Piosenkarka zwolniona z więzienia. Sąd uznał karę za niewspółmierną

Źródło:
PAP

Hozan Cane, niemiecka piosenkarka kurdyjskiego pochodzenia, po dwóch latach została zwolniona z tureckiego więzienia. Została skazana na 6 lat i 3 miesiące pozbawienia wolności za przynależność do organizacji terrorystycznej - podał portal niemieckiego nadawcy Deutsche Welle.

Adwokat piosenkarki - Hozan Cane to pseudonim artystyczny, artystka naprawdę nazywa się Saide Inac - powiedział niemieckiej agencji dpa, że wyszła ona z więzienia w Stambule w nocy ze środy na czwartek po decyzji sądu, który nakazał jej zwolnienie. Wcześniej sąd orzekł, że zasądzona kara 6 lat i 3 miesięcy więzienia była niewspółmierna.

- Piosenkarce zakazano opuszczania kraju, a jej proces będzie kontynuowany 20 października - poinformował mecenas Newroz Akalan. Proces jej córki, Gonul Ors, również oskarżonej o terroryzm, będzie kontynuowany w czwartek - podał w czwartek portal Deutsche Welle.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Hozan Cane jest niemiecką piosenkarką kurdyjskiego pochodzenia Youtube/Hozan Canê

Wznowiony proces

Cane została aresztowana w czerwcu 2018 roku w prowincji Edirne na zachodzie Turcji, gdy brała udział w wydarzeniach wyborczych prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) przed wyborami krajowymi. Została oskarżona o członkostwo w separatystycznej, zdelegalizowanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) i w listopadzie 2018 roku dostała wyrok 6 lat i 3 miesięcy więzienia. Zarówno Turcja, jak i UE i USA uważają PKK za organizację terrorystyczną.

Proces Cane został wznowiony w sierpniu tego roku, gdy sąd apelacyjny stwierdził, że "nie ma wyraźnych dowodów na to, że podsądna jest członkiem organizacji terrorystycznej".

CZYTAJ: Kurdyjska aktywistka nie żyje. Amerykanie zaniepokojeni egzekucjami cywilów w Syrii

Kość niezgody w relacjach między Berlinem a Ankarą

Zwolnienie Cane zostało z zadowoleniem przyjęte przez niemieckich polityków. Zatrzymania w ostatnim czasie w Turcji osób o podwójnym niemiecko-tureckim obywatelstwie stało się kością niezgody w relacjach między Berlinem a Ankarą.

Rzecznik frakcji socjaldemokratów w Bundestagu do spraw praw człowieka Frank Schwabe obiecał kontynuować kampanię, której celem jest sprowadzenia Cane do Niemiec. "Hozan Cane nie przebywa już w więzieniu. Ale nie wolno jej jeszcze opuszczać Turcji" - napisał Schwabe na Twitterze. Dodał, że "będzie nadal walczył, by wraz z córką wróciła do Niemiec". W rozmowie z dpa polityk SPD podkreślił, że Hozan Cane niesłusznie trafiła do więzienia. - Jest piosenkarką, która aktywnie zajmowała się swoją sztuką. A to nie jest przestępstwo - zaznaczył.

Urodzona w Turcji Cane uciekła do Niemiec w latach 90. XX wieku, w czasie, gdy tureckie władze rozprawiały się z Kurdami - podał portal Deutsche Welle. Szukała azylu w Niemczech po aresztowaniu, torturowaniu i nękaniu. Cane jest naturalizowaną obywatelką Niemiec i przed aresztowaniem mieszkała w Kolonii na zachodzie RFN.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Youtube/Hozan Canê

Tagi:
Raporty: