Sinead O'Connor nie żyje 

Autor:
mjz//now
Źródło:
Reuters
Irlandzka piosenkarka Sinead O'Connor nie żyje. Miała 56 lat
Irlandzka piosenkarka Sinead O'Connor nie żyje. Miała 56 latReuters
wideo 2/3
ReutersIrlandzka piosenkarka Sinead O'Connor nie żyje. Miała 56 lat

Zmarła irlandzka piosenkarka Sinead O'Connor - podał Reuters, powołując się na "The Irish Times". Artystka miała 56 lat. Największą, światową sławę przyniósł jej przebój "Nothing Compares 2 U".

"Z wielkim smutkiem ogłaszamy odejście naszej ukochanej Sinead. Jej rodzina i przyjaciele są zdruzgotani i proszą o prywatność w tym bardzo trudnym czasie" - przekazali w oświadczeniu bliscy piosenkarki.

O'Connor osierociła troje dzieci. Jej syn, Shane, zmarł w zeszłym roku w wieku 17 lat. Media informowały, że popełnił samobójstwo.

"Jej muzyka była podziwiana na całym świecie, a jej talent był niezrównany" - napisał w mediach społecznościowych irlandzki premier Leo Varadkar. Złożył też kondolencje jej rodzinie, przyjaciołom oraz "wszystkim, którzy kochali jej muzykę".

Sławę zdobyła dzięki piosence "Nothing Compares 2 U"

Sinead O'Connor zadebiutowała w latach osiemdziesiątych w zespole In Tua Nua. Karierę solową rozpoczęła w 1986 roku płytą "The Lion and the Cobra". Największy rozgłos piosenkarka zyskała po wydaniu drugiej płyty zawierającej utwór "Nothing Compares 2 U", napisany przez Prince’a. Piosenka dotarła do pierwszych miejsc list przebojów i stała się jej największym przebojem w karierze. Utworowi towarzyszył teledysk, nakręcony w Paryżu. W 1991 roku płyta "I Do Not Want What I Haven’t Got" została nagrodzona statuetką Grammy za najlepszy album muzyki alternatywnej. Była także znana z występów z wieloma innymi wykonawcami, między innymi Rogerem Watersem i Peterem Gabrielem.

"O'Connor wdarła się na światową scenę muzyczną swoją hipnotyzującą wersją utworu napisanego pierwotnie przez Prince'a, gdzie w teledysku stoi zwrócona twarzą bezpośrednio do kamery. Teledysk został obejrzany prawie 400 milionów razy w serwisie YouTube" - zwrócił uwagę Reuters.

Sinead O'Connor została w tym roku wyróżniona nagrodą za Klasyczny Album Irlandii, przyznawaną przez irlandzką telewizję publiczną RTE.

"Zuchwała i szczera", znana z wyrazistych poglądów

Reuters napisał, że piosenkarka zostanie zapamiętana nie tylko ze swojej muzyki, ale także ze swojej charakterystycznej, ogolonej głowy i wyrazistych poglądów w sprawach religii, seksu, feminizmu i wojny.

Agencja pisze także, że na początku lat 90 O'Connor zmieniła postrzeganie wizerunku kobiet w muzyce. "Zuchwała i szczera - jej ogolona głowa, zbolały wyraz twarzy i bezkształtna garderoba stanowią bezpośrednie wyzwanie dla od dawna panujących w kulturze popularnej wyobrażeń o kobiecości i seksualności" - stwierdzono.

Sinead O'ConnorBart Sherkow/Shutterstock

Reuters przypomniał także, że w 1992 roku piosenkarka podarła zdjęcie papieża Jana Pawła II podczas występu telewizyjnego w programie 'Saturday Night Live'". Był to wówczas gest sprzeciwu wobec tuszowania przez Kościół katolicki przypadków pedofilii w jego szeregach.

Sinead O'ConnorMatteo Chinellato/Shutterstock

"The Irish Times" przypomniał, że O'Connor przeszła na islam w 2018 roku i zmieniła nazwisko na Shuhada Sadaqat, choć nadal występowała pod nazwiskiem Sinead O'Connor. W 2021 roku O'Connor wydała wspomnienia, a w 2022 roku film o jej życiu wyreżyserowała Kathryn Ferguson.

Sinead O'Connor w przeszłości wielokrotnie mówiła publicznie o swoich problemach rodzinnych. Piosenkarka cierpiała na zaburzenia afektywne dwubiegunowe.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz//now

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl