Putin o Żyrinowskim: ma prawo mówić wszystko, porywający mówca


- Władimir Żyrinowski jest "porywającym mówcą", chociaż jego opinie nie zawsze są zbieżne z oficjalnym stanowiskiem Rosji - tak ostatnie wypowiedzi deputowanego podsumował w czwartek Władimir Putin. W ostatnich dniach Żyrinowski zdążył stwierdzić m.in., że decyzja rosyjskiego prezydenta o rozpoczęciu III wojny światowej już zapadła a Polska i inne kraje bałtyckie zostaną zmiecione z powierzchni ziemi.

Putin skomentował wystąpienia lidera lojalnej wobec Kremla nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) podczas spotkania w Jałcie na Krymie z deputowanymi do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

W Rosji "obowiązuje wolność słowa"

Żyrinowski zaproponował tam m.in. odbudowę Imperium Rosyjskiego, nadanie Putinowi tytułu "najwyższego władcy", przywrócenie carskiego hymnu "Boże, strzeż cara" i zastąpienie biało-niebiesko-czerwonej flagi państwowej Rosji czarno-żółto-białą flagą Imperium Rosyjskiego z lat 1858-1896.

Przywódca LDPR opowiedział się też za militaryzacją gospodarki i skoncentrowaniem na granicy Rosji armii, aby - jak wyjaśnił - cały świat się bał. Zaproponował także ingerencję w kryzys na Ukrainie przez wypuszczenie ludzi z więzień, by mogli pojechać bronić Ługańska i Doniecka.

- Wszystko, co powiedział Władimir Wolfowicz, to jego osobiste opinie, które nie zawsze są zbieżne z oficjalnym stanowiskiem Rosji. Jednak jest porywającym mówcą. Przy czym ma prawo mówić wszystko, co uzna za stosowne, gdyż obowiązuje u nas wolność słowa - powiedział Putin, cytowany przez telewizję Life News.

Zapowiedź III wojny światowej

Kilka dni wcześniej w wywiadzie dla państwowej telewizji informacyjnej Rossija 24 Żyrinowski ostrzegał, że w wypadku konfliktu wojennego o Ukrainę między FR i Zachodem, Polska i kraje bałtyckie zostaną zmiecione z powierzchni ziemi. Wyraził też przekonanie, że prezydent Rosji podjął już decyzję o rozpoczęciu III wojny światowej.

Oficjalnie Żyrinowski jest przewodniczącym frakcji parlamentarnej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji i z tego tytułu zasiada w Radzie Dumy Państwowej, będącej odpowiednikiem Konwentu Seniorów w Sejmie RP.

Jest też członkiem Rady Państwowej, w której zasiadają szefowie obu izb parlamentu (Dumy i Rady Federacji), liderzy innych frakcji w Dumie, pełnomocni przedstawiciele prezydenta w okręgach federalnych oraz przywódcy regionów tworzących FR. Pracami tej struktury kieruje prezydent.

LDPR i jej lider często artykułują inicjatywy i projekty, których oficjalnie nie może lub nie chce ogłosić Kreml. Nierzadko też Żyrinowski mówi to, czego z różnych powodów nie mogą lub nie chcą powiedzieć przywódcy Rosji.

13.08.2014 | Rosyjski ambasador na dywaniku w polskim MSZ. Tłumaczył się ze słów Żyrinowskiego
13.08.2014 | Rosyjski ambasador na dywaniku w polskim MSZ. Tłumaczył się ze słów ŻyrinowskiegoFakty TVN

Autor: jl / ŁOs / Źródło: PAP