Rodzice 13-latka, który w zeszłym roku zabił dziewięcioro dzieci i woźnego w szkole podstawowej w Belgradzie, zostali skazani. Ojciec chłopca dostał 14 lat i 6 miesięcy więzienia, a matka - trzy lata.
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałabyś/chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.
Sąd w Belgradzie w Serbii poinformował w komunikacie, że skazał rodziców nastolatka, który w 2023 roku w szkole podstawowej zabił dziewięcioro dzieci i woźnego.
W oświadczeniu przekazano, że ojciec nastolatka, Vladimir Kecmanović, został skazany na 14 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności za "stworzenie poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego oraz zaniedbanie i skrzywdzenie osoby niepełnoletniej". Jego matka natomiast została skazana na trzy lata pozbawienia wolności.
Jak przekazał Reuters, zgodnie z serbskim prawem chłopiec, który w chwili strzelaniny miał 13 lat, nie mógł być sądzony ze względu na swój wiek. Obecnie jest przetrzymywany w szpitalu psychiatrycznym dla nieletnich.
"Jego plan wyglądał jak z gry komputerowej czy horroru"
13-letni zamachowiec, który zdobył broń w mieszkaniu swojego ojca, przez miesiąc planował atak, sporządzając między innymi listę dzieci, które chciał zabić. "Jego plan wyglądał jak z gry komputerowej czy horroru, był szczegółowy i dokładny, wszystko było oznaczone cyframi, łącznie z dziećmi, które chciał zabić" - przekazała policja.
Chłopiec przeprowadził atak 3 maja 2023 roku. Tego dnia - od razu po wejściu do szkoły - otworzył ogień. Po ostrzelaniu woźnego, pracownicy szkoły oraz zgromadzonych wokół wejścia do budynku dzieci, wszedł do swojej klasy, gdzie zaczął strzelać do nauczycielki i kolegów.
"Po wszystkim wyszedł na podwórko szkoły i zadzwonił na policję, przedstawił się jako Kosta Kecmanović i powiedział, że strzelał do większej liczby osób" - poinformowała po strzelaninie policja.
Serbia należy do tych państw europejskich, w których na mieszkańca przypada najwięcej legalnej broni palnej. W rękach cywilów znajduje się bardzo wiele broni często pochodzącej jeszcze z czasów wojen na Bałkanach z lat 90.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA