"Produktywne" rozmowy o rakietach

 
Rozmowy w Genewie uznano za udane.TVN24

Rozmowy o nowej umowie ws. ograniczenia zbrojeń Rosja i USA uznają za "produktywne", ale szczegółów nie zdradzają. Dotychczas obowiązujący układ START-1 wygasa w grudniu. Kolejna tura negocjacji między mocarstwami w Genewie trwała trzy dni.

Przewodnicząca amerykańskiej delegacji, dyrektor ds. kontroli zbrojeń w Departamencie Stanu Rose Gottemoeller powiedziała, że z rosyjskimi partnerami odbyła "produktywne rozmowy", które mają na celu wypracowanie nowego porozumienia.

Moskwa i Waszyngton chcą nim zastąpić Układ START-1, podpisany przez prezydentów ZSRR i USA Michaiła Gorbaczowa i George'a Busha seniora 31 lipca 1991 roku w Moskwie. Układ wygasa w grudniu tego roku.

Rosyjski MSZ pisze po rozmowach, że kolejna ich tura odbędzie się w Genewie w drugiej połowie czerwca. Żadna ze stron nie podała żadnych szczegółów na temat rozmów.

Wstępne porozumienie możliwe w lipcu

We wtorek rzeczniczka rosyjskiego prezydenta Natalia Timakowa informowała, że Rosja i USA mogą dojść do wstępnego porozumienia w sprawie umowy o ograniczeniu zbrojeń strategicznych do czasu wizyty prezydenta USA Baracka Obamy w Moskwie w lipcu.

Na mocy układu START-1 ZSRR i USA zobowiązały się, że w ciągu siedmiu lat zredukują swoje środki przenoszenia broni nuklearnej (międzykontynentalne rakiety balistyczne, rakiety balistyczne na okrętach podwodnych i ciężkie bombowce strategiczne) do 1600 jednostek, a głowice jądrowe - do 6000.

Traktat zabrania też konstruowania rakiet z większą liczbą głowic niż 10, rozwijania niektórych typów broni strategicznych, zwiększania liczby głowic na rozmieszczonych rakietach i przystosowywania konwencjonalnych środków przenoszenia do odpalania ładunków nuklearnych.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24