Za "przemoc wobec funkcjonariusza" i "wzywanie do ekstremizmu". Wyroki w Moskwie

[object Object]
Reporter "Faktów" TVN pośród protestujacych w Moskwie (nagranie z 27 lipca)tvn24
wideo 2/4

Kolejnych trzech uczestników protestów, które odbyły się w Moskwie latem, przed wyborami lokalnymi, zostało skazanych przez sądy w rosyjskiej stolicy. Jegor Lesnych i Maksim Martyncow otrzymali kary trzech lat oraz 2,5 roku pozbawienia wolności. To niejedyne wyroki, jakie zapadły w piątek.

Jegor Lesnych i Maksim Martyncow będą odbywać wyroki w kolonii karnej. Sądzony wraz z nimi Aleksandr Mylnikow otrzymał karę dwóch lat w zawieszeniu. Wszyscy zostali oskarżeni o użycie przemocy wobec funkcjonariusza podczas demonstracji 27 lipca, odbywającej się bez zgody stołecznych władz.

Żaden ze skazanych nie przyznał się do winy.

ZOBACZ RAPORT tvn24.pl: Antyrządowe protesty w Rosji

Seria wyroków

Na proces Lesnycha, Martyncowa i Mylnikowa przyszło do sądu kilkadziesiąt osób, w tym dziennikarze, działacze i uczestnicy moskiewskich protestów. Wcześniej na procesie innych uczestników demonstracji pojawił się jeden z przywódców opozycji antykremlowskiej Aleksiej Nawalny. W piątek zapadła cała seria wyroków, wprawdzie w większości w zawieszeniu, niemniej w każdym wypadku skazujących.

Władimir Jemeljanow, oskarżony o użycie przemocy wobec funkcjonariusza bez zagrożenia dla życia i zdrowia, został skazany na dwa lata w zawieszeniu. Oskarżony o takie samo przestępstwo 22-letni Nikita Czyrcow usłyszał wyrok roku kolonii karnej. Na karę trzech lat kolonii karnej w zawieszeniu na trzy lata skazany został 21-letni student Jegor Żukow, oskarżony o wzywanie do ekstremizmu. Za użycie przemocy wobec policjanta skazany został na karę grzywny 32-letni Paweł Nowikow.

Protesty opozycji

Protesty i manifestacje poparcia dla niezależnych kandydatów w Moskwie odbyły się na przełomie lipca i sierpnia.

Zwolennicy opozycji domagali się dopuszczenia jej przedstawicieli do wyborów do Moskiewskiej Dumy Miejskiej. Niektóre ze zgromadzeń odbyły się bez zgody merostwa stolicy.

Podczas demonstracji 27 lipca stołeczna policja zatrzymała ponad 1300 osób, na demonstracji 3 sierpnia - ponad 1000. W poprzednich miesiącach siedmiu uczestników protestów zostało skazanych na kary pozbawienia wolności, w większości za zarzucane im użycie przemocy wobec funkcjonariusza.

CZYTAJ WIĘCEJ: Protesty w Moskwie. Ponad tysiąc zatrzymanych, kilkadziesiąt pobitych (tekst z 28 lipca)

Autor: akw//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: