszych partnerów chińskich" - ocenił szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

 • 16:00

  Prezydent Litwy Gitanas Nauseda skreślił z listy osób odznaczonych Orderem Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina V klasy znaną litewską parę łyżwiarzy figurowych Margaritę Drobiazko i Povilasa Vanagasa.

  W ocenie szefa państwa sportowcy "wymazali swoje osiągnięcia cynicznym aktem uczestnictwa w komercyjnej imprezie w Soczi".

 • 15:47

  Rezerwiści w Rosji są wbrew swojej woli wysyłani na ćwiczenia do sąsiadującego z Ukrainą obwodu biełgorodzkiego. Kto odmawia, zostaje wysłany siłą - poinformował niezależny rosyjski portal Wiorstka.

  Rosyjscy obrońcy praw człowieka otrzymali dziesiątki zgłoszeń od rezerwistów, którzy skarżyli się, że zostali wezwani do wojskowych komend uzupełnień, zmuszeni do podpisania dokumentów i wysłani do wojskowego obozu szkoleniowego w obwodzie biełgorodzkim bez przejścia badań lekarskich i potwierdzenia kategorii zdolności do służby wojskowej.

  Co najmniej 10 rezerwistów i tyluż poborowych z Petersburga i obwodu leningradzkiego zostało już wywiezionych na szkolenie.

 • 15:37

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że trzej bojownicy z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) zostali skazani na 15 lat więzienia za zdradę stanu. Armia ukraińska wzięła ich do niewoli w obwodzie sumskim w marcu.

 • 15:26

  W wyniku precyzyjnych ukraińskich ostrzałów, do których doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek, most na Dnieprze w okupowanej Nowej Kachowce na południu Ukrainy jest niezdatny do użytku - oświadczyły dowództwo operacyjne Południe ukraińskich sił zbrojnych i władze obwodu chersońskiego.

  "Nasza kontrola ogniowa, ustanowiona nad szlakami transportowymi i logistycznymi na tymczasowo okupowanych terenach obwodu chersońskiego, doprowadziła do utrwalenia statusu mostu w pobliżu Kachowskiej Elektrowni Wodnej jako niezdatnego do użytku. Precyzyjne, ale skuteczne uderzenie" - napisano w komunikacie dowództwa.

 • 15:24

  Wtorkowy atak na bazę rosyjskich sił powietrznych w Nowofedoriwce na zaanektowanym Krymie był dziełem ukraińskich sił specjalnych - podał dziennik "Washington Post", powołując się na ukraińskiego urzędnika.

 • 14:38

  Pochwalam odwagę wszystkich pracowników Amnesty International (AI), którzy zdecydowali się odejść z organizacji po publikacji zwodniczego raportu o Ukrainie - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

  "To trudna do podjęcia decyzja, ale jedyna moralnie właściwa. Wykorzystywanie marki AI w celu zniekształcania obrazu rzeczywistości i granie na korzyść rosyjskiej propagandy jest nie do zaakceptowania" - skomentował.

 • 14:07

  Wzywamy Rosję do natychmiastowego wycofania swoich wojsk z terytorium Ukrainy i przekazania rządowi w Kijowie pełnej kontroli nad Zaporoską Elektrownią Atomową na południu kraju - oświadczyli ministrowie spraw zagranicznych państw G7.

  Szefowie dyplomacji wezwali też Kreml do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej sąsiedniego państwa, a także przywrócenia władzom w Kijowie zwierzchnictwa nad "wszystkimi obiektami jądrowymi, znajdującymi się w uznanych przez społeczność międzynarodową granicach Ukrainy w celu zapewnienia ich bezpiecznego funkcjonowania".

 • 13:35

  Zaatakowane we wtorek lotnisko wojskowe na okupowanym przez Rosję Krymie było bazą dla samolotów bombardujących cele w Ukrainie – oświadczył rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat.

  - Stamtąd startują samoloty, które wyposażone są w rakiety. Obecnie, gdzieś od trzech miesięcy, nie wlatują one w strefę działalności naszej obrony przeciwlotniczej. Niemniej jednak startują i dokonują ataków z użyciem niebezpiecznych rakiet – powiedział, występując w codziennym "maratonie wojennym" ukraińskich telewizji.

  Ihnat wyraził nadzieję, że atak na lotnisko w Nowofedoriwce, która znajduje się na zachodnim wybrzeżu Krymu, częściowo unieruchomi samoloty Rosjan.

