Świat

Raport HRW: wojsko i rebelianci atakowali szkoły w Donbasie

Świat

Zniszczone szkoły w Donbasie
Yulia Gorbunova/HRWObie strony konfliktu na Ukrainie są odpowiedzialne za zniszczenie setek szkół - twierdzi HRW

Organizacja Human Right Watch zaprezentowała 65-stronicowy raport, w którym opisuje zniszczenia "setek szkół" na wschodzie Ukrainy i ich wykorzystanie przez obie strony konfliktu do celów wojskowych.

Zarówno prorosyjscy rebelianci jak i ukraińska armia przeprowadzali prawie od początku konfliktu w Donbasie "celowe ataki na szkoły". Walczący zajmowali budynki i tereny wokół nich, a następnie - stając się celami ataków - w konsekwencji doprowadzali do ich zniszczenia.

Ataki na szkoły

HRW zwraca uwagę na to, że te działania sprowadziły "bezpośrednie niebezpieczeństwo na dzieci", które powinny być zawsze chronione w czasie konfliktów zbrojnych. HRW pisze, że nie tylko prorosyjscy rebelianci, ale i władze ukraińskie powinny rozumieć, że dokonują przestępstw, pozwalając na wykorzystanie szkół do celów wojennych.

Członkowie organizacji sami odwiedzili 41 zniszczonych szkół i rozmawiali z 62 uczniami, nauczycielami i innymi świadkami walk. W sumie zebrali dowody na zniszczenia setek budynków szkolnych, w tym takich, w których ani ukraińskie wojska, ani rebelianci nie przebywali, placówki nie były więc miejscami, które powinny ucierpieć w obustronnych atakach.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: adso\mtom / Źródło: HRW

Źródło zdjęcia głównego: Human Right Watch | Yulia Gorbunova

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości