Lloyd Austin: Niemcy są wiarygodnym sojusznikiem

Źródło:
PAP, TVN24
Austin: Niemcy są wiarygodnym sojusznikiem
Austin: Niemcy są wiarygodnym sojusznikiemTVN24
wideo 2/3
Austin: Niemcy są wiarygodnym sojusznikiemTVN24

Niemcy pozostają wiarygodnym sojusznikiem - ocenił w piątek szef Pentagonu Lloyd Austin. Pytany o to, czy niemieckie władze robą wystarczająco dużo, by pokazać rzeczywiste przywództwo w Europie, sekretarz obrony USA odparł, że "tak, ale wszyscy możemy zrobić więcej". 

Podczas konferencji podsumowującej spotkanie ministrów obrony w Ramstein, Lloyd Austin zwrócił uwagę m.in. na przekazanie przez Wielką Brytanię "znaczącej liczby" czołgów Challenger 2, a także na ogłoszenie dostaw wozów bojowych i artylerii przez Szwecję i Danię. Podkreślił, że nie ma nic do ogłoszenia w sprawie ewentualnych dostaw czołgów M1 Abrams na Ukrainę, jak i niemieckich Leopardów. Podkreślił też, że te dwie sprawy nie są ze sobą powiązane.

- Tu naprawdę nie chodzi o jedną platformę. Naszym celem jest zebranie zdolności takich, jakie Ukraina potrzebuje, by być skuteczna w krótkiej perspektywie - powiedział, odnosząc się do pytania o Leopardy.

Austin: Niemcy są wiarygodnym sojusznikiem

Austin pytany był również o to, czy Niemcy robią wystarczająco dużo, by pokazać rzeczywiste przywództwo w Europie. - Tak, ale wszyscy możemy zrobić więcej. Niemcy mają znaczny wkład w tę kampanię. Od samego początku widzieliśmy, jak przekazywali zdolności obronne (…), a także realizują szkolenia na tych platformach - mówił. 

- Szkolimy żołnierzy ukraińskich (…) właśnie tutaj, w Niemczech. Niemcy w związku z tym cały czas otwierają swoje drzwi i swoje poligony - powiedział. - Niemcy są wiarygodnym sojusznikiem, byli nim przez bardzo długi czas. Jestem przekonany, że w przyszłości będą nadal wiarygodnym sojusznikiem. (…) Relacje między nami są naprawdę świetne - dodał, stwierdzając, że będą kontynuowane, a Niemcy "będą realizować swoje przywództwo".

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty: