Świat

Siemoniak: nie ma żadnych przeszkód, by sprzedawać broń Ukrainie

Świat


Jest coraz mniej perspektyw na pokojowe rozwiązanie kryzysu ukraińskiego - ocenia wicepremier minister obrony Tomasz Siemoniak. Nieskrywanym celem Rosji jest zablokowanie europejskiej drogi Ukrainy - ocenił. Dodał też, że "nie ma żadnych przeszkód" do sprzedaży przez polski przemysł broni dla Ukrainy.

Podkreślę, nie ma żadnych przeszkód do sprzedaży broni przez polski przemysł dla Ukrainy, na dogodnych dla Ukrainy warunkach Tomasz Siemoniak

- Jest coraz mniej perspektyw na pokojowe rozwiązanie kryzysu ukraińskiego; oceniam, że czekają nas w związku z tym bardzo ciężkie miesiące i lata, bo nieskrywanym celem Rosji jest zablokowanie europejskiej drogi Ukrainy - powiedział Siemoniak w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie. - Ponieważ Rosja - również jawnie - używa środków militarnych tworzy to długofalowe zagrożenia dla Europy - podkreślił. Wicepremier podkreślił, że w rząd w grudniu przyjął plan wzmocnienia bezpieczeństwa Polski i przypomniał, że bezpieczeństwo naszego kraju było jednym z centralnych punktów expose premier Ewy Kopacz. Zaznaczył, że bezpieczeństwo militarne jest "absolutnym priorytetem" rządu.

- Za strategiczną uważamy współpracę wojskową z Ukrainą. Tu na pierwszy plan wysuwa sie tworzenie brygady polsko-ukraińsko-litewskiej - mówił. Dodał, że jest wspólna wola trzech państw "przyspieszenia tej brygady". - Zabiegamy o jak najbliższą współpracę NATO z Ukrainą. Polska stała się jednym z liderów funduszu powierniczego NATO, który będzie wspierał przemiany w armii ukraińskiej, a także udzielamy pomocy w żywności, odzieży, pakietach medycznych. Do tej pory kwota tej pomocy z naszej strony wyniosła 17 mln zł - powiedział wicepremier. - Podkreślę, nie ma żadnych przeszkód do sprzedaży broni przez polski przemysł dla Ukrainy, na dogodnych dla Ukrainy warunkach - zaznaczył.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: