Strzelanina w klinice aborcyjnej w USA. 3 osoby nie żyją, 9 rannych

Aktualizacja:

Zginęły 3 osoby, a 9 kolejnych zostało rannych w strzelaninie w klinice aborcyjnej w Colorado Springs w Stanach Zjednoczonych. Uzbrojony mężczyzna wtargnął do budynku, a następnie doszło do wymiany ognia pomiędzy nim i interweniującą policją. Po wielogodzinnej akcji napastnik został aresztowany.

Do ataku doszło w północno-zachodniej części miasta Colorado Springs w stanie Kolorado. Przed południem czasu lokalnego policja otrzymała zgłoszenie o napastniku strzelającym z broni palnej na Centennial Boulevard, gdzie znajduje się klinika aborcyjna Planned Parenthood.

Wtargnął z bronią do kliniki

Według świadków napastnik, uzbrojony w broń o "dużej sile rażenia", wtargnął do strzeżonego przez ochroniarzy budynku. Na miejscu bardzo szybko pojawiła się policja, a także policyjne oddziały specjalne SWAT. Funkcjonariusze po wejściu do kliniki napotkali napastnika i doszło do wymiany ognia.

Ostatni bilans tragedii mówił o jednym zmarłym funkcjonariuszu. Jednak lokalne władze poinformowały, że kolejne dwie osoby zmarły w szpitalu w wyniku odniesionych podczas strzelaniny ran. Pozostałe dziewięć osób wciąż jest w szpitalu, "są w dobrym stanie" - powiedziała rzeczniczka policji w Colorado Springs Catherine Buckley.

Akcja policji trwała pięć godzin, a okolica kliniki została ogrodzona przez służby bezpieczeństwa. Ostatecznie napastnik został zatrzymany - policjantom udało się go przekonać do złożenia broni i poddania się. Nieznany jest motyw jego ataku, nie ujawniono również jego tożsamości.

Kontrowersyjne kliniki

Kliniki Planned Parenthood oferują m.in. usługi aborcyjne, testy ciążowe oraz badania pod kątem chorób wenerycznych.

Przeprowadzanie aborcji jest kwestią silnie dzielącą Amerykanów, a kliniki przeprowadzające takie zabiegi są częstym celem gróźb i ataków ze strony radykalnych przeciwników aborcji. Od 1977 roku zginęło co najmniej 8 pracowników klinik aborcyjnych w USA i odnotowano w sumie niemal siedem tysięcy najść, podpaleń, gróźb i przypadków grożenia śmiercią.

Jak zauważa również agencja Reuters, w zeszłym roku dopuszczalność aborcji była jednym ze szczególnie gorących tematów w trakcie kampanii wyborczej do Senatu, w której rywalizowali ze sobą w stanie Kolorado demokrata Mark Udall oraz republikanin Cory Gardner, który ostatecznie zwyciężył.

Autor: mm//rzw / Źródło: reuters, pap