Prezydent Duda: desperacka i żałosna akcja Kremla to klęska tych, którzy naiwnie wierzyli w kompromis

Autor:
pp//now
Źródło:
tvn24.pl

"Dzisiejsza desperacka i żałosna akcja Kremla to klęska tych, którzy naiwnie wierzyli w kompromis z Rosją" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do włączenia do Rosji okupowanych terenów Ukrainy po pseudoreferendach. Oświadczenie w tej sprawie wydał również polski resort spraw zagranicznych. "To kolejny dowód na to, że Rosja dąży do zaostrzenia konfliktu" - czytamy w stanowisku MSZ.

Władimir Putin ogłosił w piątek w propagandowym wystąpieniu decyzję o włączeniu obwodów: donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego w skład Rosji. Decyzja ta oznacza złamanie prawa międzynarodowego.

Prezydent: to klęska tych, którzy naiwnie wierzyli w kompromis z Rosją

Prezydent Andrzej Duda napisał w piątek na Twitterze, że Polska potępia rosyjskie próby aneksji terytorium Ukrainy i nigdy ich nie uzna. "Będziemy dalej wspierać Obrońców Ukrainy i jej naród, aż do wyparcia agresora" - zapewnił.

"Dzisiejsza desperacka i żałosna akcja Kremla to klęska tych, którzy naiwnie wierzyli w kompromis z Rosją" - ocenił prezydent.

MSZ: jednoznaczne naruszenie prawa międzynarodowego

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w opublikowanym oświadczeniu "z całą stanowczością potępiło nielegalne akty 'uznania niepodległości' i 'przyłączania' do Federacji Rosyjskiej okupowanych przez nią regionów Ukrainy".

"Ukraińskie obwody chersoński, doniecki, ługański i zaporoski pozostają w świetle prawa międzynarodowego częścią Ukrainy" - przypomniano. Zaznaczono, że Polska "nie uznaje i nie uzna" wyników pseudoreferendów ani też ogłoszonych "dekretów rosyjskiego prezydenta dotyczących aneksji tych regionów".

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Shutterstock

"Akty te stanowią jednoznaczne naruszenie prawa międzynarodowego i są kolejną, zuchwałą próbą zawłaszczenia przez Rosję części ukraińskiego terytorium. To kolejny dowód na to, że Rosja dąży do zaostrzenia konfliktu i odrzuca możliwość jego pokojowego rozwiązania. Społeczność międzynarodowa nie może pozostać bierna wobec tego rażącego naruszenia podstawowych zasad ładu międzynarodowego" - napisało MSZ.

Przedstawiciele resortu wezwali do "zdecydowanej i pilnej intensyfikacji wsparcia wojskowego Ukrainy oraz nałożenia na Federację Rosyjską kolejnych sankcji". "Opowiadamy się za kontynuacją wysiłków zmierzających do całkowitej izolacji międzynarodowej Federacji Rosyjskiej" - oświadczono, podkreślając przy tym uznanie dla "niezależności, suwerenności oraz integralności terytorialnej Ukrainy".

"Wzywamy Rosję do natychmiastowego zaprzestania wszelkich naruszeń prawa międzynarodowego oraz do bezwarunkowego wycofania sił zbrojnych z całego terytorium Ukrainy" - dodano.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości