System wczesnego ostrzegania nad Polską. Reporter TVN24 na pokładzie samolotu AWACS

Źródło:
TVN24
AWACS lata nad polskim niebem
AWACS lata nad polskim niebemTVN24
wideo 2/5
AWACS lata nad polskim niebemtvn24

NATO-wski samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia AWACS od czasu ataku Rosji na Ukrainę jest prawie bez przerwy w powietrzu. Na pokładzie "latającego superradaru" kilka godzin spędził reporter TVN24 Artur Molęda. - Jesteśmy mniej więcej na wysokości 10 tysięcy metrów i przelatujemy nad Polską - opowiadał dziennikarz.

- Uczestniczymy w misji, która ma na celu dbanie o bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, o bezpieczeństwo mieszkańców tego regionu - powiedział Artur Molęda.

AWACS, "latający radar"

- Na naszych radarach pojawiają się obiekty latające na małych i dużych wysokościach, jak również obiekty pływające. Dzięki temu, że jesteśmy na wysokości 10 tysięcy metrów zasięg radaru jest około 500-520 kilometrów za linię horyzontu – wyjaśnił starszy chorąży sztabowy Marek Smoleń, technik radaru. - Latając na wysokościach niższych, jak latają inne samoloty, tudzież (znajdują się) stacje naziemne, można obserwować tylko obiekty do horyzontu. Jest to spowodowane krzywizną ziemi - dodał.

Rosyjski atak na Ukrainę (stan na 01.03.2022 godz. 11)Ośrodek Studiów Wschodnich

Załogi samolotu są międzynarodowe. Jednorazowo koniecznych jest 17 osób, by obsługiwać AWACS-a. Jedna zmiana trwa około 10 godzin.

Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych

Informacje zdobyte przez latający superradar przekazywane są do naziemnych stanowisk dowodzenia, analizowane i wysyłane dalej.

NATO-wski AWACS lata nad PolskąTVN24

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Autorka/Autor:eŁKa/rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: