Snowden stara się o rosyjskie obywatelstwo

Źródło:
Wiedomosti, PAP, tvn24.pl

Edward Snowden, były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, oskarżony w USA o szpiegostwo i kradzież tajemnic państwowych, ubiega się o rosyjskie obywatelstwo. Wcześniej otrzymał bezterminowe zezwolenie na pobyt w Rosji.

"Po latach rozdzielenia z rodzicami, moja żona i ja nie mamy ochoty na rozstanie z naszym synem. Dlatego w dobie pandemii i zamkniętych granic staramy się o podwójne obywatelstwo amerykańsko-rosyjskie" - napisał na Twitterze Edward Snowden.

Snowden zaznaczył, że on i jego żona (Lindsay Mills) pozostają Amerykanami i będą wychowywać swoje dziecko "w duchu amerykańskich wartości", które kochają, łącznie z wolnością wyrażania opinii". Wyznał, że "nie może się doczekać dnia, w którym będzie mógł wrócić do Stanów Zjednoczonych i połączyć się z resztą rodziny".

Snowden i jego małżonka oczekują dziecka, które ma urodzić się pod koniec grudnia i ze względu na kraj urodzenia będzie mieć obywatelstwo Rosji. Informatyk wziął ślub cywilny ze swoją żoną, Lindsay, w 2017 roku w Rosji. Ślub odbył się potajemnie, a Snowden poinformował o nim w wywiadzie prasowym we wrześniu 2019 roku.

Azyl w Rosji

Snowden to były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), oskarżony w USA o szpiegostwo i kradzież tajemnic państwowych, za co grozi do 30 lat więzienia.

Zdrajca czy bohater?
Zdrajca czy bohater?16.09 | Obrońca prawa do prywatności, czy zdrajca Ameryki? Do kin w USA trafia właśnie film, który pokazuje Edwarda Snowdena jako bohatera, a w Waszyngtonie ukazuje się raport, który ma udowodnić, że Snowden to raczej czarny charakter. Znów mocno wybrzmiewa pytanie: kim tak naprawdę jest ukrywający się w Moskwie były pracownik CIA?tvn24

Informatyk z NSA w czerwcu 2013 roku ujawnił mediom tajne dokumenty, które pokazywały prowadzone na szeroką skalę krajowe i międzynarodowe działania inwigilacyjne prowadzone przez NSA. W tym samym roku Snowden uciekł ze Stanów Zjednoczonych. Jak przypomniała rosyjska gazeta "Wiedomosti", w drodze do Hongkongu informatyk "utknął" w strefie tranzytowej podmoskiewskiego lotniska Szeremietiewo i w sierpniu otrzymał tymczasowy azyl w Rosji.

"Po raz ostatni władze rosyjskie odnowiły zezwolenie na pobyt byłemu pracownikowi NSA w styczniu 2017 roku" - napisały "Wiedomosti".

Zezwolenie na pobyt stały

22 października rosyjskie agencje poinformowały, że Snowden otrzymał zezwolenie na pobyt bezterminowy w Rosji. Jego adwokat, Anatolij Kuczerena, mówił dziennikarzom, że Amerykanin "na razie" nie myśli o uzyskaniu obywatelstwa Federacji Rosyjskiej.

Amerykanin wyznał jesienią zeszłego roku, że "nie chce być w Rosji osobą znaną, dlatego nie udziela wywiadu tamtejszym mediom". Zapewnił, że niemal nikt nie rozpoznaje go na ulicy. Nazwał także Rosję "krajem, którego nie wybierał", powołując się na to, że był w drodze do Ameryki Łacińskiej, gdy władze USA anulowały jego paszport. W wywiadzie dla dziennika "Die Welt" Snowden mówił, że liczy na azyl w Niemczech.

Autorka/Autor:tas/dap

Źródło: Wiedomosti, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock