Legutko ponownie współprzewodniczącym grupy konserwatystów w Parlamencie Europejskim

TVN24

Ryszard Legutko w czasie debaty w Parlamencie Europejskim (Nagranie z 28.02.18)TVN24 BiS
wideo 2/8

Profesor Ryszard Legutko (PiS) oraz Raffaele Fitto (Bracia Włosi) zostali w środę współprzewodniczącymi grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) w Parlamencie Europejskim. Decyzja zapadła jednomyślnie na spotkaniu frakcji w Brukseli.

Profesor Ryszard Legutko, szef delegacji Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim, został na stanowisko przewodniczącego frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów wybrany ponownie.

"Równowaga na kierowniczym stanowisku"

W grupie - jak relacjonował Legutko po spotkaniu - zapadła decyzja, że potrzebna jest równowaga na kierowniczym stanowisku i stąd decyzja o dwóch przewodniczących. - To się sprawdziło w poprzedniej kadencji, gdy bardzo dobrze współpracowało mi się z Brytyjczykiem Syedem Kamallem. Znamy się z Raffaelem Fitto, to doświadczony polityk - zaznaczył.

Stanowiska wiceprzewodniczących objęli: Derk Jan Eppink (Holandia), Daniel Hannan (Wielka Brytania), Assita Kanko (Belgia), Peter Lundgren (Szwecja), Hermann Tertsch del Valle-Lersundi (Hiszpania) i Roberts Zile (Łotwa). Skarbnikami zostali: europoseł PiS Kosma Złotowski oraz bułgarski polityk Angeł Dżambazki.

Podczas spotkania frakcja zarekomendowała również kandydatów na stanowiska przewodniczącego i wiceprzewodniczącego PE - zostali nimi odpowiednio czeski europoseł Jan Zahradil oraz eurodeputowany PiS Zdzisław Krasnodębski. Kandydatem na kwestora PE został ponownie europoseł Karol Karski (PiS). Wyboru na te stanowiska PE dokona podczas pierwszej sesji plenarnej nowej kadencji, na początku lipca w Strasburgu.

Grupa EKR zdecydowała także o przyjęciu nowych członków, europosłów z hiszpańskiej konserwatywnej partii VOX. W rezultacie frakcja liczy obecnie 63 posłów z 15 krajów.

- Cieszę się również z rozpoczęcia współpracy z członkami partii VOX, którzy zostali powitani dzisiaj w naszej grupie - mówił Legutko. Podkreślił, że wszystkie delegacje będą wspólnie "działać na rzecz reformy UE, aby działała skuteczniej i respektowała wolę wszystkich państw członkowskich, a nie tylko tych największych, które zgadzają się z obecnym status quo".

"Będziemy starali się działać inspirująco"

EKR podjął również decyzję w sprawie kontynuacji używania Deklaracji Praskiej jako manifestu politycznego Grupy EKR. Ta deklaracja ideowa wymienia wartości takie jak: wolność jednostki, poparcie dla wolnego rynku, walka z biurokracją i sprzeniewierzaniem środków unijnych, równe prawa dla państw członkowskich, sprzeciw wobec unijnego federalizmu czy skuteczna kontrola imigracji.

Legutko powiedział dziennikarzom, że grupa będzie opowiadała się w nowej kadencji za "szanowaniem traktatów, a nie rozciąganiem ich przez instytucje unijne, za obroną rodziny i zasadą subsydiarności". - Będziemy starali się też działać inspirująco na rzecz większej politycznej obecności przedstawicieli wschodniej Europy - zaznaczył europoseł.

Autor: KB//rzw / Źródło: PAP