Amerykanin sądzony w Moskwie. CNN: to muzyk Michael Travis Leake

Źródło:
PAP, Reuters

Amerykański muzyk Michael Travis Leake został aresztowany w Moskwie pod zarzutem handlu narkotykami - podała CNN. Nagranie z procesu sądowego z udziałem 51-letniego członka rosyjskiego zespołu rockowego Łowi Nocz wyemitowano w państwowej telewizji. 

Amerykański muzyk został zatrzymany w Moskwie i oskarżony o przestępstwa narkotykowe - podała w niedzielę telewizja CNN. Rosyjska telewizja państwowa Rossija 24 pokazała fragment sądowego procesu z udziałem Leake'a.

W komunikacie moskiewskiego sądu nazwisko Amerykanina podano jako Travis Michael Leek, jednak CNN podała, że pisownia ta jest błędna i zidentyfikowała sądzonego mężczyznę jako Michaela Travisa Leake'a. Został on zatrzymany 8 czerwca, a 10 czerwca stanął przed sądem, który nakazał jego aresztowanie.

Według ustaleń przekazanych przez stację mężczyzna jest muzykiem i menadżerem rosyjskich zespołów rockowych. 51-letni Amerykanin pracował w Moskwie także jako producent muzyczny i autor tekstów piosenek w języku angielskim. Media społecznościowe wymieniają go jako frontmana grupy rockowej o nazwie Łowi Nocz.

Rosyjska agencja informacyjna Interfax poinformowała, że jeśli Leake zostanie uznany za winnego, grozi mu kara do 12 lat więzienia.

Departament Stanu USA o aresztowaniu Leake'a

Departament Stanu USA poinformował w sobotę, że otrzymał doniesienia o zatrzymaniu obywatela USA, ale odmówił dalszych komentarzy. Jak przekazał rzecznik tej instytucji, "gdy obywatel USA jest przetrzymywany za granicą, Departament stara się o dostęp konsularny tak szybko, jak to możliwe i stara się zapewnić wszelką odpowiednią pomoc".

Leake wystąpił w 2014 roku w jednym z materiałów CNN. Wypowiadał się wówczas krytycznie o problemach z wolnością słowa w Rosji.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP, Reuters