Putin nagradza dziennikarzy "za męstwo"


Prezydent Rosji Władimir Putin nagrodził orderami "Za Męstwo" dziennikarzy rosyjskiego kanału Lifenews Marata Sajczenko i Olega Sidiakina. Ukraińska służb bezpieczeństwa oskarżyła ich o terroryzm. Trzeci nagrodzony, współpracownik telewizji RT Fiofor Zawalejkow, został ranny pod Mariupolem.

Dziennikarze zostali nagrodzeni "za męstwo i odwagę, jaką wykazali się podczas wykonywania obowiązków służbowych" - opublikowano na stronie Kremla.

Dziennikarze Lifenews zostali zatrzymani 18 maja w czasie operacji specjalnej prowadzonej przez ukraińskich żołnierzy. Towarzyszyli grupie separatystów, którzy szykowali się do ostrzelania lotniska wojskowego w Kramatorsku z przenośnej wyrzutni rakietowej.

"Tak zwani dziennikarze"

Przedstawicielka ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa Wiktoria Siumar oświadczyła, że "tak zwani dziennikarze Lifenews Marat Sajczenko i Oleg Sidiakin są jaskrawym przykładem sprzyjania terrorystom poprzez wsparcie informacyjne". Stwierdziła, że są oni de facto członkami ugrupowań terrorystycznych.

Uwolnieni przez Kadyrowa?

Dziennikarze Lifenews zostali uwolnieni na wniosek przedstawicieli ONZ i OBWE. Opuścili Ukrainę i dostali zakaz wjazdu do tego kraju.

Zasługi za wypuszczenie dziennikarzy przypisywał sobie Ramzan Kadyrow, prezydent republiki czeczeńskiej, który odebrał nawet gratulacje od prezydenta Putina. Kadyrow rzekomo przez cztery dni negocjował z władzami w Kijowie, a dziennikarze Lifenews mieli wrócić do Rosji jego samolotem.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: asz / Źródło: Kremlin.ru, Unian.ua, Ukraińska Prawda

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości