Siuksowie oderwali się od USA

 
www.russellmeans.comTen człowiek deklarował odłączenie państwa Siuksów od USA

Północnoamerykańscy Siuksowie, plemię, z którego wywodzą się słynni Siedzący Byk i Szalony Koń, wypowiedzieli porozumienia z USA sprzed 150 lat. Indianie utworzyli własne państwo - podał serwis internetowy FOX News.

- Nie jesteśmy już więcej obywatelami Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, wszyscy żyjący na obszarze pięciu stanów otaczających nasz kraj mogą się do nas przyłączyć - mówił indiański aktywista Russell Means.

Delegacja przywódców Siuksów dostarczyła Departamentowi Stanu wiadomość informującą, że jednostronnie zrywają porozumienia obowiązujące ich z rządem Stanów Zjednoczonych.

Nowy kraj Siuksów składa się z części pięciu stanów: Nebraska, Południowa i Północna Dakota, Montana i Wyoming. Indianie zapowiadają, że będą na tym terenie obowiązywać osobne paszporty, prawa jazdy, a mieszkający tam ludzie będą zwolnieni od podatków. - Będzie to zachętą dla wszystkich, którzy się zrzekną obywatelstwa amerykańskiego - tłumaczy Means.

- Traktaty podpisane przez USA 150 lat temu były jedynie "bezwartościowymi słowami na bezwartościowym papierze" - tłumaczą wolnościowi aktywiści Indian. A zerwanie umów i ustanowienie nowego kraju jest według nich całkowicie legalne. Indianie powołują się na zapisy konstytucji USA - pisze FOX News.

Źródło: Onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: www.russellmeans.com

Pozostałe wiadomości