TVN24 | Świat

Rosja znów korzysta z poligonu w Arktyce. "To eksperymenty"

TVN24 | Świat

Autor:
lukl
Źródło:
PAP
Loty szkoleniowe załóg myśliwców MiG-29 w Arktyce
Loty szkoleniowe załóg myśliwców MiG-29 w Arktyce Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/6
Ministerstwo Obrony Rosji Loty szkoleniowe załóg myśliwców MiG-29 w Arktyce

Przedstawiciel ministerstwa obrony generał Igor Kolesnikow przekazał, że Rosja wykorzystuje do badań nienuklearnych poligon na archipelagu Nowa Ziemia na Morzu Arktycznym. W czasach ZSRR odbywały się tam próby jądrowe.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Wojskowy wyjaśnił, że celem prowadzonych obecnie badań jest potwierdzenie niezawodności arsenału jądrowego. Przedstawiciel ministerstwa obrony Rosji zapewnił, że są "to eksperymenty z przeprowadzaniem eksplozji analogiczne do tych, jakie Stany Zjednoczone prowadzą w stanie Newada".

Eksperymenty te są sposobem badań nad procesami fizycznymi zachodzącymi w ładunkach jądrowych, a używa się do nich makiet ładunków nuklearnych - wyjaśnia dziennik "Izwiestija".

Nowa Ziemia, Rosjamil.ru

Traktat spowodował zaprzestanie testów

Próby nuklearne ZSRR prowadził na Nowej Ziemi w latach 1954-1990. Łącznie odbyły się 132 takie testy. Moskwa zaniechała dalszych prób po podpisaniu moratorium, a następnie traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową - zapewnił generał Kolesnikow.

Rosja odnawia i rozwija infrastrukturę wojskową w swojej części Arktyki. Na wyspie Ziemia Aleksandry w archipelagu Ziemia Franciszka Józefa w 2020 roku ukończono pas startowy dla wszystkich typów samolotów. Dobiega końca budowa lotniska Temp na wyspie Kotielnyj w archipelagu Wysp Nowosyberyjskich.

Autor:lukl

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru