Rosja. Duma zaostrzyła przepisy. Przejście na stronę przeciwnika będzie zdradą stanu

Źródło:
Meduza.io, rosbalt.ru

Niższa izba rosyjskiego parlamentu, Duma Państwowa, przyjęła w trzecim czytaniu poprawki do kodeksu karnego, zaostrzające karę za zdradę stanu - podały w środę rosyjskie media. Niezależny portal Meduza relacjonuje, że Rosjanie trafią do więzienia na 20 lat za "przejście na stronę przeciwnika" i "działania wojenne przeciwko interesom Federacji Rosyjskiej".

Poparte zmiany rozszerzają definicję zdrady stanu. Zostanie za nią uznane między innymi "przejście na stronę przeciwnika", czyli "udział osoby w siłach (oddziałach) obcego państwa czy organizacji międzynarodowej bezpośrednio przeciwstawiającej się Federacji Rosyjskiej w konflikcie zbrojnym, działaniach wojennych lub innych działaniach z użyciem broni i sprzętu wojskowego".

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ 

Od 12 do 20 lat więzienia

Za "przejście na stronę przeciwnika" grozi od 12 do 20 lat pozbawienia wolności.

Zaostrzone zostały również przepisy dotyczące najemników. "Rekrutacja, szkolenie, finansowanie i wykorzystywanie najemnika w działaniach wojennych będą zagrożone karą pozbawienia wolności od 12 do 18 lat (wcześniej wynosiła ona od 4 do 8 lat)" - podał portal Meduza.

"Te same działania z wykorzystaniem stanowiska służbowego lub w stosunku do nieletnich - karą pozbawienia wolności od 15 do 20 lat (wcześniej od 7 do 15 lat)" - dodał.

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: Meduza.io, rosbalt.ru