  - Okupanci rozmieścili tam głównie myśliwce Su-30 oraz bombowce Su-24. Był tam także widziany samolot transportowy Ił-76. Możliwe, że były i helikoptery. Mamy nadzieję, że zostały zniszczone. Uszkodzenie takiego lotniska jest istotne, a jeśli przy tym zniszczonych zostało jeszcze z dziesięć samolotów, to jest to bardzo dobra wiadomość – oświadczył wojskowy.

 • 13:21

  Rosyjskie władze okupacyjne starają się przekonać mieszkańców zajętych terenów Ukrainy, że kraj został podzielony między Polskę i Rosję – poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na swojej stronie internetowej.

 • 12:33

  Ostrzegamy, że wszyscy obywatele Uzbekistanu, którzy wstąpią do tzw. uzbeckiego batalionu ochotniczego i pojadą walczyć na Ukrainę po stronie rosyjskiej armii, narażą się na karę 10 lat pozbawienia wolności - oświadczyła w środę ambasada Uzbekistanu w Moskwie.

  O wstępowanie do takiej formacji zbrojnej do swoich rodaków mieszkających w Rosji zaapelował we wtorek przewodniczący stowarzyszenia uzbeckiej społeczności Kraju Permskiego Dżahongir Dżalolow.

 • 11:51

  W okupowanym przez Rosjan Mariupolu rozpoczęła się tajna mobilizacja na wojnę z Ukrainą. Mieszkańcy otrzymują SMS-y z propozycjami dobrze płatnej służby w armii wroga, ale to podstęp - poinformowała w środę na Telegramie lojalna wobec Kijowa rada miasta.

  "W rzeczywistości (okupanci) po prostu zbierają ludzi i wysyłają na front, podobnie jak miało to miejsce w Doniecku. Świadczy to o tym, że na (polu walki) wcale nie wiedzie im się tak dobrze, jak próbują pokazać w swoich propagandowych mediach. Boją się ukraińskiej kontrofensywy i są gotowi wykorzystać mieszkańców zajętych terytoriów jako mięso armatnie do osłony swoich pozycji" - wyjaśnił samorząd Mariupola.

 • 11:01

  Siły rosyjskie przerzucają przez okupowany Mariupol nad Morzem Azowskim systemy rakietowe S-300, zapewne w pobliże linii frontu w obwodzie donieckim – oświadczył w środę doradca lojalnego wobec Kijowa mera miasta Petro Andriuszczenko na Telegramie.

 • 10:54

  Wojna Rosji z Ukrainą przypomina dzisiaj rozgrywkę dwóch sztabów generalnych, w której stawką jest to, kto kogo przechytrzy i zmusi do zadania pierwszego ciosu - ocenił ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow w rozmowie z rosyjskim opozycjonistą Markiem Fejginem.

  W opinii Żdanowa zasadniczym "polem gry" są doniesienia z frontu i oświadczenia sztabów o realizowanych lub planowanych atakach - ukraińskiej kontrofensywie na południu, w obwodach chersońskim i zaporoskim oraz możliwej rosyjskiej odpowiedzi w postaci frontalnego natarcia w tamtych regionach.

  "Sukcesy Ukraińców (na południowym odcinku frontu - red.) zmusiły przeciwnika do przegrupowania na dużą skalę. Rosyjskie siły dwukrotnie zwiększyły liczebność swego zgrupowania na prawym brzegu Dniepru (w okolicach miasta Chersoń - red.), ale nie puściliśmy tam świeżych sił wroga, które dotarły z Rosji przez Krym. Te batalionowe grupy taktyczne tkwią teraz gdzieś pod Melitopolem, a na prawy brzeg (przedostały się) tylko zmęczone, przetrzebione jednostki. Teraz pułapka na myszy rzeczywiście się zatrzasnęła" - relacjonował Żdanow

 • 10:36

  Płonie zbiornik ropy naftowej w rosyjskim Jejsku, który leży naprzeciwko okupowanego przez Rosjan ukraińskiego Mariupola nad Morzem Azowskim – poinformował w środę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

  "W rosyjskim Jejsku, który leży prawie naprzeciwko Mariupola (…) nagle wybuch rano. Pali się zbiornik ropy. Może ktoś niecelnie wystrzelił w pobliżu" – napisał Andriuszczenko.

 • 9:24

  Ukraińscy partyzanci uszkodzili sztab putinowskiej partii Jedna Rosja w okupowanym Melitopolu w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy – poinformował w środę mer miasta Iwan Fedorow w ukraińskiej telewizji.

  Podkreślił, że w środę padły ze strony sił oporu deklaracje, że "ogłoszono polowanie na wszystkie osoby mające związek z pseudoreferendum na okupowanym terytorium obwodu zaporoskiego" w sprawie ewentualnego przyłączenia tych terenów do Rosji.

  Wcześniej lokalny portal RIA Melitopol zamieścił zdjęcia zbitych szyb i rozerwanych fragmentów fasady sztabu Jednej Rosji w mieście. "Melitopolscy partyzanci przekazali wiadomość wszystkim kolaborantom, którzy szykują pseudoreferendum w obwodzie zaporoskim" – napisano. RIA Melitopol pisze, że "na razie obeszło się bez ofiar", ale wybuch jest ostrzeżeniem dla każdego, kto rozważa wzięcie udziału w organizacji pseudoreferendum w sprawie przynależności regionu.

 • 9:23

  Od 24 lutego, czyli początku inwazji na Ukrainę, rosyjska armia straciła już około 42,8 tys. żołnierzy, a także m.in.: 1832 czołgi, 4086 pojazdów opancerzonych, 232 samoloty, 193 śmigłowce, 971 systemów artyleryjskich, 261 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 133 systemy przeciwlotnicze, 766 dronów, 3005 pojazdów i cystern oraz 15 jednostek pływających.

  Według ukraińskiej armii siły agresora straciły we wtorek m.in. dziewięć samolotów, około 160 żołnierzy, 15 czołgów, 10 pojazdów opancerzonych, siedem systemów artyleryjskich i dziewięć dronów. Największe straty wojska przeciwnika poniosły na kierunku donieckim - czytamy w komunikacie sztabu na Facebooku

 • 9:01

  Rosja "niemal na pewno" utworzyła nową formację sił lądowych, 3. Korpus Armijny, który stacjonuje w miejscowości Mulino, leżącej około 360 kilometrów na wschód od Moskwy - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  Rosja prawdopodobnie planuje pozyskać dużą część personelu 3. Korpusu Armijnego z nowo utworzonych batalionów ochotniczych, które obecnie poszukują rekrutów na obszarze całego kraju. Lokalni rosyjscy politycy potwierdzili, że potencjalnym żołnierzom nowej formacji oferowane są "lukratywne premie pieniężne po rozmieszczeniu na Ukrainie" - przekazał brytyjski resort.

  "Korpus rosyjskiej armii zazwyczaj składa się z 15-20 tys. żołnierzy, ale Rosji prawdopodobnie trudno będzie doprowadzić 3. Korpus Armijny do takiej liczebności, biorąc pod uwagę bardzo ograniczony poziom powszechnego entuzjazmu dla zgłaszania się na ochotnika do walki na Ukrainie" - skomentował wywiad Wielkiej Brytanii.

  Jak dodano, nowa formacja prawdopodobnie nie będzie miała decydującego znaczenia dla rosyjskiej kampanii na Ukrainie.

  Zgodnie z informacjami brytyjskiego wywiadu rosyjscy dowódcy dalej muszą skupiać się na próbach wzmocnienia ofensywy w Donbasie na wschodzie Ukrainy, jak i wzmocnienia obrony przed ukraińskimi kontratakami na południu kraju.

 • 8:50

  Od środy kraje Unii Europejskiej nie mogą importować rosyjskiego węgla, ponieważ skończył się okres przejściowy przewidziany w piątym pakiecie sankcji unijnych przyjętych w kwietniu - przypomniał brukselski portal informacyjny Politico.

  Zakaz importu nie przewiduje żadnych wyjątków. Dopilnowanie, żeby był on respektowany, należy do krajów członkowskich.

 • 8:27

  Trzy osoby zginęły w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodów donieckiego i zaporoskiego Ukrainy – poinformowały w środę władze obwodowe na Telegramie.

  Dwie osoby poniosły śmierć, a sześć zostało rannych w mieście Oczeretyne i wsi Szewczenko w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – napisał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

  Jedna kobieta zginęła natomiast w mieście Kuszuhum w obwodzie zaporoskim na południu kraju, gdzie w wyniku ostrzału zniszczone zostały trzy budynki, a prawie 30 uległy uszkodzeniu – poinformował sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew

 • 8:15

  11 osób zginęło, a 13 zostało rannych w nocy z wtorku na środę w wyniku ostrzelania przez rosyjskie wojska z wyrzutni rakietowych dwóch miejscowości w rejonie nikopolskim obwodu dniepropietrowskiego na południu Ukrainy - powiadomił szef regionalnych władz Wałentyn Rezniczenko.

  "Tragiczna noc. (...) Wróg dwukrotnie zaatakował okolicę z wyrzutni Grad, wystrzeliwując 80 pocisków w kierunku dzielnic mieszkalnych. Uderzenie było celowe i podstępne, bowiem dokonano go, gdy ludzie spali w swoich domach" - napisał gubernator na Telegramie

 • 7:32

  Nauczyciele z okupowanego przez siły rosyjskie Enerhodaru w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy utworzyli dla dzieci tego miasta szkołę online, prowadzoną z terenów kontrolowanych przez władze ukraińskie – podał w środę mer Enerhodaru Dmytro Orłow.

  "Nasze dzieci będą się uczyć w szkole ukraińskiej" - oświadczył. "Kierownictwo nad tym projektem objęły osoby przebywające w Zaporożu. Od 1 września wszyscy uczniowie enerhodarskich placówek oświatowych będą mogli włączyć się do nauki" – zapewnił Orłow na Telegramie.

 • 7:26

  Siły rosyjskie usiłują wznowić natarcie w kierunku Donieck-Pisky na wschodzie Ukrainy - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

  Do czwartku mają trwać rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe. Na kierunku wołyńskim i poleskim utrzymuje się zagrożenie rosyjskich ataków rakietowych i lotniczych z terytorium Białorusi.

  W obwodzie donieckim na wschodzie siły rosyjskie atakowały m.in. okolice Marjinki, Awdijiwki i Krasnohoriwki, a także Bachmutu i Wuhłedaru. Wojska ukraińskie odparły natarcie przeciwnika na kierunkach Mineralne-Awdijiwka i Spartak-Awdijiwka.

  Wojska rosyjskie ostrzeliwały też liczne miejscowości w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju oraz miejscowości na linii frontu na południu

 • 4:31

  Instytut Studiów nad Wojną: Rosyjscy urzędnicy na terenach okupowanych próbują ustalić zasady dla funkcjonowania tamtejszych szkół, ale prawdopodobnie napotykają na opór ze strony rodziców i urzędników szkolnych.

 • 4:30

  Instytut Studiów nad Wojną: Rosyjskie i ukraińskie źródła donoszą o serii dużych eksplozji głęboko w okupowanym przez Rosję obwodzie cherońskim i naKrymie, ale jak dotąd władze ukraińskie nie przyznają się do ataków.

 • 4:30

  Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zasugerował, że przyczyną wybuchu na Krymie może być niekompetencja Rosjan lub atak partyzantów - podała agencja Reutera. – Ludzie żyjący pod okupacją rozumieją, że ona dobiega końca – dodał.

 • 4:30

  Ukraina nie bierze odpowiedzialności za wtorkowe eksplozje w rosyjskiej bazie lotniczej na Krymie - oświadczył we wtorek doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak i zasugerował, że za atak mogą być odpowiedzialni partyzanci - podała agencja Reutera, cytując wypowiedź Podolaka dla największej rosyjskiej niezależnej telewizji Dożd.

 • 4:30

  Wołodymyr Zełenski:To rosyjska wojna z Ukrainą i całą wolną Europą zaczęła się na Krymie i musi zakończyć się na Krymie, jego wyzwoleniem.

 • 4:29

  Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) nie widzi bezpośredniego zagrożenia w ukraińskiej elektrowni atomowej w Enerhodarze po tym, jak władze Ukrainy poinformowały agencję, że pomiary promieniowania pozostają na normalnym poziomie - oświadczył w siedzibie organizacji w Wiedniu szef MAEA Rafael Grossi. W piątek i sobotę wojska rosyjskie ostrzelały teren elektrowni.

 • 4:29

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych, w dniu, w którym na rosyjskim lotnisku wojskowym w Nowofedoriwce na zachodnim brzegu Krymu doszło do serii wybuchów, przypomniał, że od zajęcia Krymu zaczęła się rosyjska wojna z Ukrainą i tam też musi się zakończyć. Prezydent powiedział, że wierzy w odzyskanie półwyspu przez Ukrainę.

 • 4:29

  Od wczorajszego dnia szerzą się paniczne słuchy, jakoby z miasta miano ewakuować ludzi; chcę wszystkich uspokoić – obecnie nie ma powodów do masowej ewakuacji mieszkańców miasta - napisał na Telegramie sekretarz rady miejskiej położonego na południu Ukrainy Zaporoża Anatolij Kurtiew.

 • 4:29

  Amerykański Departament Stanu poinformował, że przekaże Ukrainie 89 mln dolarów na usuwanie min pozostawionych przez rosyjskie wojska. Porównał przy tym praktyki sił rosyjskich w tym względzie do taktyki Państwa Islamskiego i dodał, że teren dotknięty problemem równy jest ok. połowie powierzchni Polski.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, ft, pp/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości